Budowa lub rozbudowa przy wysokim poziomie wód gruntowych

Zagadnienia dotyczące posadowienia domów drewnianych
Post Reply
Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Budowa lub rozbudowa przy wysokim poziomie wód gruntowych

Post by Grzegorz Szostak » Sun 11 Apr, 2010

Jak rozwiązać izolacje poziome i pionowe przy nadbudowie budynku z poniższych zdjęć, który będę realizował w najbliższym czasie. Projekt zakłada konstrukcję stalową nad istniejącym opartą na 8 słupach i stopach fundamentowych.
Problem...
Po wykonaniu odkrywek istniejący fundament ma głębokość 70cm i wypływa spod niego woda.
Image
Image
Marcin L wrote:chetnie sam mam podobny problem na jednej z moich budow podwykonawca zrobil wykop i zamiast fundamentow jest staw niema gdzie wody odprowadzic (lustro wody 10cm ponizej poziomu gruntu)iglicowanie odpada ze wzgledu na koszty pozostaje chyba zasypanie i wykonanie plyty betonowej na powierzchni...jestem na etapi analizowania problemu wlasnie ...co proponujesz Grzegorzu__


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 11 Apr, 2010

W domku ze zdjęcia problem z wodą jest taki, że odpada opcja nagłego jej odprowadzenia ze względu na ryzyko naruszenia posadowienia. Wstępnie przyjąłem następujące rozwiązanie...

Po opadnięciu wody do poziomu15-20cm poniżej posadowienia fundamentu (70cm) wykonamy rów i studnię w odległości min. 10m od budynku. Odkrywki pokazały, że warunki gruntowe są różne w zależności od miejsca. Jeżeli uda nam się osiągnąć różnice poziomów 20cm problem z wodą powinien (ale nie musi) zniknąć.

W Twoim przypadku spróbowałbym zrobić na początek odkrywki w innych miejscach na działce. Nawet jeśli zasypiesz wykop musisz ustabilizować grunt pod nią co nie będzie łatwe. Osobiście skłaniałbym się w kierunku wykonania studni lub palowania co jest najczęstszym rozwiązaniem.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Sun 11 Apr, 2010

MarcinL
jutro dam ci nazwe specjalnej wykladziny ktora uklada sie pod fundamentem lub plyta w sytuacjach takich jak opisales zapobiega to przebijaniu wody przez fundament zaklada sie ja rowniez na boki ,nie wiem czy jest dostepna w polsce bo z tego co wiem jest to produkt amerykanski ,tu na terenie wloch jest reprezentant tej firmy ,jest rewelacyjna ,kilka lat temu budowalem dom na terenie gdzie plyta fundamentowa znajdowala sie ponizej poziomu morza (bylo to blisko plazy ) zastosowano wlasnie te wykladzine ,problem woda nie istnieje

Guest

Post by Guest » Sun 11 Apr, 2010

Witam,
Są to prawdopodobnie maty bentonitowe, trochę drogie, ale rzeczywiście rozwiązują problem- tylko, że (jeśli o nie Panu chodzi) mają zastosowanie raczej w tzw. ciężkich hydroizolacjach. Tak czy owak musisz wykonać badania geotechniczne, aby wiedzieć na jakiej głębokości masz warstwy nośne gleby. Potem systemów posadowienia jest kilka.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 11 Apr, 2010

nie zajmuje sie generalnie wykonywaniem fundamentow zlecam to podwykonawca, jesli poziom wod gruntowych nie opadnie do konca maja bedzie trzeba zmienic technologie wykonania fundamentu ,mam w opcji zasypanie wykopu zageszczenie (jakis walec drogowy wpuscic na to moze??) i plyta na gruncie. ziemie z wykopu wykorzystac do podniesienia terenu. Musze to skonsultowac jeszcze na miejscu z projektantem.
termin budowy prawdopodobnie zostanie przeniesiony na 2011.

nasuwa mi sie taka mysl, gdyby wykonac cos takiego na monotubach zalac betonem na to belki zelbetowe i na tym plyta(tak glosno mysle)
jesli chodzi o palowanie to na takim podlozu :wink: zbudowana jest wenecja
???prosze o opinie

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Sun 11 Apr, 2010

Jest jeszcze opcja postawienia na slupach metalowych z regulowana koncowka ,wtedy plyta budynku jest nad poziomem gruntu slupy sa wpuszczone okolo 80 cm w ziemie i zabetonowane (wlasnie robie cos takiego) jednak jest potrzebna opinia geologa jesli jestes zainteresowany moge przeslac fotki na priw

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 13 Apr, 2010

tak chetnie zerkne na fotki .pozdrawiam.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 02 Feb, 2011

Mam pytanie a raczej problem z odprowadzeniem wody z dzialki. Po zimie mam 5-10 cm wody na calej dzialce. Nie ma tego gdzie odprowadzic. Mysle o wkopaniu zbiornika 25 tys litrow i zdrenowaniu terenu i odprowadzeniu tam wody, ktora byla by wykrzystana latem.
Jak myslicie czy to dobry pomysl? Czy 25 tys. litrow wystarczy???

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 02 Feb, 2011

Marcin L wrote:Mam pytanie a raczej problem z odprowadzeniem wody z dzialki.
Masz badania geotechniczne za 300-400zł?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 02 Feb, 2011

Ok i powiedza mi jak rozwiazac problem??? itd???

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 03 Feb, 2011

Same badania nie, ale mając je technik melioracji będzie wiedział co robić.
Może to być n.p. wykonanie odwiertów do warstw przepuszczalnych.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 03 Feb, 2011

tam gliniaste podloze jest latem pieknie jesienia jeziorko sie robi.

Mysle tez o oczyszczalni sciekow na nasypie alenie wiem czy to zda egzamin w glinie???

gzizek
Posts: 3
Joined: Mon 20 Jul, 2020
Contact:

Re: Budowa lub rozbudowa przy wysokim poziomie wód gruntowych

Post by gzizek » Wed 28 Jun, 2023

Cześć wszystkim! Szukam informacji na temat studni głębinowych w Wiśle https://polskiestudnie.pl/studnie-glebinowe/wisla/. Czy ktoś z Was posiada taką studnię w tej okolicy? Jak oceniacie jakość wody z takich studni? Czy możecie polecić jakąś konkretną firmę, która zajmuje się budową studni głębinowych w Wiśle? Interesują mnie również koszty takiej inwestycji. Będę wdzięczny za wszelkie porady i wskazówki!



Post Reply

Return to “Posadowienie domów drewnianych”