Kominek akumulacyjny w domu szkieletowym

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ...wszystkie inne.
Post Reply
daarek83
Posts: 14
Joined: Fri 23 Mar, 2012

Kominek akumulacyjny w domu szkieletowym

Post by daarek83 » Wed 03 Jul, 2013

Czy kominek z masą akumulacyjną to dobry pomysł dla domu szkieletowego, czy lepiej zastosować normalny konwekcyjny.


glonik
Posts: 50
Joined: Wed 30 Oct, 2013

Post by glonik » Tue 05 Nov, 2013

Hej,
chciałbym wznowić temat. Buduje szkieleciaka z ogrzewaniem elektrycznym + kominek i rekuperacja.
Zastanawiam się nad kominkiem akumulacyjnym. Macie może doświadczenie w tego typu rozwiązaniu?
Pozdr.

pol-u
Posts: 1
Joined: Mon 31 Dec, 2018

Re: Kominek akumulacyjny w domu szkieletowym

Post by pol-u » Mon 31 Dec, 2018

Mieszkam w szkieleciaku już 4 lata. I właśnie na taki system grzewczy się zdecydowałem. Jest to piec akumulacyjny szamotowy opalany twardym drewnem drzew liściastych (głównie buk).
Domek ma 100m2 i posiada poddasze użytkowe. Piec wymurowałem sam. Cała konstrukcja stoi na dodatkowo zbrojonym fundamencie i ma masę ok. 1200 kg. Rzecz najbardziej istotna to fakt, że domy z drewna nie akumulują energii cieplnej w ścianach. W tym wypadku rolę akumulatora przejmuje potężna masa szamotowa w bryle pieca. Wystarczy raz na dobę spalić w nim 6- 10 kg suchego drewna bukowego aby "naładować" energią ciężki szamotowy akumulator i cieszyć się tanim ciepłem przez kolejne 10-12 godzin. U mnie dodatkowo działa konwekcja grawitacyjne w postaci DGP, dzięki której ciepłe powietrze wprost z pieca migruje grawitacyjnie na poddasze do trzech sypialni. Temat jest bardzo szeroki i wart studiów. Polecam wszystkim, którzy szukają tańszych źródeł grzania, lubią widok ognia i nie boją się obsługi pieca raz na dobę. Warunkiem jest spalanie wysokotemperaturowe (500-800 stopni) oraz suchy, wysezonowany opał.

User avatar
KatarzynkaW99
Posts: 3
Joined: Wed 28 Apr, 2021
Location: Kraków
Contact:

Re: Kominek akumulacyjny w domu szkieletowym

Post by KatarzynkaW99 » Wed 28 Apr, 2021

Pomysł jest rewelacyjny, ale o dokładne parametry techniczne takiego kominka musisz już zapytać specjalisty :)


Post Reply

Return to “Instalacje - wymagania techniczno-montażowe dla domów z drewna”