Legalett a kanadyjczyk?

Zagadnienia dotyczące posadowienia domów drewnianych
Post Reply
Sylvia
Posts: 2
Joined: Mon 27 Sep, 2004

Legalett a kanadyjczyk?

Post by Sylvia » Sun 31 Oct, 2004

Witam! Mam pytanko..
zastanawiam sie nad ogrzewaniem przyszłego domu w szkielecie.
Poczytałam trochę o płycie fundamentowej Legalett- czy to ma sens przy kanadyjczyku?
jaki jest późniejszy koszt eksolatacji w porównaniu do innego ogrzewania prądem ? (jako dodatkowe źródła - głównym źródłem ciepła byłby kominek z rozprowadzeniem ciepła). dom byłby o powierzchni mieszkalnej około 115 m2, wstepnie wykończony tylko parter-80m2 z ocieplonym poddaszem.
Czy dysponujecie konkretnymi kosztami takiego ogrzewania(nie tylko papierkowymi wyliczeniami)?

Dziękuję
Sylvia


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 31 Oct, 2004

System ogrzewania podłogowego Legalett jest jak najbardziej wskazany dla budownictwa szkieletowego. W końcu jest to system szwedzki, a tam większość domów budowana jest w tej technologii.
Jak wiadomo domy szkieletowe mało akumulują ciepło. Temu może zapobiec ogrzewanie Legalett, gdzie betonowa płyta podłogowa będzie długo trzymać ciepło.
Niestety, nie posiadamy szczegółowych wyliczeń kosztowych. Jednak kiedyś jeden z kosztorysantów porównywał koszty zakładania systemu Legalett, a tradycyjnego systemu grzewczego. Koszty wyszły bardzo porównywalne. Plusem jednak jest to, że system może akumulować ciepło, a także ... brak tradycyjnych grzejników pod oknami.
Dużo na temat systemu Legalett możesz poczytać na grupie dyskusyjnej Muratora - http://www.murator.com.pl/forum/ - Wymiana doświadczeń.

olinek
Posts: 4
Joined: Mon 06 Dec, 2004
Location: Śląskie

Post by olinek » Mon 06 Dec, 2004

Witam. Mnie również interesuje Legallet i kanadyjczyk połączone kominkiem z DGP :) . Na razie jestem na etapie wyboru więc szukam wszelkich dostępnych informacji o domach w różnych technologiach. Dla mnie największa zaletą domów szkieletowych jest możliwość szybkiego wybudowania i dobre parametry cieplne. Dziwi mnie brak kompleksowej oferty łączącej Legallet z kanadyjczykiem ponieważ to powoduje że potencjalny inwestor musi samodzielnie usiłować poskładać oferty co najmniej dwóch firm a to jest moim zdaniem kłopot. Chętnie bym poczytał opinię kogoś kto ma Legallet w kanadyjczyku a już najchętniej tobym sobie taki domek obejrzał. I jeszcze tylko prośba o podanie namiaru na firmę na śląsku to może tam popytam i się czegoś dowiem. A ponieważ to mój pierwszy post to mam prośbę aby forumowicze wybaczyli mi ignorancję w sprawach tutaj omawianych.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 06 Dec, 2004

Myślę, że przeczytałeś na Forum Muratora co piszą o Legalecie. Raczej sobie chwalą. Szczególnie to iż, ogrzewanie podłogowe, jest jedynym kumulatorem ciepła w domach drewnianych.
Poszukaj na Forum Muratora forumowicza o pseudo M@M. On ma dom szkieletowy na systemie Legalett ... i chwali sobie.
Np - http://www.murator.com.pl/forum/viewtop ... sc&start=0

Guest

Post by Guest » Mon 06 Dec, 2004

Przeczytałem - na muratorze też jestem - M@Ma, legallet i szkieletory też studiuję. Autorkę tego postu też chyba namierzyłem :) Powolutku zaczynam szukać firmy tu na śląsku a z tym na muratorze jest już gorzej - tam występują tylko jakieś takie o których nie słyszałem - a wszyscy radzą żeby spytać Pana Nitki najlepszego doradcę na forum muratora :D . Więc pytam - kogo Pan poleca na sląsku i ewentualnie w Zagłębiu Dąbrowskim ? I czy rozsyła Pan jeszcze te katalogi domów drewnianych ? - o tym też czytałem :) . Dziękuję za reakcję i oczekuje na info o firmach z mojej okolicy i o katalogu :-) Pozdrawiam serdecznie.

olinek
Posts: 4
Joined: Mon 06 Dec, 2004
Location: Śląskie

Post by olinek » Mon 06 Dec, 2004

Przepraszam ale cos nie wyszło z logowaniem - porzedni post to ja.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 06 Dec, 2004

Namiary na firmę wysłałem na priva. Według mnie to najbardziej wiarygodna firma w tym rejonie kraju.
Podaj (na mój e-mail) swoje namiary a Katalog, zgodnie z obietnicą wyślę.

Pozdrawiam

olinek
Posts: 4
Joined: Mon 06 Dec, 2004
Location: Śląskie

Post by olinek » Tue 07 Dec, 2004

Dziekuję za namiar na firme - swoje dane przesłałem na priva. Pozdrawiam i oddaję się czytaniu wszelkich forów o szkieletach i nie tylko :)

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 07 Dec, 2004

Katalog Budownictwa Drewnianego 2004 zostanie wysłany jutro. Miłej lektury.
Chętnie poznam Twoje zdanie na temat informacji zawartych w Katalogu.

olinek
Posts: 4
Joined: Mon 06 Dec, 2004
Location: Śląskie

Post by olinek » Wed 08 Dec, 2004

Przekażę swoje spostrzeżenia i opinie o katalogu jak tylko go otrzymam . A co do Legalletu to troszeczke daję na wstrzymanie - koszt takiej płyty to ok 60 kzł i taki wydatek naprawde wymaga poważnych przemysleń - to jest dość spory procencik wartości domku. Po prostu ołówek w ręke i ..... decyzja. Drewniane domki (u mnie mówią na nie "fińskie domki") na śląsku były budowane przed wojną i do tej pory ludzie w nich mieszkają, modernizują je i utrzymują w stanie dobrym. Kolega był zdziwiony gdy wymieniał okno i zobaczył drewno w stanie doskonałym po 60 z górą latach użytkowania. Znam przypadki przeniesienia takiego domku z jednej lokalizacji na inną bez uszczerbku dla jego stanu. Ogólnie zaufanie do tej technologii jest i być może uda się ją z powrotem "ożywić" na większą skalę. I może faktycznie racje mają Ci którzy twierdzą, że nie należy budować domu na 200 lat ? Jest jeszcze szansa że chińczyki w swoim boomie gospodarczym wykupią całe drewno, stal, węgiel ( ceny tego wszystkiego szybko rosną ) i przestanie nas być stać na cokolwiek. A wtedy zejdziemy do podziemia - będziemy kopać ziemianki i w nich mieszkać - wtedy do celów katastralnych trzeba będzie takową nieruchomość wykryć a jak się krzaki posadzi to może nas nikt nie znajdzie :D :D :D . Proszę o wyrozumiałość - pozdrawiam forumowiczów.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 08 Dec, 2004

Nie jestem znowu taki pewien, czy to aż taki wydatek. Jeżeli policzysz, iż w tej cenie znajduje się: koszt fundamentów i ścian fundamentowych, płyty w tym wszelkich izolacji, instalacji grzewczych z grzejnikami, to ten koszt znowu aż taki wysoki nie będzie. A do tego brak grzejników na ścianach - to dopiero komfort.
Swego czasu niezależny od Legalettu kosztorysant porównywał ceny - wyszły bardzo zbliżone.

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Thu 22 Oct, 2009

Witam all
Żeby nie zaśmiecać forum odkopuję ten temat.
Chciałbym w swoim szkieletorze zastosowć fundament grzewczy typu legalett. Przeleciałem cały temat o tej technologii na forum murator gdzie dużo osób poleca ją ale są to wypowiedzi mieszkańców domów murowanych. Wyżej pan Wojciech jest zachwycony tym fundamentem jako że przwędrowała technologia ze skandynawii. Natomiast wybrany przeze mnie wykonawca fakt że akumulatorem ciepła w szkieletorku będzie jedynie fundament uważa za minus - wnętrze ogrzewane fundamentem będzie się szybko wychładzać (brak akumulacji ciepła w ścianach) natomiast sam fundament długo nagrzewać.

Zapraszam do dyskusji równiez wykonawców ze skandynawii, z której technologia legalettu bodajże pochodzi.
Jak to jest z tym legalettem w szkielecie?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 22 Oct, 2009

Kubek wrote: Wyżej pan Wojciech jest zachwycony tym fundamentem jako że przwędrowała technologia ze skandynawii.
Czy to odczytujesz z mojej wypowiedzi? Nie wspominam tam o zachwyceniu czy o tym bym ją chwalił bo jest to technologia skandynawska. Piszę tylko i wyłącznie o zaletach tego systemu i ... nic więcej.

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Thu 22 Oct, 2009

Przepraszam Panie Wojciechu przyznaję bez bicia że użyłem aczkolwiek w pośpiechu niefortunnej wypowiedzi. Chciałem napisać w skrócie i przekręciłem pańskie zdanie na temat legalettu.

A w temacie jeszcze.
Ponieważ ściany domów szkieletowych nie akumulują ciepła z instalacji grzewczej, pomieszczenia szybciej osiagaja komfort cieplny niż w domu murowanym (o takim samym współczynniku k) tak?
Więc coś za coś. W murowanym legalett dłużej musi pracować by osiągnąć temp. komfortową ale za to ta temperatura dłużej się utrzymuje po ostygnięciu podłogi. W szkieletowym odwrotnie. Więc ostatecznie proporcja zużycia ciepła jest taka sama.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Fri 23 Oct, 2009

Niby wszystko pieknie i ladnie też zastaniawiałem sie nad legalettem , rekuperatorem itp itd. Tylko po co?? Czy budujesz już dom, wiesz jakie koszta zostaną poniesione?
Z luksusów w moim domu bedą piec gazowy kondensacyjny oraz moze w przyszlosci solar.
Moje plany to na parterze i piętrze oprócz holu parkiet 22 mm dąb dajacy mi o wiele tańsze i o niebo lepsze wrażenia niż cały legalett czy ogrzewanie podłogowe.
Legalett oczywiscie w zimie ciepła podłoga a co zrobisz w sezonie wiosenno - jesiennym? Nie wmówisz mi ,ze kafelki czy panele to ciepła podłoga bo o innej podlodze nie ma mowy. Zastanow sie czy warto wydać kupe kasy ..
Edit - podłogówke będe posiadał w kuchi i holu.

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Fri 23 Oct, 2009

dwronka wrote:Tylko po co?? Czy budujesz już dom, wiesz jakie koszta zostaną poniesione?
Nie buduję ale na wiosnę zamierzam zaczać, mam sezonową pracę ( wiosna-lato) dlatego teraz chcicę przygotować się do tego merytorycznie.
Aktualny cennik jaki mi zaproponowano za legalett oczywiście to nie kwota ostateczna - 450-490 zł / m2
Za to mam fundament, ogrzewanie , rozprowadzenie kanalizy i innych mediów jeśli zdążę przed zalaniem podłogi. Kotłownie musze wykluczyć, gazu nie mam, co do solarów nie jestem pewien bo działeczka nieco w dole leży. Mój projekt na dzień dzisiejszy to 65 m2 użytkowej.
Legalett oczywiscie w zimie ciepła podłoga a co zrobisz w sezonie wiosenno - jesiennym?
W sezonie wiosenno-jesiennym jesli bedzie po sezonie grzewczym to.... wylączę go.
Podłoga nie ogranicza się możliwym asortymentem do terakoty i paneli. Jesli sie nie myle może być i parkiet, deski, wykładzina cienka.
W pewnym sensie to luksus, bo stawiam na wygodę użytkowania (prąd jako nośnik energii cieplnej). Moja rodzinka to domatorzy, więc o dużą bezwładność systemu legalett się nie martwię. W kalkulację wrzucam jeszcze wspomaganie grzania fundamentu kominkiem.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 24 Oct, 2009

Kubek wrote:Podłoga nie ogranicza się możliwym asortymentem do terakoty i paneli. Jesli sie nie myle może być i parkiet, deski, wykładzina cienka.
Niestety ogranicza, gdyż wprowadzając drewno tworzysz izolację. Dochodzi również kwestia rozruchu ogrzewania podłogowego tak by drewniana podłoga "nie urosła".

W całościowym rozrachunku polecam uwzględnić żywotność elementów instalacji. Szczególnie przy ogrzewaniu elektrycznym. Awaria po latach kończy się zazwyczaj wymianą całości ze względu na brak części zamiennych.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sat 24 Oct, 2009

Kubek wrote: Natomiast wybrany przeze mnie wykonawca fakt że akumulatorem ciepła w szkieletorku będzie jedynie fundament uważa za minus - wnętrze ogrzewane fundamentem będzie się szybko wychładzać (brak akumulacji ciepła w ścianach) natomiast sam fundament długo nagrzewać.
nie wiem czy tu czasem nie nastapilo jakies przejezyczenie, ale w domach szkieletowych nic poza ewentualnie fundamentem nie moze akumulowac ciepla (pomijam murowane kominki lub celowo murowane sciany do akumulacji ciepla).

Dla osob budujacych dom pietrowy lub ze sporym poddaszem uzytkowym, ogrzewanie podlogowe plyty fundamentowej nie wystarczy.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sun 25 Oct, 2009

Co do kominków to teraz wchodzą tzw ciepłe obudowy - maja ok 50 stopni celsjusza.

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Sun 25 Oct, 2009

Greg przejęzyczenia w moim cytacie nie ma, w nawiasach zaznaczyłem że akumulacji w ścianach nie ma.
Ale przecież brak ścian które trzeba ogrzewać by było ciepło we wnętrzu jest jednym z zalet szkieletowca - grzejemy wnętrze a nie ściany. Jeśli nie grzejemy nie ma ciepła bo nie ma nagrzanych ścian. Fundament legalett oddaje długo ciepło czyli długo grzeje. Jesli temperatura we wnetrzu zacznie spadać to zależnie od spadku temperatury płyty fundamentowej a więc wolniej niż ma to miejsce przy ogrzewaniu kaloryferami domu szkieletowego ale napewno szybciej niż w domu murowanym z legaletem.
Greg Olchawski wrote:Dla osob budujacych dom pietrowy lub ze sporym poddaszem uzytkowym, ogrzewanie podlogowe plyty fundamentowej nie wystarczy.
W ofercie Legalett jest również ogrzewanie stropu, wówczas kanały powietrzne (grzewcze) są mniejszej średnicy.

Mam jeszcze takie poboczne pytanie.
Tak jak wyżej zauważyłem w szkieletowcu ściany nie akumulują ciepła, ale to jednak jest chyba stwierdzenie nie precyzyjne. Nie akumulują tak jak w budownictwie murowanym ale w jakimś tam stopniu ta akumulacja zachodzi tyle że pojemność cieplna jest mniejsza ścian w szkieletach.
Wiadomo mi że styropian nie akumuluje ciepła tak jak wełna mineralna. Czy zastosowanie jedynie wełny mineralnej na ocieplenie szkieletowca np. 15cm + 15 cm zamiast 15 cm + 5 cm styropian, wpłynie na zwiększenie małej akumulacji ściany szkieletowca? Czy oprócz poprawy izolacji zwiększymy równiez pojemność cieplną ściany? Zaznaczam że nie oczekuję posiadania akumulacji ścian na poziomie domu murowanego.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 25 Oct, 2009

Kubek wrote:Fundament legalett oddaje długo ciepło czyli długo grzeje.
W tej kwestii zalecam dalece posuniętą ostrożność nawet przy podłogówce wodnej. Nie ma co liczyć, że w przypadku awarii temperatura wnętrz utrzyma się dłużej niż 3-4 godziny. Jest to oczywiście ściśle związane z temperaturą na zewnątrz.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 25 Oct, 2009

Kubek wrote:Greg przejęzyczenia w moim cytacie nie ma, w nawiasach zaznaczyłem że akumulacji w ścianach nie ma.
(...)
Tak jak wyżej zauważyłem w szkieletowcu ściany nie akumulują ciepła, ale to jednak jest chyba stwierdzenie nie precyzyjne. Nie akumulują tak jak w budownictwie murowanym ale w jakimś tam stopniu ta akumulacja zachodzi tyle że pojemność cieplna jest mniejsza ścian w szkieletach.
moze doprecyzuje: chodzilo mi o to ze Twoj wykonawca stwierdzil rzecz oczywista (lub ze "woda jest mokra") mowiac ze to minus jesli tylko fundament bedzie akumulowal cieplo. Mogl on od razu zaproponowac Ci zmiane technologi na murowana i z minusa zrobilby sie plus :wink:

Taka jest juz natura domow szkieletowych i bardzo niska zdolnosc do akumulacji ciepla uwazam za plus. Wszystko ma jakas tam zdolnosc do akumulacji ciepla. Istota jest tu bezposrednie porownanie np do technologi murowanej. Tak wiec dla celow praktycznych nalezy przyjac ze w domach szkieletowych akumulacji ciepla prawie wogole nie ma (pomijam tutaj rozwazenie fundamentu/plyty).
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 25 Oct, 2009

Dosc powazna niescislosc wiec moze jako odrebny post
Kubek wrote:W ofercie Legalett jest również ogrzewanie stropu, wówczas kanały powietrzne (grzewcze) są mniejszej średnicy.
Biorac pod uwage ze jestesmy na forum budownictwa szkieletowego to Twoje stwierdzenie nie jest prawdziwe. Nie jestem przedstawicielem Legalett ale postaram sie doprecyzowac: Legalett nie ma "rozwiazania" dla drewnianych stropow.
Znam sie odrobinke na domach szkieletowych :wink: i znam tez dobrze system typu Legalett. Niestety wlasciciele typowych domow szkieletowych z poddaszem uzytkowym lub pietrem musza znalezc inne rozwiazanie na ogrzewanie tych czesci domu.
Mozna oczywiscie "pokusic sie" o ogrzewanie podlogowe na stropie drewnianym ale chociaz Legalett jest tez swego rodzaju podlogowka to w takim przypadku takie rozwiazanie nie bedzie mialo z Legalett nic wspolnego.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Sun 25 Oct, 2009

Greg Olchawski wrote:Legalett nie ma "rozwiazania" dla drewnianych stropow.

Bardzo trafna uwaga. Trochę się zagalopowałem w dobrych radach :mrgreen: .
Wobec tego jeśli już jesteśmy przy legaletcie, z naczęstszym źródłem ciepła stosowanym w tym systemie czyli nagrzewnicami elektrycznymi proponuję zastosować ogrzewacze akumulacyjne, które podobnie jak legalet mogą korzystać z nocnych taryf.

paulaprzygoda
Posts: 10
Joined: Wed 15 Dec, 2010

legalett a zwykła podłogówka

Post by paulaprzygoda » Sun 06 Mar, 2011

Witam, mam pytanie dotyczące ogrzewania - powoli przygotowuje się do budowy domu systemem kanadyjskim, czytałam duzo o płycie fundamentowej legalett, jednak wiem, że jego cena jest dość wysoka. Moje pytanie brzmi: czy taniej, ale równie solidnie można by postawić zwykły fundament z wylewką betonową i najzwyklejszą podłogówką? Jaka byłaby różnica w cenie no i oczywiście w użytkowaniu (czy jest to gorsze, czy lepsze rozwiązanie?) Proszę wybaczyć, jeśli coś pokręciłam, ale nie jestem specjalistką w tej dziedzinie i na razie się tylko przyglądam waszym dyskusjom.

armako
Posts: 2
Joined: Tue 08 Feb, 2011
Location: PL

Post by armako » Tue 08 Mar, 2011

paulaprzygoda.
O kosztach trudno powiedzieć. Przede wszystkim nie podałaś jakie wymiary ma mieć płyta. Poza tym dużo zależy od warunków miejscowych, czyli rodzaj gruntu itp.
Co do różnicy pomiędzy płytą, a fundamentem, moim zdaniem płyta jest lepsza pod względem cieplnym. Pod płytą fundamentową układa się izolację ze styropianu, która eliminuje, bądź minimalizuje utratę ciepła do gruntu. Tradycyjny fundament ma niestety słabe punkty i mimo izolacji termicznej "ucieczka" ciepła jest większa. Na plus dla płyty fundamentowej przemawia też wspomniana przez Pana Nitkę bezwładność cieplna.
Zamiast Legalett można spokojnie wykonać zwykłą płytę betonową z zatopioną w niej instalacją ogrzewania podłogowego. Na przywołanym wcześniej forum Muratora jest sporo wypowiedzi osób, które postawiły dom na wykonanej tym sposobem płycie fundamentowej i generalnie opinie są pozytywne. Trzeba też znaleźć dobrego projektanta, który nie przedobrzy ze zbrojeniem i grubością płyty.

roman1
Posts: 44
Joined: Sat 26 Dec, 2009
Location: kuj-pom

Post by roman1 » Fri 18 Mar, 2011

Witam oto jak najczęściej wykonuje się płytę w Szwecji, dodam że przeważają ogrzewania podłogowe wodne.
Szkoda :sad: tylko że kształtki styropianowe są tak mało popularne w Polsce, a naprawdę jest to rozwiązanie bardzo dobre, mniej praco chłonne i bardzo szybkie do wykonania. :idea:
Z fundamentem typu Legalett ( na ciepłe powietrze) spotkałem się tylko jeden raz w ciągu 4 lat pracy w skandynawii. :?:
Jak macie jakies pytania proszę na priva.
Attachments
9_platta-013-roerroera-small.jpg
instalacja ogrzewania podłogowego wodna
9_dsc5919-almost-all-styro-ready-small.jpg
płyta przed zbrojeniem
9_dsc5861-formwork-small.jpg
kształtki styropianowe zastępujace szalunki
9_dsc5857-formwork-ready-to-go-small.jpg
podłoże, zagęszczony tłuczeń



Post Reply

Return to “Posadowienie domów drewnianych”