W temacie szczelności

Aspekty przeprowadzania badania szczelnósci budynków
mazaki
Posts: 7
Joined: Wed 15 Apr, 2009
Location: Olsztyn
Contact:

W temacie szczelności

Post by mazaki » Wed 03 Feb, 2010

Witam serdecznie!
Po przeprowadzeniu kilku badań, mogę podzielić się z Wami spostrzeżeniami odnośnie szczelności.
Wg rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 6 listopada 2009 zmieniającym poprzednie wymagana przepuszczalność powietrza (n50 przy 50 Pa różnicy) przez obudowę budynku wynosi odpowiednio:
- dla domów z went. mechaniczną 1,5/h
- dla domów z went. grawitacyjną 3,0/h
- domy pasywne nie są ujęte w polskim rozporządzeniu, ale wymogi techniczne stawiają im parametr 0,6/h.

Są to oczywiście wartości przy różnicy ciśnienia między wnętrzem budynku, a jego otoczeniem wynoszącej 50 Pa. W rzeczywistości tak wielka infiltracja powodowałaby, że mieszkalibyśmy w sicie, a nie w 4 ścianach. Wg PN-EN ISO 13789:2008 wynik testu szczelności podzielony przez 20 powinien dać rzeczywistą wartość krotności wymian przez obudowę budynku. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ infiltracja (eksfiltracja) zależy od zastosowanych materiałów, warunków pogodowych, systemu wentylacji, sposobu użytkowania budynku.

Próbę szczelności wg zaleceń normowych należy przeprowadzać dopiero wtedy gdy będzie zakończone wykonanie obudowy badanego budynku/pomieszczenia. Do świadectwa charakterystyki energetycznej budynku wystarcza w zasadzie tylko parametr krotności wymian powietrza n50. Jeżeli budynek spełnia wymogi, wszystko pasuje, jeżeli nie - zaczynają się schody... Dlatego polecam przeprowadzenie badania na etapie "wykańczania". Wyłapane nieszczelności na wstępnym etapie są tańsze w naprawie niż przy oddawanym do użytkowania budynku. Sam test szczelności i certyfikat szczelności można wystawić dla oddawanego budynku, w którym nieszczelności zostały naprawione na etapie budowy.
Małe są szanse uzyskania krotności wymiany poniżej 1,5/h bez zastosowania wiatroizolacji!
W Skandynawii, gdzie wymóg badania przepuszczalności powietrznej istnieje od dawna stwierdzono podwyższenie właściwości cieplnych i spadek energochłonności budynków.
Pozdrawiam
Piotr


jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

kto to bada?

Post by jerz100 » Wed 03 Feb, 2010

Kto wykonuje badania szczelności budynków?
Jaki jest koszt przeprowadzenia takiego badania w budynku szkieletowym o pow ok 100m2?
jerz100

mazaki
Posts: 7
Joined: Wed 15 Apr, 2009
Location: Olsztyn
Contact:

Post by mazaki » Wed 03 Feb, 2010

Koszt zależy m.in. od odległości oraz od dostępności do projektu celem wykonania obliczeń.

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Wed 03 Feb, 2010

Jestem architektem i w koncu zaprojektowałem własny domek na podlasiu 40 km od białegostoku w kierunku granicy z białorusią.
Chętnie wejde do współpracy w zakresie projektowania budynków energooszczednych i pasywnych.
jerz100

mazaki
Posts: 7
Joined: Wed 15 Apr, 2009
Location: Olsztyn
Contact:

Post by mazaki » Wed 03 Feb, 2010

Ja również bardzo chętnie wejdę do współpracy.

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Wed 03 Feb, 2010

A co z kosztami sprawdzenia szczelności?
jerz100

mazaki
Posts: 7
Joined: Wed 15 Apr, 2009
Location: Olsztyn
Contact:

Post by mazaki » Thu 04 Feb, 2010

Odpowiadam w sprawie kosztów.
Dla średniej wielkości domków na terenie regionu olsztyńskiego - do 100 km od miasta jest to kwota ok 1000 - 1500 + VAT. Cena obejmuje badanie, wykrywanie nieszczelności, wykonanie obliczeń oraz sporządzenie wymaganego raportu z badań. W przypadku dalszych obiektów należy doliczyć koszty transportu. Cena zależy od wielkości budynku, od ilości kanałów wentylacyjnych, każdy trzeba zaślepić na czas badania obudowy budynku. Cena zależy również od dostępności dokumentacji rysunkowej badanego obiektu. W przypadku współpracy bądź większej ilości obiektów oczywiście możemy negocjować cenę badania.
Pozdrawiam

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Thu 04 Feb, 2010

Będe wdzięczny za przesłanie swoich namiarów na mój adres meilowy jerz100@wp.pl Jak jest to możliwe to łacznie z ofertą.
jerz100

User avatar
Błażej_Sz.
Posts: 4
Joined: Tue 09 Mar, 2010
Location: Poznań
Contact:

Post by Błażej_Sz. » Tue 09 Mar, 2010

Witam!
jak wiadomo szczelność w budynkach energooszczędnych i pasywnych odgrywa dużą rolę, niestety niewielka ilość firm oferująca takie budynki wogóle wie o co chodzi. Niektórzy wogóle nie słyszeli o testach szczelności, inni myślą że to świadectwo energetyczne a inni że cena 1300 PLN to bariera nie do przejścia.
Szkoda tylko, że mądry Polak po szkodzie i tak jak kolega napisał warto zrobić test przed wykończeniem bo unikniemy wtedy niepotrzebnych i kosztownych remontów.
Na targi Poznańskie które odbyły się w styczniu przygotowałem ulotkę informacyjną związaną z testami szczelności mającą na celu przybliżenie problemu zwykłemu Kowalskiemu. Jeżeli jest ktoś zainteresowany to chętnie ją prześlę w pdf.
Oczywiście zapraszam do współpracy w zakresie testów "Blower Door" w rejonie wielkopolskim i województw ościennych.
Pozdrawiam
Błażej

emarco
Posts: 13
Joined: Sat 30 Jan, 2010
Location: Polska

Post by emarco » Fri 09 Apr, 2010

jerz100 wrote:A co z kosztami sprawdzenia szczelności?
Przyłączam się do pytania.
Błażej_Sz. wrote:Na targi Poznańskie które odbyły się w styczniu przygotowałem ulotkę informacyjną związaną z testami szczelności mającą na celu przybliżenie problemu zwykłemu Kowalskiemu. Jeżeli jest ktoś zainteresowany to chętnie ją prześlę w pdf
to ja poproszę

mazaki
Posts: 7
Joined: Wed 15 Apr, 2009
Location: Olsztyn
Contact:

Post by mazaki » Sun 25 Apr, 2010

Badanie zależy od odległości do klienta. Koszt badania, przygotowania raportu, to w przypadku domku jednorodzinnego kwota ok. 1000-1500 zł. W zależności od dostępności dokumentacji, ilości obiektów do zbadania, przygotowania budynku do badań, cenę można negocjować. Istotna jest jednak odległość do klienta.
Pozdrawiam :)

gladiator1111
Posts: 187
Joined: Wed 16 Feb, 2011
Location: Warszwa

Post by gladiator1111 » Mon 21 Nov, 2011

Poproszę o sprawdzoną firmę z mazowieckiego która wykona test szczelności budynku.

gladiator1111
Posts: 187
Joined: Wed 16 Feb, 2011
Location: Warszwa

Post by gladiator1111 » Wed 08 Feb, 2012

Witam,
Chciałem się pochwalić wynikiem badań szczelności budynku. :mrgreen:
Attachments
Certyfikat 1.jpg

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 09 Feb, 2012

Gratuluję.
To jedno, z niewielu na dziś, badań szczelności wykonanych na budynku o drewnianej konstrukcji szkieletowej.
Mam nadzieję, że kolejne firmy będą w stanie poddawać swoje domy takim badaniom. To, między innymi, powinno wpłynąć na podniesienie jakości domów o drewnianej konstrukcji szkieletowej.
Cieszę się, że tak dobry wynik osiągnęła firma będąca członkiem Stowarzyszenia Dom Drewniany.

mazaki
Posts: 7
Joined: Wed 15 Apr, 2009
Location: Olsztyn
Contact:

Post by mazaki » Fri 10 Feb, 2012

Cieszę się, że mogliśmy pomóc. Rzeczywiście, spośród przebadanych przez nas do dnia dzisiejszego drewnianych domów ten jest najszczelniejszy. Gratuluję zarówno Wykonawcy jak również Inwestorowi.
Pozdrawiam, Piotr Kosiński

Jarek Tomczak
Posts: 1
Joined: Fri 10 Feb, 2012
Location: Łódź
Contact:

Post by Jarek Tomczak » Fri 10 Feb, 2012

Witam! Bardzo dziękujemy za uznanie! tak wysoka jakość, potwierdzona badaniami szczelności i termowizji to nasza wizytówka. Robimy zawsze wszystko - od pierwszej rozmowy z Inwestorem, poprzez cały proces projektowo - produkcyjny w biurze i fabryce aż do ostatniego dnia na budowie, żeby wynik wręcz przerósł oczekiwania nas wszystkich..:)
Na dowód, że ten wynik badania to nie przypadek, poniżej załączam certyfikat jednego z naszych domów w Łodzi. Przeprowadzony przez Polski Instytut Budownictwa Pasywnego, również na zlecenie Inwestora. Wynik 0,94 wymiany na godzinę będzie nawet dla nas trudny do pobicia ;)
Pozdrawiam!
Jarek Tomczak
FuturaDom
Attachments
certyfikat.jpg
www.futuradom.pl
każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku..:)
www.futuradom.pl

silencio
Posts: 18
Joined: Sat 30 Apr, 2011
Location: Wrocław

Post by silencio » Mon 20 Feb, 2012

witam,
jestem zainteresowany sporządzeniem testu dla dwóch budynków (położonych na sąsiednich działkach) we Wrocławiu. Proszę o ofertę.

User avatar
Błażej_Sz.
Posts: 4
Joined: Tue 09 Mar, 2010
Location: Poznań
Contact:

Post by Błażej_Sz. » Mon 16 Apr, 2012

Witam,
miałem przyjemność wykonać badanie szczelności w budynku o konstrukcji szkieletowej, którego wynik wyniósł n50=0,85h-1
Należy dodać, że wykonawca sam z siebie chciał sprawdzić, jaki poziom reprezentuje jego firma.
To tak w ramach chwalenia się wynikami.
PS. Nasza firma wykonała badanie domu w konstrukcji szkieletowej, z prefabrykowanych modułów, który uzyskał certyfikat budynku pasywnego. Wynik n50=0,5h-1

gladiator1111
Posts: 187
Joined: Wed 16 Feb, 2011
Location: Warszwa

Post by gladiator1111 » Wed 18 Apr, 2012

Błażej_Sz. wrote:To tak w ramach chwalenia się wynikami.
Wydaje mi się że to raczej Inwestor powinien się chwalić a nie firma wykonująca badania :roll: Ewentualnie wykonawca budynku, ale zareklamowanie się też ważna rzecz :mrgreen:
Pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 18 Apr, 2012

Błażej_Sz. wrote:To tak w ramach chwalenia się wynikami.
Fakt, to nie firma wykonująca badania powinna się chwalić. To tylko post reklamowy.
Uprzedzam, kolejne tego typu posty (reklamowe) będą usuwane.

User avatar
Błażej_Sz.
Posts: 4
Joined: Tue 09 Mar, 2010
Location: Poznań
Contact:

Post by Błażej_Sz. » Wed 18 Apr, 2012

Witam
co za zgodność:)
Nie widzę nic złego w podaniu przykładów na osiągnięcie bardzo dobrej szczelności dla budynków w konstrukcji szkieletu drewnianego. Wiadomo przecież, że osiągnięcie szczelności poniżej 1 jest naprawdę dobrym wynikiem i należy takie informacje rozpowszechniać. Skoro temat dotyczy szczelności, to kto jak nie przedstawiciel firmy wykonującej te badania powinien się również wypowiadać?
W swoim poście potwierdziłem, że mam wyniki budynków, które są lepsze od powyższych. Należy jeszcze wziąć pod uwagę błąd pomiaru oraz stan budynku podczas badania.
Jakoś nie widać wpisów dotyczących błędów i miejsc nieszczelności - chyba to najbardziej zainteresowałoby forumowiczów...
Więc może zacznę i mam nadzieję, że nie będzie odebrane to jako post reklamowy.
- okna połaciowe - szczególnie narożniki przy fartuchach uszczelniających;
- połączenie ściany zewnętrznej z płytą podłogową;
- włazy na strych - tam zawsze są nieszczelności:)
To są miejsca, które zawsze wystąpiły w badanych budynkach. Inne miejsca występowały w pojedynczych przypadkach

silencio
Posts: 18
Joined: Sat 30 Apr, 2011
Location: Wrocław

Post by silencio » Wed 23 May, 2012

Witam,
Na jakim etapie budowy powinny być wykonane testy szczelności? Zakres prac mojego wykonawcy (DOMek z Ostrowa Wlkp.) się skończył - elewacja w pełni skończona, są wylewki i dom od środka wyłożony płytami fermacela. Zrobiliśmy wczoraj test szczelności z W-ART z Olsztyna i zarówno u mnie jak i u sąsiada wyszło wstępnie 1,9. Uważam, że to słabo, zwłaszcza, że ściany mają grubość prawie 40cm (od wewn.: fermacell, MFP, ruszt z Steico Flex o gr. 8cm, folia paroszczelna, konstrukcja z KVH 6x20cm wypełn. Steico Flex o gr 20cm, fermacell, steico protect 8cm, tynk/drewno/płytki)
Wykonawca twierdzi, że test powinno się wykonywać po całkowitym wykończeniu, bo nieszczelność okien przy posadzce poprawi się po położeniu np. deski podłogowej, czy wykonaniu parapetów wewnętrznych.
Ja natomiast jestem zdania, że wszelkie warstwy powietrzno szczelne są już wykonane i nawet bez płyt fermacel budynek powinien spełniać normę 1,5 (jest rekuperacja). Co i tak nie jest szałem przy dość kosztownych przegrodach, spodziewałem się spokojnie poniżej 1.
Będę wdzięczny za Wasze zdanie

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Wed 23 May, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
Błażej_Sz.
Posts: 4
Joined: Tue 09 Mar, 2010
Location: Poznań
Contact:

Post by Błażej_Sz. » Thu 24 May, 2012

Witam,
a co z miejscami nieszczelności? Skoro wiadomo, że wynik 1,9 szałem nie jest to gdzieś to powietrze musiało uciekać...
Wg mnie należałoby najpierw zrobić wstępne badanie na nadciśnienie, zanim zostaną zamontowane płyty, aby był swobodny dostęp do folii i wszelakich jej łączeń z pozostałymi elementami konstrukcji (nadciśnienie dlatego, żeby nie poodrywać folii). W pomiarze bierze udział wykonawca z przydzieloną osobą/osobami uzbrojonymi po zęby w taśmy, fartuchy, mazie itp. Ustawiamy "Blower Door" na referencyjną różnice ciśnień 50Pa i szukamy dziur. Jest to etap, gdzie można jeszcze coś zrobić. Wyszukane nieszczelności można na bieżąco naprawiać i dodatkowo monitować ich wpływ na n50. Wykończenie tak samo może poprawić wynik jak go zepsuć - nie ma reguły. Z jednej strony maskujemy niektóre nieszczelności, z drugiej robimy masę dziur w warstwie szczelnej. Jaki będzie bilans końcowy tego nikt nie wie.
PS. Funkcją parapetu nie jest zapewnienie szczelności przy oknie:)

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Thu 24 May, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

silencio
Posts: 18
Joined: Sat 30 Apr, 2011
Location: Wrocław

Post by silencio » Thu 24 May, 2012

Błażej_Sz. wrote:Witam,
a co z miejscami nieszczelności? Skoro wiadomo, że wynik 1,9 szałem nie jest to gdzieś to powietrze musiało uciekać...
Wg mnie należałoby najpierw zrobić wstępne badanie na nadciśnienie, zanim zostaną zamontowane płyty, aby był swobodny dostęp do folii i wszelakich jej łączeń z pozostałymi elementami konstrukcji (nadciśnienie dlatego, żeby nie poodrywać folii). W pomiarze bierze udział wykonawca z przydzieloną osobą/osobami uzbrojonymi po zęby w taśmy, fartuchy, mazie itp. Ustawiamy "Blower Door" na referencyjną różnice ciśnień 50Pa i szukamy dziur. Jest to etap, gdzie można jeszcze coś zrobić. Wyszukane nieszczelności można na bieżąco naprawiać i dodatkowo monitować ich wpływ na n50. Wykończenie tak samo może poprawić wynik jak go zepsuć - nie ma reguły. Z jednej strony maskujemy niektóre nieszczelności, z drugiej robimy masę dziur w warstwie szczelnej. Jaki będzie bilans końcowy tego nikt nie wie.
PS. Funkcją parapetu nie jest zapewnienie szczelności przy oknie:)
Witam,
dziękuje za posty. Chcieliśmy zrobić badanie dużo wcześniej, natomiast budowa postępowała etapami w środku i na zewnątrz i nie było momentu, w którym byłaby już elewacja a w srodku jeszcze nie było płyt w żadnym z pomieszczeń. Stąd nie było możliwości wykonania testu poprawnie.

Miejsca, w których wskazania anemometra były największe:
- pod oknami, zwłaszcza tymi montowanymi na podłodze (nawet 1,2 m/s - jak na zdjęciu nr 1)
- narożniki ścian przy płaskim dachu
- przestrzeń między kształtką ceramiczną komina a kształtką betonową (system Schiedla)
- wszelkie szczeliny w płytach fermacel (zdjecie nr 2)

Problem w tym, ze skoro są płyty to niemożliwe jest wskazanie dokładnie miejsc, gdzie są te nieszczelności i zgadzam się, że trzeba było zrobić to wcześniej, ale jak już wspomionałem nie było nigdy odpowiedniego momentu. Nauczka taka, aby od początku dawać do zrozumienia wykonawcy, że chce się wykonać test zanim zakryją płyty.
Attachments
IMAG0469.jpg
IMAG0488.jpg

silencio
Posts: 18
Joined: Sat 30 Apr, 2011
Location: Wrocław

Post by silencio » Thu 24 May, 2012

Czy zgadzacie się Panowie ze stwierdzeniem, że przy zastosowaniu płyty fermacel nie ma potrzeby stosowania wiatroizolacji?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 25 May, 2012

To zależy, gdzie płyty Fermacell mają być położone i co będzie położone na nie.
Powyżej jest mowa o płytach położonych od wewnątrz.
Jeżeli płyty Fermacell będą mocowane od zewnątrz i na nie klejony np. styropian - nie ma potrzeby stosowania folii wiatroizolacyjnej, ale jeżeli będziesz dawał np. elewację drewnianą - wiatroizolacja jest konieczna.
Dlatego jak pytasz - pytaj szczegółowo.

silencio
Posts: 18
Joined: Sat 30 Apr, 2011
Location: Wrocław

Post by silencio » Fri 25 May, 2012

Konstrukcja scian zewn wyglada tak: od wewn.: Fermacell, MFP, ruszt z Steico Flex o gr. 8 cm, folia paroszczelna, konstrukcja z KVH 6 x 20 cm wypełn. Steico Flex o gr 20 cm, Fermacell, Steico Protect 8 cm, tynk/drewno/płytki).
Zatem doprecyzowujac plyta jest od zewn. Na niej w zaleznosci elewacja jest z tynku/plytek/drewniana jest od 8 do 3,5 cm Steico Protect (kwestia zrownania warstw). Czy zatem stosowanie foli wiatroszczelnej nie jest potrzebne?

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 25 May, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 25 May, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

silencio
Posts: 18
Joined: Sat 30 Apr, 2011
Location: Wrocław

Post by silencio » Fri 25 May, 2012

Od zewn. To jest zwykly fermacel, nie HD.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 25 May, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 25 May, 2012

TERMIT wrote:mysle, ze jestes bezpieczny bez wiatrobariery, nawet ze zwyklym fermacell ze wzgledu na plyty steico, pod warunkiem ze fermacell byl uszczelniony na zlaczach
Nie tylko na złączach. Płyta poszycia może pełnić funkcję wiatroizolacji, pod warunkiem, że każda płyta, na całym obwodzie będzie klejona do konstrukcji.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 25 May, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 25 May, 2012

Łączenie płyt na złączach to jednak chyba nie to samo co klejenie płyt do konstrukcji. Ale mniejsza a tym.
Niestety, należy zwracać na to uwagę, szczególnie kiedy płyty mają pełnić rolę wiatroizolacji.

Proponuję poszukać w necie artykuły Joseph'a Lstiburek'a - np. na www.buildingscience.com

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Fri 25 May, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Fri 01 Jun, 2012

Przepis na próbę szczelności.Pozaklejać wszystkie otwory technologiczne(kratki wentylacyjne,otwory kanalizacyjne itp.)W środku odpalić świece dymną najlepiej czerwoną.Zamknąć drzwi.Włączyć wentylator wtłaczający powietrze do wnętrza domu. Fotografować z zewnątrz ,bo nikt nie zapamięta wszystkich nieszczelności.W próbie nie powinien brać udziału wykonawca bo może zejść na zawał.Próbę należy wykonywać przed założeniem elewacji na zewnętrznej OSB.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sat 02 Jun, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Sun 03 Jun, 2012

Raczej ryczeć jakie to rzeszoto się postawiło wiem co mówię bo ryczałem.Po usunięciu nieszczelności i powtórzeniu próby można śpiewać.



Post Reply

Return to “Test szczelności budynku - blower door”