Koszt fundamentów pod szkieletowca

Zagadnienia dotyczące posadowienia domów drewnianych
Post Reply
owp
Posts: 9
Joined: Wed 30 Sep, 2009

Koszt fundamentów pod szkieletowca

Post by owp » Sat 17 Oct, 2009

Cześć.
Nie wiem, czy wybrałem dobry dział, ale nie znalazłem bardziej odpowiedniego.
Kiedyś przeczytałem wywiad z p. Nitką, który przedstawiał zalety budowy szkieletowca, w kontrapunkcie do jakiejś pani, która opowiadała o pustakowcach. W pytaniu o fundament p. Nitka powiedział, że to kolejny plus po stronie szkieletów, gdyż fundament jest tańszy (mniejsze obciążenia) i kosztuje ok 100zł/m2 (wywiad jest chyba z 2004r., więc ceny pewnie się zmieniły).
Jestem na etapie szukania wykonawcy, który zbuduje mi szkieletowiec, z zapytań o wycenę wychodzi mi, że firmy (wykonawcy domów) albo nie robią fundamentów, albo cenią sobie je bardzo wysoko (jedna firma - od 400zł/m2, druga - powyżej 600zł/m2!!). Nawet jeśli wziąć pod uwagę zwyżkę cen, to i tak bardzo dużo (na pewno więcej niż w tradycyjnym budownictwie - przynajmniej w kręgu znajomych, którzy się budują tak wychodzi).
I teraz pytanie - ile powinien kosztować taki fundament (nieskomplikowana sytuacja, bez szkód górniczych i dziwnego ukształtowania terenu) ? Ile Wy płaciliście ? Wiem, że musi być dokładnie wykonany - myślicie, że 'normalna' firma nie jest w stanie wypoziomować z dokładnością 2mm ?
Pozdrawiam
owp


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Sat 31 Oct, 2009

przedewszystkim kosztow budowy fundamentow pod szkieletowca nie mozna przeliczac od m2 powierzchni uzytkowej domu. dlaczego wesmy np. budynek o dwoch pelnych kondygnacjach o wymiarach 7.2x7.2m i budynek parterowy (bez poddasza uzytkowego) o wymiarach 12x 7.8m . oba budynki beda mialy ok 90m2 pow. uzytkowej. natomiast pod budynek 12x7.8m koszt wykonania fundamentu bedzie dwa razy wiekszy. druga sprawa , juz niestety musi sie pan pogodzic ze wiekszosc wykownawcow szkieletowcow pod klucz przewaznie zleca fundament podwykonawcy i jeszcze dorzuca swoja marze. tak ze przewaznie taniej na wlasna reke poszukac wykonawcy fundamentu, albo samemu zakasac rekawy. kwestia dokladnosci do 2mm. to chyba tylko przypadkowo moze sie udac. powiem tak jak nie przekroczy 1cm to jest dobrze (i chyba zgodne z polska norma). to jest bez problemu osiagalne przy minimum starannosci. na wiecej nie ma co liczyc.

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Sat 31 Oct, 2009

owp wrote:Jestem na etapie szukania wykonawcy, który zbuduje mi szkieletowiec, z zapytań o wycenę wychodzi mi, że firmy (wykonawcy domów) albo nie robią fundamentów, albo cenią sobie je bardzo wysoko
Zrób więc tak, na początek znajdź firmę, która wykonuje fundamenty a dopiero potem taką co postawi ci szkielet. Warto przy tym rozważyć zlecenie wykonania fundamentu firmie, która się w tym specjalizuje. Wykonanie fundamentu z zalecaną dokladnością jest jak najbardziej możliwe. W projekcie masz na pewno określone parametry jakie powinien spelniać fundament pod twój dom. Firma, która wykonuje takie usługi dysponuje najczęściej odpowiednim do tego celu sprzetem. Szalunek systemowy to kwestia jednego dnia, zrobienie izolacji, zbrojenia i zalanie betonem pójdzie migiem. Nawet jeśli zapłacisz więcej to masz gwarancje, że wykonawca konstrukcji nie bedzie tracil czasu na poziomowanie podwaliny. A nawet gdy coś pójdzie nie tak jak trzeba to masz gwarancje. Stawiając dom za ciężko zarabiane pieniądze, który ma slużyć lata nie warto oszczędzać na tak podstawowej rzeczy jak fundament. A już na pewno należy unikac tych, którzy zejdą jak najniżej z cena byle tylko złapać zlecenie.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 31 Oct, 2009

Piotr tomrer wrote:Nawet jeśli zapłacisz więcej to masz gwarancje, że wykonawca konstrukcji nie bedzie tracil czasu na poziomowanie podwaliny.
Trudny temat w realiach PL. Większość inwestorów zleca ściany fundamentu z bloczków. Szalunki przy domach jednorodzinnych to rzadkość.

owp, przywołany tekst jest jak najbardziej aktualny. Wystarczy tylko dostosować projekt fundamentu do rzeczywistych warunków gruntowych i obciążeń działających na niego.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 01 Nov, 2009

Piotr tomrer wrote:Zrób więc tak, na początek znajdź firmę, która wykonuje fundamenty a dopiero potem taką co postawi ci szkielet.
W takim przypadku firma budująca konstrukcję budynku winna być przy odebrze fundamentu, by w przyszłości nie było uwag co do wykonania fundamentu.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sun 01 Nov, 2009

Proponuje inne rozwizanie - firma stawia fundament i szkielet oraz wykończeniówkę - przynajmniej będą po sobie poprawiać.

owp
Posts: 9
Joined: Wed 30 Sep, 2009

Post by owp » Mon 02 Nov, 2009

roobik66 wrote:przedewszystkim kosztow budowy fundamentow pod szkieletowca nie mozna przeliczac od m2 powierzchni uzytkowej domu
Pisałem o powierzchni fundamentów.
Grzegorz Szostak wrote: owp, przywołany tekst jest jak najbardziej aktualny. Wystarczy tylko dostosować projekt fundamentu do rzeczywistych warunków gruntowych i obciążeń działających na niego.
Który tekst - Piotra, czy wywiad ? Czyli dostosowując projekt uzyska się niższą cenę wykonania ?
Wojciech Nitka wrote: W takim przypadku firma budująca konstrukcję budynku winna być przy odebrze fundamentu, by w przyszłości nie było uwag co do wykonania fundamentu.
Czy praktykuje się wtedy jakiś pisemne potwierdzenie prawidłowego wykonania wystawiane przez firmę budującą dom ?
dwronka wrote:Proponuje inne rozwizanie - firma stawia fundament i szkielet oraz wykończeniówkę - przynajmniej będą po sobie poprawiać.
No tak, ale to wychodzi najdrożej.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Mon 02 Nov, 2009

owp wrote:No tak, ale to wychodzi najdrożej.
Dlaczego tak uważasz?
Mi robi wszystko jedna firma a pozatym robocizna i materiały te same .... może wyjdzie taniej jak znajdziesz emerytów i studentów chcących sobie przyrobić .

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Mon 02 Nov, 2009

Wojciech Nitka wrote:W takim przypadku firma budująca konstrukcję budynku winna być przy odebrze fundamentu, by w przyszłości nie było uwag co do wykonania fundamentu.
Jak najbardziej, upieram się zawsze przy zlecaniu robót profesjonalistom bo wiem ile czasu się traci na poprawkach. Błąd wykonany na którymś z etapów zawsze mści się większym nakładem pracy w kolejnym. Dobrze, gdy dom budują dobrzy fachowcy, ktorzy potrafią wychwycić i zniwelować takie błędy, gorzej jak brygadzie zależy bardziej na czasie i maskuje to co powinna poprawic. Błędy wyjdą i tak a za wszystko w końcowym rozrachunku zapłaci inwestor.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 02 Nov, 2009

owp wrote:Grzegorz Szostak napisał/a:

owp, przywołany tekst jest jak najbardziej aktualny. Wystarczy tylko dostosować projekt fundamentu do rzeczywistych warunków gruntowych i obciążeń działających na niego.

Który tekst - Piotra, czy wywiad ? Czyli dostosowując projekt uzyska się niższą cenę wykonania ?
Chodziło mi o wywiad. Mniejszy ciężar własny (ścian, stropów) budynku szkieletowego to jednocześnie mniejsze obciążenia do przeniesienia przez fundament na grunt.

Przy okazji zwracam uwagę na jeden bardzo często spotykany problem - fundament jak trapez. Wiele ekip nie ma w zwyczaju sprawdzać przekątnych podczas wykonywania fundamentu, co prowadzi do komplikacji i dużych kosztów dodatkowych w późniejszych etapach o czym już wspominał Piotr.

Eire
Posts: 5
Joined: Mon 10 May, 2010

Post by Eire » Sun 23 May, 2010

przeczytałam zamieszczone tu wypowiedzi i zdają się one potwierdzać nasz plan. Mamy firmę, która ma nam wybudować fundamenty oraz dom pod klucz. Od początku chcieliśmy to zrobić w taki sposób bo jeśli wszystko robi jedna firma to wiadomo, że nie mogą nam zarzucić np. że fundament jest źle zrobiony.
Firma, którą wybraliśmy policzyła nam 19900 netto za płytę fundamentową dla domu parterowego o podstawie 10,26 x 7,76 m.
I teraz moje pytanie: w projekcie mamy ławy fundamentowe a wykonawca mówił o płycie, jaka jest różnica?Jutro mam spotkanie wykonawcą i chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.



Post Reply

Return to “Posadowienie domów drewnianych”