jak prawidłowo przeciągnąć przewody?

Instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i ...wszystkie inne.
Post Reply
metalzkudowy
Posts: 41
Joined: Sun 19 Oct, 2014

jak prawidłowo przeciągnąć przewody?

Post by metalzkudowy » Sat 10 Jan, 2015

Witam. Firma postawi mi na wiosnę domek szkieletowy w stanie surowym zamkniętym. Na jakim etapie trzeba zadbać o prawidłowe przeciągnięcie przewodów tv sat i energetycznych? Jak wykonać przejścia przewodów przez ściany z elewacją drewnianą tak aby nie przerwać wiatroizolacji? Można wykonać takie przejścia przewodów kiedy już będzie stan surowy zamknięty? Nadmienię że wykończenie będę robił sam. Pozdrawiam


Martin5
Posts: 158
Joined: Mon 27 Jan, 2014

Re: jak prawidłowo przeciągnąć przewody?

Post by Martin5 » Sat 10 Jan, 2015

Przewody układasz gdy masz "otwarte" ściany. Znaczy nie przykryte z obu stron płytami. Powinieneś ciągnąć je w peszlach ze względów przeciwpożarowych. Każde przejście przez membranę musi być zaklejone odpowiednią taśmą klejącą, żeby zachować szczelność. Dobrze jest unikać kładzenia przewodów w ścianach zewnętrznych, żeby nie "ugniatać" izolacji. Ugnieciona gorzej trzyma ciepło, ale oczywiście gdy nie ma innego sposobu - to śmiało można kłaść i w ścianach zewnętrznych.

metalzkudowy
Posts: 41
Joined: Sun 19 Oct, 2014

Re: jak prawidłowo przeciągnąć przewody?

Post by metalzkudowy » Sat 10 Jan, 2015

Instalację elektryczną będę układał w stelażu metalowym. Bardziej chodziło mi o wyjście kabla anteny sat na zewnątrz oraz pociągnięcie kabla elektrycznego głównego przez ścianę zew do skrzynki bezpiecznikowej

kris757
Posts: 85
Joined: Sun 06 Feb, 2011
Location: Łódzkie

Re: jak prawidłowo przeciągnąć przewody?

Post by kris757 » Sun 15 Feb, 2015

Ja instalacje wodną i elektryczną przeciągnąłem w posadzce i w dodatkowym stelażu. Jak jesteś ciekaw to masz na fotkach "Moja sosenka", oczywiście elektryka w peszlu niepalnym i łączenia w puszkach gdzie gniazdka.

myszek1003
Posts: 2
Joined: Sun 19 Apr, 2015
Location: Wojnicz

Re: jak prawidłowo przeciągnąć przewody?

Post by myszek1003 » Sun 19 Apr, 2015

Przewód antenowy staraj wyprowadzić w sposób aby było jak najmniej zakrętów najlepiej całkowicie pionowo w górę od gniazda na strych gdzie umieścisz rozdzielacz. Przewody koncentryczne lubą czasem padać i dlatego proponuję takie rozwiązanie abyś mógł go zawsze łatwo wymienić. Nie zapomnij również obok gniazda RTV umieścić gniazdo LAN ze względu na możliwość podłączenia smart-TV.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: jak prawidłowo przeciągnąć przewody?

Post by majek85 » Sat 25 Apr, 2015

kris757 wrote:Ja instalacje wodną i elektryczną przeciągnąłem w posadzce i w dodatkowym stelażu. Jak jesteś ciekaw to masz na fotkach "Moja sosenka", oczywiście elektryka w peszlu niepalnym i łączenia w puszkach gdzie gniazdka.
widziałem Twoje foto i podoba mi się ten sposób, ale czy nie boisz się że w razie awarii nie masz dostępu do kabla? robiłeś jakąś rewizje? Myślę o położeniu w posadzce również kanałów wentylacji mechanicznej 75mm , oraz odkurzacza centralnego 50mm. Styro na podłoge mam dać 25cm, więc sporo miejsca jest na takie instalacje :P

kris757
Posts: 85
Joined: Sun 06 Feb, 2011
Location: Łódzkie

Re: jak prawidłowo przeciągnąć przewody?

Post by kris757 » Sun 26 Apr, 2015

Co do elektryki to ułożoną mam ją w gwiazdę jednakże pociągnąłem dodatkowy peszel dookoła (pętla) aby w razie awarii jakiegoś obwodu mógł podpiąć pod nią uszkodzony obwód. Żadnych rewizji nie robiłem, każdy obwód idzie w oddzielnym peszlu i mam nadzieję że niespodzianek nie będzie.Odkurzacza centralnego nie planuję natomiast co do wentylacji mechanicznej to jeszcze niestety takowej nie posiadam, i obecnie bazuje na grawitacji.

metalzkudowy
Posts: 41
Joined: Sun 19 Oct, 2014

Re: jak prawidłowo przeciągnąć przewody?

Post by metalzkudowy » Sun 26 Apr, 2015

A jak przeciagacie przewody z anteny sat i do oświetlenia na zewnątrz? Przez ścianę?

kris757
Posts: 85
Joined: Sun 06 Feb, 2011
Location: Łódzkie

Re: jak prawidłowo przeciągnąć przewody?

Post by kris757 » Fri 01 May, 2015

Przewody od sat i oświetlenia zewnętrznego przeciągnąłem w podbitce i stamtąd przez ścianę do wewnątrz.

metalzkudowy
Posts: 41
Joined: Sun 19 Oct, 2014

Re: jak prawidłowo przeciągnąć przewody?

Post by metalzkudowy » Sat 02 May, 2015

Ja będę normalnie jechał przez ścianę. Najważniejsze że paroizolacja będzie w 100% szczelna. Nawet nie będzie dziurawiona wkrętami od płyt gk. Wszystkie instalacje w dodatkowym stelażu.

kris757
Posts: 85
Joined: Sun 06 Feb, 2011
Location: Łódzkie

Re: jak prawidłowo przeciągnąć przewody?

Post by kris757 » Sun 03 May, 2015

Ja mam instalacje w dodatkowym stelażu, tylko jakoś kolego nie rozumiem jak zainstalujesz dodatkowy stelaż żeby nie robić dziur. Bo niestety wieszaki do montażu stelaża musisz przymocować do konstrukcji drewnianej.

metalzkudowy
Posts: 41
Joined: Sun 19 Oct, 2014

Re: jak prawidłowo przeciągnąć przewody?

Post by metalzkudowy » Sun 03 May, 2015

Są taśmy uszczelniające pod wieszaki by zachować szczelność. Najważniejsze żeby dobrze się trzymały profile uw. Przy ściankach działowych z profili nie dajesz wieszaków bo nie ma gdzie a konstrukcja stabilna. Chyba że mówimy o stelażu na skosach na poddaszu. Paroizolacja będzie szczelna. Cudów nie trzeba.

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: jak prawidłowo przeciągnąć przewody?

Post by majek85 » Tue 05 May, 2015

Możesz podać nazwe takiej taśmy uszczelniającej pod wieszaki?? Czy to po prostu jakiś patent na wykorzystanie innej taśmy?

metalzkudowy
Posts: 41
Joined: Sun 19 Oct, 2014

Re: jak prawidłowo przeciągnąć przewody?

Post by metalzkudowy » Tue 05 May, 2015

Zalezy o jakich wieszakach mowa. Grzybkowe czy es?



Post Reply

Return to “Instalacje - wymagania techniczno-montażowe dla domów z drewna”