Dom z drewna a tereny zalewowe

Zagadnienia dotyczące posadowienia domów drewnianych
Post Reply
kelcon
Posts: 2
Joined: Sun 30 Dec, 2012
Contact:

Dom z drewna a tereny zalewowe

Post by kelcon » Sun 30 Dec, 2012

Witam,
Sporo poczytałem i na forum i w artykułach znalezionych w Google, ale nigdzie nie mogę znaleźć dobrej odpowiedzi, jak budować się na terenach zalewowych. I nie chodzi mi o odpowiedzi w stylu ("nie buduj na terenie zalewowym"), ale raczej - skoro naprawdę chcesz - to jak. Szanse wystąpienia powodzi w tym miejscu są absolutnie nikłe, jednak teoretycznie mogą się zdarzyć. I mimo, że dom będzie ubezpieczony, to chciałbym go wybudować tak, aby zminimalizować w takiej sytuacji straty i ryzyko dla mieszkańców.
I w związku z tym pytania:
- czy technologia (zwłaszcza ciężkiego szkieletu) nadaje się na takie tereny?
- czy warto podnieść grunt (działka nie jest mała - 1200 m2) czy raczej zastosować podpiwniczenie (i tym samym podnieść parter)?
- na co zwrócić jeszcze uwagę?
Z góry dzięki za pomoc!


toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Mon 31 Dec, 2012

1. przeczytaj warunki zabudowy lub plan przestrzennego zagospodarowania - tam mogą być specjalne warunki, które należy wypełnić.
2. zatrudnij projektantów, którzy znają się na projektowaniu w takich warunkach.
3. szkielet drewniany można zastosować powyżej przewidywanego poziomu zalewu, poniżej konstrukcja i materiały niewrażliwe na wilgoć, forma łatwa do osuszenia z możliwością jak najszybszego zamieszkania po zalaniu (żadne betony komórkowe, drewna itp), w internecie są nawet gotowe projekty (jestem, co prawda, przeciwnikiem typowej dokumentacji, ale dają akurat dobry pogląd - ciekawą propozycją jest dom na palach)
4. absolutnie bez piwnicy, dla gruntów niespoistych zabezpieczyć posadowienie przed podmyciem.
5. dodatkowe wymagania dla instalacji, np. zawory zabezpieczające przed ""cofką" na kanalizacji

kelcon
Posts: 2
Joined: Sun 30 Dec, 2012
Contact:

Post by kelcon » Sun 06 Jan, 2013

Cześć,
Dzięki wielkie za odpowiedź i za jasne wskazówki.
Plan Miejscowy jest dość zdawkowy w kwestii zaleceń odnośnie budowy. Wskazuje jedynie wymóg budowy z uwzględnieniem charakteru zalewowego i na tym kończy.
Przyznam, że budynki po sąsiedzku są postawione z kompletnym brakiem uwzględnienia tego faktu. Albo dysponują podpiwniczeniem albo są to tradycyjne konstrukcje nisko posadowione. Nie dziwić pielgrzymek co wiosna na wały, kiedy woda idzie w górę.
Pozdrawiam!

jedrzej
Posts: 4
Joined: Mon 10 Nov, 2014

Re: Dom z drewna a tereny zalewowe

Post by jedrzej » Mon 10 Nov, 2014

Też mam taką działkę i jednak się podejmę budowy. Ostatnia powódź w tamtym miejscu miała miejsce w 97, ale od tego czasu uregulowali koryto i nic podobnego się już nie dzieje. Rozwiązania są takie:
Pierwszy sposób to stworzenie konstrukcji, w której parter jest usytuowany ponad poziomem wód gruntowych. Wówczas pomieszczenia gospodarcze nie byłyby narażone na podtopienie i inne skutki działalności wód gruntowych. Druga metoda jest zaś dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy działka charakteryzuje się zróżnicowaną wysokością nad poziomem morza. Wtedy wybiera się najwyższy punkt, jako miejsce budowy domu. Pierwsza kondygnacja będzie miała konstrukcję szkieletu żelbetowego, który jest odporny na działanie wód gruntowych. Zaleca się usypanie małych wałów ziemnych. Nie należy się obawiać, że zniszczą wygląd ogrodu. Wszak wystarczy odrobina kreatywności, aby uczynić z nich piękne rabaty. Można posadzić na nich rośliny ogrodowe, np. krzewy.
http://tobudowa.com/tereny-zalewowe-i-g ... ac/54.html
Ja właśnie będę miał parter ponad poziomem wód, innej możliwości nie ma.

Yrma
Posts: 8
Joined: Thu 01 Jan, 2015

Re: Dom z drewna a tereny zalewowe

Post by Yrma » Thu 01 Jan, 2015

My właśnie z tego powodu zrezygnowaliśmy z zakupu działki w pięknej okolicy,ale zalewowej. Porozmawialiśmy z miejscowymi i każdy nam odradzał.

elKamil
Posts: 12
Joined: Fri 10 Apr, 2015
Contact:

Re: Dom z drewna a tereny zalewowe

Post by elKamil » Mon 08 Jun, 2015

Yrma - zgadzam się z Tobą. Warto popytać tych, którzy już mieszkają w tej okolicy od dłuższego czasu i dowiedzieć się, czy faktycznie warto.

nisier77
Posts: 3
Joined: Thu 23 Jul, 2015
Contact:

Re: Dom z drewna a tereny zalewowe

Post by nisier77 » Thu 23 Jul, 2015

Budowa na terenach zalewowych to raczej głupota, wszyscy mówią "od lat nie było powodzi", a potem taki 97 rok i płacz lament, bo nie ma ubezpieczenia, bo nikt nie chciał ubezpieczyć od powodzi na terenie zalewowym itd.

Mariusz Paj
Posts: 5
Joined: Sun 21 Jun, 2015

Re: Dom z drewna a tereny zalewowe

Post by Mariusz Paj » Thu 30 Jul, 2015

Zależy też przy jakiej rzece i na ile może wylać. Przy dużej rzece to nie ma sensu, ale jeżeli rzeczka jest mała, to można zbudować dom na wysokim fundamencie, lub słupach fundamentowych i podnieść go na bezpieczny poziom. Ja w tej chwili buduję dwa małe domki blisko rzeczki właśnie w ten sposób.



Post Reply

Return to “Posadowienie domów drewnianych”