Izolowanie fundamentów

Zagadnienia dotyczące posadowienia domów drewnianych
Post Reply
kati67
Posts: 9
Joined: Tue 19 May, 2009

Izolowanie fundamentów

Post by kati67 » Sun 15 Nov, 2009

Witam forumowiczów!!
Mam juz wykonane ścianki fundamentowe zalany wieniec, tearz czas na izolowanie - z związku z powyższym mam pytanie, czy jest potrzeba izolowania ścianek fundamentowych styropianem w domu szkieletowym, czy wystarczy wysmarować ścianki czernidłem, proszę o odpowiedz bo we wtorek ruszam z robotą


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 16 Nov, 2009

To zalezy od dalszej konstrukcji. Jezeli bedzie wykonywany strop szkieletowy i dopiero na nim stawiane beda sciany to nie ma potrzeby izolowania termicznego fundamentow gdyz nie bedzie mostka cieplnego na styku podloga/sciana (o ile oczywiscie nie zapomni sie zaizolowac stropu). Jezeli natomiast bedzie wykonwana plyta betonowa to trazeba zaizolowac sciane fundamentowa z powodu takiego ze szerokosc slupkow jest o 10cm mniejsza (jesli slupki 14) od grubosci sciany fundamentowej ( w polskich warunkach bloczki 25cm szer.) . I jezeli wykonasz izolacje plyty (pod szlichta) to bedzie ona dochodzila do krawedzi sciany fundamentoej i zostanie ten 10cm pas nieizolowany bedacy powaznym mostkiem cieplnym , przy duzych mrozach bedzie sie tam wykraplac woda. Inny sposob to zrobic wieniec betonowy szerokosci konstrukcji sciany szkieletowej i wysokosci izolacji plyty podlogowej. Ale podajesz ze wieniec juz zrobiony i przypuszcam ze ma szerokosc sciany z bloczkow bet. czyli 25 cm. W takim wypadku trzeba sciane fund. zaizolowac termicznie z zewnatrz.

kati67
Posts: 9
Joined: Tue 19 May, 2009

Post by kati67 » Mon 16 Nov, 2009

szkielet będzie stawiany gotowy zamówiony w firmie, podwalina ma być montowana do wieńca, po montarzu domu wszystkie inne roboty wykończeniowe i izolacyjne we własnym zakresie - w tym wypadku co piszesz powinienem wykonać ocieplenie pionowe ?

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Tue 17 Nov, 2009

Znaczy strop (podloga) parteru tez bedzie przywieziony gotowy?. Jezeli tak to nie ma potrzeby izolowania sciany fundamentowej. Jezeli natomiast bedzie wykonywana plyta betonowa (na gruncie) jako podloga parteru to przy fundamencie z bloczkow betonowych i rownaniu gornego poziomu izolacji termicznej plyty z gornym poziomem sciany fundamentowej zajdzie niedoizolowanie po obwodzie. Chyba ze sciany prefabrykowane maja grubosc rowna grubosci sciany fundamentowej. Ale raczej nie sadze. W kazdym razie jak izolacja podlogi na gruncie nie bedzie dochodzila do samej sciany/podwaliny to trzeba z zewnatrz zastosowac ocieplenie fundamentu.

kati67
Posts: 9
Joined: Tue 19 May, 2009

Post by kati67 » Tue 17 Nov, 2009

Dziękuje za odpowiedz ocieplę ścianki fundamentowe zaizoluje dysterbitem i dam folie tłoczoną i myślę że będzie wszystko OK

Beata K.
Posts: 5
Joined: Tue 13 May, 2008

Post by Beata K. » Sun 29 Nov, 2009

roobik66
dzięki za wyjaśnienie, bardzo mi się to przydało. Przede mną podłoga na gruncie w kanadyjczyku i ciągle nie bardzo wiem jak to powinno wyglądać. Doczytałam się o poszczególnych warstwach, piasek, beton, izolacja, styropian, beton. I ciągle mam problem co do jakiej wysokości powinno dochodzić. Według rysunków to folia hydroizolacyjna powinna iść na równo z izolacją pod podwaliną. No ale jak potem zmieścić 10 cm styropianu i 4-5 cm betonu, a gdzie właściwa podłoga ? No bo to przecież nie powinno byc chyba wyższe niż podwalina?? A może nie mam racji, ale to mój pierwszy dom i jestem trochę zagubiona w tym wszystkim.
:shock:

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 29 Nov, 2009

Spróbuj wykonać jak na zdjęciu - w miejscach ścian są małe ścianki fundamentowe, między którymi umieścisz wszystkie warstwy warstwy posadzki, w tym izolację cieplną. Wysokość tych ścianek zależeć będzie od tego jakiej grubości izolację cieplną cieplną będziesz chciała dać plus grubość szlichty.

Image A to z innej budowy. Image

falra
Posts: 15
Joined: Fri 20 Feb, 2015

Re: Izolowanie fundamentów

Post by falra » Sun 14 Jun, 2015

Witam, może to głupie pytanie ale jakoś nie potrafię znaleźć odpowiedzi jak połączyć izolacje poziomą pod podłogą z pionowa na ścianach. Ława będzie odizolowana od ścian folią w rolce ( czy można przykleić ja lepikiem lub dysperbitem ?) Potem ściany z bloczków betonowych będą pomalowane dysperbitem z obu stron. Na zewnątrz będzie przyklejony xps z siatką i klejem. Od środka potem pójdzie ubity piasek i wylany beton 10 cm a na to styropian 10 +5 cm. Na to folia budowlana 2 x na krzyż i teraz pytanie jak połączyć folie ze ścianą pomalowaną dysperbitem aby zachować ciągłość izolacji i żeby nie podciągało wilgoci do wnętrza budynku? Na koniec będzie wysłana posadzka. Może ktoś odpowie mi na to pytanie?

majek85
Posts: 240
Joined: Wed 23 Oct, 2013
Location: Malbork

Re: Izolowanie fundamentów

Post by majek85 » Sun 14 Jun, 2015

ja robiłem tak: ławe wysmarowałem dysperbitem i potem położyłem folie/gume 0,5 pod bloczki (ale ta izolacja nie była sklejona, ciężar bloczka robi swoje).
"jak połączyć folie ze ścianą pomalowaną dysperbitem aby zachować ciągłość izolacji i żeby nie podciągało wilgoci do wnętrza budynku? "
tego nie rozumiem, folie wyciągasz do góry, to jak chcesz ją łączyć z fundamentem?
U mnie wygląda to tak:
ława z dysperbitem (lub jego zamienik) -> gruba folia/guma na ławe-> bloczek wymalowany od zewnątrz x2-> xps +siatka + klej+ 2xmalowanie-> wieniec zbrojony fi 12 -> od środka wieniec ocieplony xps-> piasek zagęszczony co 40cm zagęszczarką 500kg -> chudy beton 10cm-> folie budowlana x2 zawsze łaczona taśmą, wystająca ok 30cm ponad stan 0 -> styropian 10+15.

na wieniec położona folia/guma i na to podwalina, wszelkie nierówności wienca-podwaliny wyrównane pianką. folie budowlaną połączyłem z paraizolacją (wcześniej paroizolacje do podwaliny taśma dwustronna +zewnętrzna)

Mam nadzieje ze mam poprawnie :P



Post Reply

Return to “Posadowienie domów drewnianych”