Wieniec na fundamencie

Zagadnienia dotyczące posadowienia domów drewnianych
Post Reply
woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Wieniec na fundamencie

Post by woomaa » Fri 15 Aug, 2014

W projekcie mam ściany fundamentowe lite. Po uzgodnieniu z projektantem robię z bloczków bo łatwiej i taniej. Został mi dylemat: czy robić wieniec na ściankach, czy wystarczy jak dam podwójną podwalinę i przykręcę ja na kotwach do bloczków? Pomyliłem się przy zamawianiu drewna i kupiłem podwaliny impregnowane 200mm szerokie zamiast 100mm więc chyba spokojnie mogą robić za wieniec? Kotwy bym dał chemiczne. Projektant twierdzi że może być z wieńce i bez.

Ściany fundamentowe mam 140cm wysokie. Bloczki 38*25*12 (dl*szer*wys).


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Wieniec na fundamencie

Post by Wojciech Nitka » Fri 15 Aug, 2014

Przy fundamentach z bloczków, bez wieńca, proponowałbym założyć kotwy w spoinach w wygięciem pod pustak ostatniej warstwy. Kotwy takie można zamówić z zakładzie ślusarskim. Będą decydowanie lepiej "trzymać" niż kotwy chemiczne.

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Re: Wieniec na fundamencie

Post by woomaa » Fri 15 Aug, 2014

O tym też myślałem. No i zaprawę zrobić mocniejszą, tak?

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Wieniec na fundamencie

Post by toja » Sun 17 Aug, 2014

Bezwzględnie rób wieniec.
A tak przy okazji - co jest w projekcie ?

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Re: Wieniec na fundamencie

Post by woomaa » Sun 17 Aug, 2014

W pierwszym poście wszystko wyjaśniłem.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Wieniec na fundamencie

Post by toja » Mon 18 Aug, 2014

Pytając o zawartość projektu, miałem na myśli taką poprawkę, którą projektant nanosi na oryginale ze swoją parafką - oczywiście po odpowiedniej kwalifikacji zmiany.
Bo nie powiesz, że masz opisane: "może być wieniec lub bez" :D .

woomaa
Posts: 114
Joined: Fri 18 May, 2012

Re: Wieniec na fundamencie

Post by woomaa » Mon 18 Aug, 2014

Mam tylko kilka punktów i jednym z nich jest właśnie zmiana technologii wykonania ścian. Po konsultacji z projektantem wiem, że zmiana na bloczki jest ok a kwestię wieńca po prostu projektant postawił na zasadzie że i bez i z wieńcem będzie dobrze. Chciałem tylko od fachowców robiących takie domy uzyskać potwierdzenie. Generalnie ufam ludziom z którymi robię interesy więc pieczątki mniej mnie obchodzą. Chcę po prostu zrobić to dobrze a w Polsce ta technologia to nowinka. Na Podhalu to w ogóle jestem jednym z niewielu dziwaków. Dom jest lżejszy od murowanego stąd pytanie o wieniec. Na razie plan jest taki, że będzie. Pojutrze.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Wieniec na fundamencie

Post by toja » Tue 19 Aug, 2014

Skoro "generalnie" ufasz swojemu projektantowi to w jakim celu pytasz w internecie?

milena1991
Posts: 1
Joined: Mon 18 Jan, 2016

Re: Wieniec na fundamencie

Post by milena1991 » Mon 18 Jan, 2016

Zdecydowanie lepiej będzie zamontować kotwy w spoinach w wygięciem pod pustak ostatniej warstwy. Tylko, że jedynie jest to pod zamówienie.



Post Reply

Return to “Posadowienie domów drewnianych”