Jaki fundament na piaskach niewysadzinowych???

Zagadnienia dotyczące posadowienia domów drewnianych
Post Reply
Paweł83
Posts: 9
Joined: Sun 13 May, 2012

Jaki fundament na piaskach niewysadzinowych???

Post by Paweł83 » Mon 14 May, 2012

Witam wszystkich!
Zamierzam budować dom w technologii lekkiego szkieletu drewnianego, pow. zabudowy z garażem ok. 150 m2, wyposażonym w rekuperator, wodne ogrzewanie podłogowe zasilane gazem propan-butan oraz dach pokryty dachówką cementową.Chcę postawić dom w wersji energooszczędnej.
Mam kilka pytań dot. fundamentów, przedstawię najpierw warunki gruntowe oraz zamierzenia:
Grunt: Pod 10-20 cm humusu znajdują się niewysadzinowe piaski. W związku z tym zamierzam posadowić fundamenty na wysokości 50-60 cm poniżej poziomu gruntu. Do poziomu gruntu planuję wylać fundament (raczej bez ław) a następnie wspiąć się w górę na 40-50 cm kładąc 3 lub 4 warstwy z bloczków betonowych.
Moje pytania:
1. Czy mogę zrezygnować z ław? Obawiam się czy same ściany przeniosą ciężar dachówek cementowych...
2. Czy na piaskach jako fundamencie niewysadzinowym mogę zacząć fundament na podanej wyżej wysokości czy muszę wkopywać się do głębokości przemarzania gruntów?
3. Czy ostatnia warstwa bloczków powinna być na tej samej wysokości co wylewka zakrywająca rury ogrzewania podłogowego?
4. Czy na ostatniej warstwie bloczków mogę montować podwalinę czy należy jeszcze robić wieniec betonowy?
5. Czy wystarczy ocieplenie oraz izolacja przeciwwilgociowa bloczków betonowych z zewnątrz od góry do poziomu gruntu czy należałoby pociągnąć je aż do końca fundamentów w celu eliminacji mostków termicznych?
6. Jakie warstwy dać pomiędzy ściany fundamentowe? Myślałem o takim przekroju od dołu:
- zagęszczony piasek
- chudy beton 10 cm
- folia 2x
- XPS 10 lub 15 cm w dwóch warstwach na mijankę (np 10+5)
- folia od ogrzew. podłogowego wraz z rurami
-wylewka ok. 5-7 cm gr. odizolowana styropianem od podwaliny
Czy chudy beton jest konieczny? Czy wylewka na rurach ogrzewania podłogowego powinna być zbrojona siatką? Proszę fachowców o odp. na pytania i ewentualne porady.
Z góry dziękuję.


Post Reply

Return to “Posadowienie domów drewnianych”