Renowacja 100.letniego domu

Jak wyremontować stary dom drewniany
Post Reply
edytan
Posts: 1
Joined: Sat 25 Aug, 2007

Renowacja 100.letniego domu

Post by edytan » Sun 26 Aug, 2007

Szukam porady odnośnie takiej oto kwestii: gdzie mogę znaleźć specjalistę od domów drewnianych, który stwierdzi co można zrobić ze 100 letnim drewniany domem.
Dom to "pamiątka rodzinna" i obecnie mamy dylemant, czy tę pamiątką restaurować, czy dać sobie spokój, zburzyć i wybudować coś na wzór.


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 27 Aug, 2007

W pierwszej kolejnosci trzeba ustalic czy dom jest traktowany jako zabytek, bowiem wyburzenie takowego niesie za soba konsekwencje prawne. Informacje o firmach lub osobach najprosciej uzyskasz od konserwatora zabytkow w Twoim rejonie (miasto, powiat).

xwi15
Posts: 5
Joined: Sun 02 Nov, 2008
Location: Łask

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by xwi15 » Sun 02 Nov, 2008

edytan wrote:Szukam porady odnośnie takiej oto kwestii: gdzie mogę znaleźć specjalistę od domów drewnianych, który stwierdzi co można zrobić ze 100 letnim drewniany domem.
Dom to "pamiątka rodzinna" i obecnie mamy dylemant, czy tę pamiątką restaurować, czy dać sobie spokój, zburzyć i wybudować coś na wzór.
I jaka byla ostateczna decyzja? Ja jestem w trakcie remontu 100 letniego domu z drewna. Chetnie sluze pomoca.
Chetnie pomoge z pytaniami z zakresu instalacji elektrycznych

adler
Posts: 6
Joined: Tue 04 Apr, 2006
Location: Malbork

Post by adler » Wed 03 Dec, 2008

Ja mieszkam i remontuję ponad 150 letni dom. Służę poradą, ponad 2-letnim doświadczeniem.
Zależnie od stanu drewna (ścian, stropu, dachu) ale zburzyć szkoda.

xwi15
Posts: 5
Joined: Sun 02 Nov, 2008
Location: Łask

Post by xwi15 » Wed 03 Dec, 2008

Witam :)
A jaki etam remontu ? Jak zostal ocieplony dom ? Jaki system ogrzewania zostal wybrany ?Oj mam ja tych pytan bez liku, chetnie nawiaze kontakt.
Pozdrawiam
Kamil
Attachments
BDZD.JPG
Przed ociepleniem.
Chetnie pomoge z pytaniami z zakresu instalacji elektrycznych

Janrenovate
Posts: 19
Joined: Wed 15 Feb, 2006
Location: Podlasie

Post by Janrenovate » Sun 19 Jul, 2009

Ja zamierzam docieplić supremą.

bison
Posts: 1
Joined: Mon 07 Feb, 2011

Post by bison » Mon 07 Feb, 2011

witam
właśnie wchodzę w ten temat, rozpocząłem remont starego domu z pocz. XXw. Aktualnie zwalczam szkodniki drewna, które zdążyły poczynić duże szkody w balach, będzie kilka do wymiany.
Ale czy są jakieś sposoby naprawy, uzupełniania tych mniejszych ubytków w drewnie?

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Tue 01 Mar, 2011

Wszystko zależy co chcesz osiągnąć. Jeżeli jedynie walory techniczne, to wystarczy firma budująca domy. Jeżeli chcesz zachować jak najwięcej i wykonać modernizacje, które nie będą kłuć w oczy, to poszukaj firmy konserwatorskiej. To samo dotyczy budynków wpisanych na listę. Niestety, konserwacja zabytków nie jest sferą tanią, a ostatnio obarczono ją 23% podatkiem vat.

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Tue 01 Mar, 2011

bison wrote:właśnie wchodzę w ten temat, rozpocząłem remont starego domu z pocz. XXw. Aktualnie zwalczam szkodniki drewna, które zdążyły poczynić duże szkody w balach, będzie kilka do wymiany.
Ale czy są jakieś sposoby naprawy, uzupełniania tych mniejszych ubytków w drewnie?
Wszystko zależy , jaki efekt końcowy chcesz uzyskać. Zwykle szpachle wyłażą z drewna oraz zmieniają po kilku latach kolor ( sam przez miesiąc usuwałem takie "cuda" z jednej z chałup w skansenie; ściana wyglądała, jakby miała ospę :) )

zybi
Posts: 3
Joined: Sun 03 Apr, 2011

Post by zybi » Sun 03 Apr, 2011

Ja również szukam porady odnośnie przeprowadzenia remontu drewnianego domu. Bardzo proszę o podpowiedź czy jest sens remontować stary drewniany dom po dziadkach. Jest to ponad 100 letni drewniany dom z bali, w którym jakiś czas temu wymieniono dwie czołowe ściany na murowane. Ściany wymurowane są z białej (cementowej?) cegły z dziwnym wątkiem. Cegła ma wymiary 26 cm x 12 cm x 7 cm.
Dom nie ma fundamentów i jest posadowiony na dwóch warstwach betonowych bloczków, które z czasem osiadły a wraz z nimi osiadły drewniane zewnętrzne ściany boczne. Dodatkowo zauważyłem na całej wysokości jednej ze ścian bocznych 2-3 milimetrowe pęknięcie po spoinie. W załączniku kilka zdjęć ukazujących stan domu.

Zastanawiam się czy jest techniczna możliwość wzmocnienia fundamentów i naprawy pękniętej ściany. Z tego, co widać na zdjęciach to pęknięcie ściany jest po spoinach pionowych. Zastanawiałem się, czy nie wyskrobać w miejscu pęknięcia poziomej spoiny na głębokość 100 mm i nie wsunąć tam 70 cm prętów zbrojeniowych o średnicy 8-10 mm?

Bardzo proszę o sugestie, czy jest sens zabierać się za te naprawy czy zgodnie z sugestiami miejscowych fachowców zgłosić w gminie remont w zakresie ocieplenia, wylać wzdłuż ścian nowe fundamenty, na których wznieść nowe ściany z suporeksu?
Attachments
Lewy ogród_fundamenty_kd.jpg
Więźba_k.jpg
Ściana_1ka.jpg
Ściana_2k.jpg
Ściana_3k.jpg

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Sat 09 Apr, 2011

Nie można wydać opinii na temat stanu budynku nie będąc na wizji lokalnej.
Jak mawiali w kabarecie " na kredowym to i Bytom ładny" , tak że na podstawie tych fotek nie można wysnuć prawidłowych i wyczerpujących wniosków.
Zaproś konstruktora lub inspektora nadzoru, czyli człowieka z uprawnieniami do tego typu prac, aby ocenił na miejscu stan budynku.

zybi
Posts: 3
Joined: Sun 03 Apr, 2011

Post by zybi » Sun 10 Apr, 2011

Czy ktoś z forum ma namiary na konstruktora lub człowieka z uprawnieniami do tego typu prac (najlepiej z okolic Otwocka lub Karczewa), aby ocenił na miejscu stan budynku i mógłby zająć się tematem?
Przeglądając Internet znalazłem stronę prezentującą kolejne etapy wzmocnienia fundamentów + izolacja + drenaż - http://www.interka.pl/~darek/zdziechowice/
Zaś na stronie - http://www.brutt-saver.pl/pobierz/MaR_Krok_po.pdf i http://www.brutt-saver.pl/pobierz/BS_MAR_PORADNIK.pdf znalazłem opis technologii ratowania spękanych ścian.

Poniżej zdjęcia profilowanego drutu i przykład jego zamontowania. W moim przypadku żadna cegła nie jest pęknięta a pęknięcia biegną wzdłuż pionowych spoin między cegłami. Wydaje mi się, że pęknięty mur można związać poprzez usunięcie, co drugiej z poziomych spoin miedzy cegłami na głębokość 5 cm a następnie wsunięcie w nie 100 cm profili Brutt Saver i ponowne zaspoinowanie. Zastanawiam się czy tego typu "operacje" są w stanie uratować mój dom?
Widzę jednak, ze taki remont to poważna sprawa i chwili oceny sytuacji przez fachowca nie podejmuje żadnych działań.
Attachments
Brutt Saver.JPG
Brutt Saver drut.jpg

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Sun 10 Apr, 2011

" Wydaje mi się, że pęknięty mur można związać poprzez usunięcie, co drugiej z poziomych spoin miedzy cegłami na głębokość 5 cm a następnie wsunięcie w nie 100 cm profili Brutt Saver i ponowne zaspoinowanie."
Zwróć uwagę na jedną rzecz.
Tego typu drutu nie wkłada się w spoinę ale w rowek w cegłach - patrz na swoją fotografię.
Co do inspektorów - jest masa ogłoszeń - weźmy na to pierwsze z brzegu :
"Przyjmę zlecenie na nadzorowanie budowy w charakterze inspektora nadzoru budowlanego lub kierownika budowy domu jednorodzinnego,budynku gospodarczego lub garażu. Otwock kontakt:603 662 732"

zybi
Posts: 3
Joined: Sun 03 Apr, 2011

Post by zybi » Sun 10 Apr, 2011

Dziękuję za informację gdzie i jak szukać człowieka z uprawnieniami do tego typu prac!

Na 6 stronie poradnika BS_MAR_PORADNIK.pdf jest instrukcja jak montować Brutt Saver w szczelinach miedzy cegłami.
Na stronie http://lodz.gumtree.pl/c-Firmy-Uslugi-r ... Z258467276 znalazłem firmę która zajmuje się tą technologią.
Technologia bardzo mi się podoba, więc jutro spróbuję się z nimi skontaktować - może udzielą mi więcej informacji?
Attachments
Brutt Saver w szczelinach 2.jpg
Brutt Saver w szczelinach_k.jpg
Przykłady wykorzystania Brutt Saver.JPG

fergy1
Posts: 5
Joined: Wed 15 May, 2013
Contact:

Post by fergy1 » Wed 15 May, 2013

Też mam domek z podobnych czasów i rozważałem wyburzenie, ale po przeczytaniu tego wątku zdałem sobie sprawę, że może warto by było pomyśleć o renowacji. Koszty jakieś by były, ale podejrzewam, że taka stara chałupa mogła by odzyskać dawny blask a to było by już bezcenne :-) Muszę jeszcze skonsultować ten pomysł z rodziną.

puma30
Posts: 2
Joined: Mon 15 Apr, 2013
Location: łódz

Post by puma30 » Tue 11 Jun, 2013

Witam też pierwszy raz na tym forum.Ja dla odmiany mam 100letni dom drewniany zdewastowany świdermajer tzn balkoniki i ganki zjadły korniki wiec zostały przebudowane w sposób brzydki dom jest całoroczny kostrukcja ścian wew jest murowana nie posiada żadnych pęknięć za to zewnętrzne ściany są sumikowo-łądkowe z bala 10cm no moze ciut grubsze,bala były smaczne bo również częsciowo zostały skonsumowane i od takie zróznicowane albo bal jest tak twardy ze sie nie da noża wbić albo się rozpada :cry: Obw to 70m2 pytanie jest jendo jak oszacować koszty takich napraw?

red.dot
Posts: 5
Joined: Mon 08 Jul, 2013

Post by red.dot » Tue 23 Jul, 2013

najlepiej wezwać fachowca, żeby zobaczył wszystko i na oko ocenił koszty :)

majeranek
Posts: 5
Joined: Wed 17 Sep, 2014

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by majeranek » Wed 17 Sep, 2014

witam, u mnie sytuacja przedstawia się podobnie. odziedziczyłam dom drewniany, który tak na dobrą sprawę się po prostu sypie i nie do końca wiem, co z nim zrobić... jeszcze nigdy nie miałam do czynienia z tak generalnym remontem, dlatego trochę mnie to nawet przeraża. na szczęście domek nie jest wpisany w rejestr zabytków, ale tak się zastanawiam czy koszt takiej renowacji nie będzie przekraczał wartości domu... mam milion pytań i póki co brak odpowiedzi

dorik
Posts: 2
Joined: Mon 22 Sep, 2014
Contact:

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by dorik » Mon 22 Sep, 2014

Ja mam zamiar kupić działkę pod Długosiodłem, z domem drewnianym, który jest wpisany do rejstru zabytków i zastanawiam się , czy w ogóle warto. Na pewno trzeba będzie zrobić przynajmniej mały remont a przed kupnem sprawdzić w jakim stanie jest ten dom. Działkę kupuję nie ze względu na dom, tylko na położenie, jest tak malowniczo, że chętnie bym się tam przeprowadził na stałe :)

Piotr87
Posts: 5
Joined: Wed 22 Oct, 2014

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by Piotr87 » Wed 22 Oct, 2014

Ja mam też możliwość zakupu starego domu, jest z bali i do przeniesienia. Nie wiem czy się za to brać. Już go oglądałem.

cindylauper
Posts: 14
Joined: Mon 01 Sep, 2014

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by cindylauper » Mon 08 Dec, 2014

Na przyszłość polecam skorzystać z usług firmy http://audytnieruchomosci.com/ są tam specjaliści od nieruchomości i prawa, którzy pozwolą dokładnie ocenić i oszacować możliwości danego budynku pod kątem budowy, rozbudowy, czy generalnego remontu. Czasem taka ocena jest na wagę złota..

irenaa
Posts: 25
Joined: Fri 14 Nov, 2014

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by irenaa » Thu 15 Jan, 2015

Też mi się wydaje, że jakiś sprawdzony renowator zabytków faktycznie może coś pomóc w takich pracach. Ale to faktycznie może się bardziej opłacać niż budowa nowego?

Compas
Posts: 2
Joined: Mon 20 Apr, 2015
Location: Piaseczno
Contact:

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by Compas » Mon 20 Apr, 2015

irenaa wrote:Też mi się wydaje, że jakiś sprawdzony renowator zabytków faktycznie może coś pomóc w takich pracach. Ale to faktycznie może się bardziej opłacać niż budowa nowego?
Pewnie, że bardziej opłaci się to niż stawienia nowego. Zobacz jakie będą koszta chcąc postawić nowy, wchodzą tutaj także koszta pozbycia się już istniejącego a to też nie jest tanie

Karaś
Posts: 23
Joined: Tue 18 Feb, 2014

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by Karaś » Wed 27 May, 2015

Zawsze części drewniane do wymiany, zastąpić idzie kamieniem elewacyjnym magiakamienia.com.pl pokazuje jak duży jest wybór. Kamień i drewno super się komponują i zawsze podobało mi się, ich łączenie w drewnianych domach.

Ogrodolandia
Posts: 13
Joined: Tue 30 Dec, 2014

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by Ogrodolandia » Tue 09 Jun, 2015

Ja bym zostawiła dom jak stoi skoro ma tyle lat :)

Kachna
Posts: 1
Joined: Sun 09 Aug, 2015

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by Kachna » Sun 09 Aug, 2015

Dzien dobry,
Mam do wyremontowania stary drewniany dom po pradziadkach. Dom jest z roku 1929. Poszukuję specjalisty, który mógłby ocenić stan drewna i konstrukcji, i poradzic jak zabrac sie do naprawy / ewentualnej wymiany podwaliny ( 'naocznie' widac, ze podwalina jest w duzej mierze uszkodzona, miedzy innymi przez szkodniki drewna).
Będę wdzięczna za wszelkie namiary na specjalistow w woj. mazowieckim ( najlepiej w rejonie Otwocka).
Pozdrawiam,

agniecha_001
Posts: 14
Joined: Fri 11 Sep, 2015

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by agniecha_001 » Fri 25 Sep, 2015

Stare domy są piękne, ale jak się zacznie remontować to czasem skończyć nie można.

kulesz
Posts: 1
Joined: Sat 31 Oct, 2015

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by kulesz » Sat 31 Oct, 2015

Witam!
Trochę czasu temu ten post był pisany, ja opiszę szerzej na co zwrócić uwagę, sam remontuję i sam sprawdzałem chatę z bratem stolarzem i świadomie kupiłem...a teraz remontuje....
Żeby dokładnie oszacować stan drewnianego, leciwego domu trzeba:
- obejrzeć fundamenty (to podstawa.....)(zwykle to kamienie, lub szalunek wykonany na nich) (powinny być spójne, bez uszkodzeń, bez wypadniętych dziur),
- obejrzeć ściany (jak wyglądają, czy mają zachowane piony, czy nie są "wypaczone" zbyt mocno,
- obejrzeć podwalinę, belki, (jak jest szalówka, lub inna obróbka to dobrze pod nią zajrzeć - jak się nie da (właściciel nie pozwala lub jakoś tak), trzeba wejść do piwnicy (zwykle jest 1, 2, 3 lub nawet 4 :)
Ocenę stanu drewna ławo sprawdzić (wkrętarka na najniższym sprzęgle + wiertło do drewna (fi 20) i próbujemy wiercić....jak próchno to wejdzie jak w masło jak zdrowe to wkrętarka się zatrzyma).
Oglądając węgły (rogi zewnętrzne domu), zwracamy uwagę czy nie są rozjechane, czy trzymają kąt...itd.
Zaglądamy pod okna, sprawdzamy czy za dużo nie ubyło drzewa, ściany w środku, jak są piece to szukamy pęknięć, potem przechodzimy do dachu czyli murłaty, belki, krokwie, jątki,

Wszelkie "odstępstwa" od pionu poziomu ma swoje podłoże, kwestia czy daleko to się posunęło.
Ogólnie wszystko da się wyremontować, wymienić kwestia jak bardzo chcemy to robić.
Podwalina zwykle północna najszybciej ją gryzie ząb czasu. Ta próba odwiertu odpowie Ci jaki jest stan drewna (zwróć uwagę na połączenie podwalin, czy aby są kompletne)
Wymiana nie jest kłopotliwa, o ile odpowiednio zrobi się wszystkie prace, zakupi się nową podwalinę i trochę desek, zabezpiecz okna, wzmocnij piony i ich łączenia z belkami poziomymi (przy wymianie podwaliny trzeba będzie je odciąć od niej), pewnie wydłubać masę listewek na których zwykle jest tynk. Musisz być gotowa na poprawienie fundamentu, wypoziomowanie go, może jakaś izolacja pozioma....itd.
Ogólnie da się to ogarnąć.
Koszt podwaliny nie impregnowanej na Podlasiu ze starodrzewia to koszt 700 zł za metr sześcienny. Bez problemu da się zamówić nawet 12 metrowe 240x240 mm.
Pozdrawiam

Michal_zas
Posts: 3
Joined: Mon 29 Aug, 2016
Contact:

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by Michal_zas » Wed 29 Mar, 2017

Jeśli chodzi o dach i jego renowacje, to warto się zainteresować hydronylonem. Firma Proof Tech specjalizuje się w jego produkcji.

Wiktor2
Posts: 3
Joined: Wed 29 Mar, 2017

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by Wiktor2 » Fri 31 Mar, 2017

Widziałem taki stary dom przerobiony na nowoczesny. Nie udało się zachować jego stylu, za to zrobiono z niego naprawdę wygodny, ładny dom. Z zewnątrz zrobiono elewację z piaskowca. Firma https://www.piaskowieciwapien.pl/ udzieliła pomocy w wyborze techniki mocowania wentylowanego. Dzięki temu piaskowiec pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale też funkcję izolacyjną

alicja123
Posts: 1
Joined: Sat 22 Apr, 2017

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by alicja123 » Sun 23 Apr, 2017

Witam,
dom o którym myślę przeznaczyć do renowacji ma więcej niż 100 lat i nie jest w dobrym stanie choć zamieszkiwany był jeszcze rok temu i ma centralne ogrzewanie, wodę. Teraz już sporadycznie ogrzewany, raczej pomieszczenia gospodarcze tam są. Mam możliwość zająć się tym domem i malowniczym terenem wokół niego. Potrzebuje kontaktów w województwie kujawsko pomorskim (okolice Torunia), kto zobaczyłby dom, ocenił, wycenił remont, ewentualnie zrobi generalny remont i jak się uda postawi w podobnym stylu kolejny obok. Proszę o radę i kontakty. Od czegoś muszę zacząć :) Pracy zapowiada się tam sporo więc proszę o konkretne propozycje współpracy. Temat jest świeży dla mnie stąd moje zapytanie właśnie tutaj na forum.

arkaaa
Posts: 8
Joined: Mon 22 Jan, 2018

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by arkaaa » Fri 06 Apr, 2018

Także jestem zdania, że tutaj najlepiej sprawdziłyby się piaskowiec dekoracyjny. Ma szerokie zastosowanie, i jest bardzo ceniony. Nie mówiąc już o jego walorach estetycznych, które mnie osobiście przekonują najbardziej.

User avatar
kuzik99
Posts: 3
Joined: Fri 13 Apr, 2018

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by kuzik99 » Fri 13 Apr, 2018

Renowacja tak starego domu nie jest łatwa i trzeba znaleźć dobrą ekipę remontową.

Anna Po
Posts: 1
Joined: Wed 13 Feb, 2019

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by Anna Po » Wed 13 Feb, 2019

Cześć,
chcę przeprowadzić remont domu z bala z 1934 roku i szukam doświadczonej ekipy, która zna się na drewnie i domach z bala. Dom stoi w południowej części Piaseczna. Znacie dobrą ekipę z okolicy? Będę wdzięczna za polecenia (tu lub na maila: anna_polotnicka@yahoo.com).

Dom ma nowy dach, podmurówkę, instalację elektryczną i wod-kan. Rozważam ocieplenie ścian od wewnątrz płytą drzewną, tynk gliniany, renowację podłogi drewnianej, wymianę części podłóg (w dwóch pomieszczeniach jest zrobiona nieocieplona wylewka i gres), wymianę okien, renowację kominka (komin jest nowy od stropu, był robiony razem z dachem).

Będę wdzięczna za polecenie ekip, które znają się na domach drewna i działają na południe od Warszawy :)

micu111
Posts: 6
Joined: Tue 27 Aug, 2019

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by micu111 » Tue 27 Aug, 2019

Ja także poszukuję bezskutecznie ekipy do remontu 70 letniego domu konstrukcji sumikowo-łątkowej w stanie dobrym na podkarpaciu. Na pewno do wymiany będą podwaliny, belki stropowe i to bardziej na przyszłość niż z konieczności, czy część sumików pod oknami... Fundamenty do wzmocnienia lub wymiany, docieplenia, instalacje. Największą zagwozdkę mam z podłogą parteru na belkach i z pustką pod nią - jak ją docieplić, odizolować od owadów... Korci mnie podłoga na gruncie + izo. plus wylewka, ale na pewno byłaby to profanacja takiej chaty... :) ech...

User avatar
Kapustnik
Posts: 3
Joined: Thu 12 Sep, 2019
Contact:

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by Kapustnik » Tue 17 Sep, 2019

Marzył mi się kiedyś taki stuletni domek, ale nigdzie nie mogłem znaleźć. Poddałem się i zacząłem stawiać od podstaw. Czasami łatwiej się sugerować stylem, niż coś odrestaurować.

Zosia_K
Posts: 25
Joined: Wed 17 Apr, 2019

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by Zosia_K » Mon 01 Jun, 2020

Zgadza się często to prawda, sama tego doświadczyłam planując remont domku na wsi po dziadkach. Miał być styl wiejski na letni wypoczynek i w sumie wyszło bardzo funkcjonalne wnętrze, w którym można mieszkać cały rok. Wstawiliśmy tam tylko podstawowe meble takie jak szafa, mały aneks kuchenny i sofa z funkcją spania. Reszta na razie musi jeszcze poczekać.

Kadiek
Posts: 1
Joined: Sun 05 Jul, 2020

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by Kadiek » Sun 05 Jul, 2020

Dzień dobry.
Mam pytanie odnośnie domu z bali. Czu w takim domu można podnieść dach na strychu i zrobić górę?

wrak
Posts: 12
Joined: Thu 12 Aug, 2021

Re: Renowacja 100.letniego domu

Post by wrak » Mon 20 Dec, 2021

Budowa domu to naprawdę duże przedsięwzięcie, które wymaga wielu przygotowań. Moim zdaniem najważniejsze jest, aby wybrać firmę budowlaną, która jest sprawdzona i wie, jak wykonać dla Ciebie projekt. Z tego co wiem, to bardzo polecaną przez moich znajomych firmą jest arkada. Koniecznie sobie do nich zajrzyjcie, jeżeli jeszcze o nich nie słyszeliście. Z tego co wiem, to mają również doświadczenie w projektowanie dworów czy renowacji zabytkowych budynków.



Post Reply

Return to “Remonty starych domów drewnianych”