Page 1 of 1

Dom szkieletowy na większej płycie

Posted: Thu 10 Aug, 2017
by Gites
Dzień dobry,
Mam taką zagwozdkę... Drewniany dom (11m x 8m po obrysie) ma zostać postawiony na żelbetowej płycie (14m x 10m po obrysie). Budynek umiejscowiony jest na płycie w ten sposób, że niejako jest "dostawiony" do jednego z jej narożników. Oznacza, że z pozostałej "wolnej" płyty utworzy nam się taras w kształcie litery L. Całość płyty jest na jednym poziomie, tzn. nie ma żadnego podwyższenia ani cokołu w miejscu gdzie mają być ściany domu. Na części tarasowej, która "styka się" z domem z dwóch stron, zostanie położone ocieplenie plus wylewka zapewniająca wymagany spadek "od domu". Taki zabieg spowoduje, że poziom gotowej podłogi na tarasie będzie wyżej o jakieś 15cm od dolnej krawędzi podwaliny.
Jak w tym szczególnym przypadku najlepiej posadowić szkielet? Na myśl przychodzi mi wymurowanie na płycie fundamentowej jednej warstwy bloczków betonowych i na niej podwalina... ale może plotę głupoty. Bardzo proszę o poradę.
Pozdrawiam,
Bartek

Re: Dom szkieletowy na większej płycie

Posted: Thu 10 Aug, 2017
by Wojciech Nitka
Sądzę, że jest to prawidłowe rozwiązanie.
Bloczki stworzą też przestrzeń dla izolacji cieplnej (jeżeli w płycie nie było oraz dla szlichty betonowej.

Re: Dom szkieletowy na większej płycie

Posted: Fri 11 Aug, 2017
by Gites
Czy w takim przypadku wystarczy izolacja przeciwwilgociowa pozioma pomiędzy bloczkami betonowymi a podwaliną czy może trzeba również ułożyć taką izolację pomiędzy bloczkami a płytą? No i jak w takim przypadku poprawnie zakotwiczyć podwalinę, tzn. gwintowane pręty sięgające aż do płyty fundamentowej czy wystarczą kotwy w bloczkach?

Re: Dom szkieletowy na większej płycie

Posted: Tue 03 Oct, 2017
by MajorDamage
Na płycie fundamentowej muruje się jedną warstwę z bloczka betonowego a na niej mocuje się podwalinę. W środku jest miejsce na termoizolację, warstwę dociskową a w niej kable na ogrzewanie. Tak właśnie robią m.in. członkowie SDD, więc nie widzę problemu. Trzeba tylko wiedzieć, że warstwa dociskowa nie może być blisko bloczka. Są sposoby by uniknąć w tym miejscu strat ciepła. Z tym, że mało kto zwraca na to uwagę. Postawione to stoi. Przecież mniej niż 1% kierowników budowy przejmuje się takimi rzeczami.