Page 1 of 1

Renowacja 100.letniego domu

Posted: Sun 26 Aug, 2007
by edytan
Szukam porady odnośnie takiej oto kwestii: gdzie mogę znaleźć specjalistę od domów drewnianych, który stwierdzi co można zrobić ze 100 letnim drewniany domem.
Dom to "pamiątka rodzinna" i obecnie mamy dylemant, czy tę pamiątką restaurować, czy dać sobie spokój, zburzyć i wybudować coś na wzór.

Posted: Mon 27 Aug, 2007
by Grzegorz Szostak
W pierwszej kolejnosci trzeba ustalic czy dom jest traktowany jako zabytek, bowiem wyburzenie takowego niesie za soba konsekwencje prawne. Informacje o firmach lub osobach najprosciej uzyskasz od konserwatora zabytkow w Twoim rejonie (miasto, powiat).

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Sun 02 Nov, 2008
by xwi15
edytan wrote:Szukam porady odnośnie takiej oto kwestii: gdzie mogę znaleźć specjalistę od domów drewnianych, który stwierdzi co można zrobić ze 100 letnim drewniany domem.
Dom to "pamiątka rodzinna" i obecnie mamy dylemant, czy tę pamiątką restaurować, czy dać sobie spokój, zburzyć i wybudować coś na wzór.
I jaka byla ostateczna decyzja? Ja jestem w trakcie remontu 100 letniego domu z drewna. Chetnie sluze pomoca.

Posted: Wed 03 Dec, 2008
by adler
Ja mieszkam i remontuję ponad 150 letni dom. Służę poradą, ponad 2-letnim doświadczeniem.
Zależnie od stanu drewna (ścian, stropu, dachu) ale zburzyć szkoda.

Posted: Wed 03 Dec, 2008
by xwi15
Witam :)
A jaki etam remontu ? Jak zostal ocieplony dom ? Jaki system ogrzewania zostal wybrany ?Oj mam ja tych pytan bez liku, chetnie nawiaze kontakt.
Pozdrawiam
Kamil

Posted: Sun 19 Jul, 2009
by Janrenovate
Ja zamierzam docieplić supremą.

Posted: Mon 07 Feb, 2011
by bison
witam
właśnie wchodzę w ten temat, rozpocząłem remont starego domu z pocz. XXw. Aktualnie zwalczam szkodniki drewna, które zdążyły poczynić duże szkody w balach, będzie kilka do wymiany.
Ale czy są jakieś sposoby naprawy, uzupełniania tych mniejszych ubytków w drewnie?

Posted: Tue 01 Mar, 2011
by Subfosylny
Wszystko zależy co chcesz osiągnąć. Jeżeli jedynie walory techniczne, to wystarczy firma budująca domy. Jeżeli chcesz zachować jak najwięcej i wykonać modernizacje, które nie będą kłuć w oczy, to poszukaj firmy konserwatorskiej. To samo dotyczy budynków wpisanych na listę. Niestety, konserwacja zabytków nie jest sferą tanią, a ostatnio obarczono ją 23% podatkiem vat.

Posted: Tue 01 Mar, 2011
by Subfosylny
bison wrote:właśnie wchodzę w ten temat, rozpocząłem remont starego domu z pocz. XXw. Aktualnie zwalczam szkodniki drewna, które zdążyły poczynić duże szkody w balach, będzie kilka do wymiany.
Ale czy są jakieś sposoby naprawy, uzupełniania tych mniejszych ubytków w drewnie?
Wszystko zależy , jaki efekt końcowy chcesz uzyskać. Zwykle szpachle wyłażą z drewna oraz zmieniają po kilku latach kolor ( sam przez miesiąc usuwałem takie "cuda" z jednej z chałup w skansenie; ściana wyglądała, jakby miała ospę :) )

Posted: Sun 03 Apr, 2011
by zybi
Ja również szukam porady odnośnie przeprowadzenia remontu drewnianego domu. Bardzo proszę o podpowiedź czy jest sens remontować stary drewniany dom po dziadkach. Jest to ponad 100 letni drewniany dom z bali, w którym jakiś czas temu wymieniono dwie czołowe ściany na murowane. Ściany wymurowane są z białej (cementowej?) cegły z dziwnym wątkiem. Cegła ma wymiary 26 cm x 12 cm x 7 cm.
Dom nie ma fundamentów i jest posadowiony na dwóch warstwach betonowych bloczków, które z czasem osiadły a wraz z nimi osiadły drewniane zewnętrzne ściany boczne. Dodatkowo zauważyłem na całej wysokości jednej ze ścian bocznych 2-3 milimetrowe pęknięcie po spoinie. W załączniku kilka zdjęć ukazujących stan domu.

Zastanawiam się czy jest techniczna możliwość wzmocnienia fundamentów i naprawy pękniętej ściany. Z tego, co widać na zdjęciach to pęknięcie ściany jest po spoinach pionowych. Zastanawiałem się, czy nie wyskrobać w miejscu pęknięcia poziomej spoiny na głębokość 100 mm i nie wsunąć tam 70 cm prętów zbrojeniowych o średnicy 8-10 mm?

Bardzo proszę o sugestie, czy jest sens zabierać się za te naprawy czy zgodnie z sugestiami miejscowych fachowców zgłosić w gminie remont w zakresie ocieplenia, wylać wzdłuż ścian nowe fundamenty, na których wznieść nowe ściany z suporeksu?

Posted: Sat 09 Apr, 2011
by Subfosylny
Nie można wydać opinii na temat stanu budynku nie będąc na wizji lokalnej.
Jak mawiali w kabarecie " na kredowym to i Bytom ładny" , tak że na podstawie tych fotek nie można wysnuć prawidłowych i wyczerpujących wniosków.
Zaproś konstruktora lub inspektora nadzoru, czyli człowieka z uprawnieniami do tego typu prac, aby ocenił na miejscu stan budynku.

Posted: Sun 10 Apr, 2011
by zybi
Czy ktoś z forum ma namiary na konstruktora lub człowieka z uprawnieniami do tego typu prac (najlepiej z okolic Otwocka lub Karczewa), aby ocenił na miejscu stan budynku i mógłby zająć się tematem?
Przeglądając Internet znalazłem stronę prezentującą kolejne etapy wzmocnienia fundamentów + izolacja + drenaż - http://www.interka.pl/~darek/zdziechowice/
Zaś na stronie - http://www.brutt-saver.pl/pobierz/MaR_Krok_po.pdf i http://www.brutt-saver.pl/pobierz/BS_MAR_PORADNIK.pdf znalazłem opis technologii ratowania spękanych ścian.

Poniżej zdjęcia profilowanego drutu i przykład jego zamontowania. W moim przypadku żadna cegła nie jest pęknięta a pęknięcia biegną wzdłuż pionowych spoin między cegłami. Wydaje mi się, że pęknięty mur można związać poprzez usunięcie, co drugiej z poziomych spoin miedzy cegłami na głębokość 5 cm a następnie wsunięcie w nie 100 cm profili Brutt Saver i ponowne zaspoinowanie. Zastanawiam się czy tego typu "operacje" są w stanie uratować mój dom?
Widzę jednak, ze taki remont to poważna sprawa i chwili oceny sytuacji przez fachowca nie podejmuje żadnych działań.

Posted: Sun 10 Apr, 2011
by Subfosylny
" Wydaje mi się, że pęknięty mur można związać poprzez usunięcie, co drugiej z poziomych spoin miedzy cegłami na głębokość 5 cm a następnie wsunięcie w nie 100 cm profili Brutt Saver i ponowne zaspoinowanie."
Zwróć uwagę na jedną rzecz.
Tego typu drutu nie wkłada się w spoinę ale w rowek w cegłach - patrz na swoją fotografię.
Co do inspektorów - jest masa ogłoszeń - weźmy na to pierwsze z brzegu :
"Przyjmę zlecenie na nadzorowanie budowy w charakterze inspektora nadzoru budowlanego lub kierownika budowy domu jednorodzinnego,budynku gospodarczego lub garażu. Otwock kontakt:603 662 732"

Posted: Sun 10 Apr, 2011
by zybi
Dziękuję za informację gdzie i jak szukać człowieka z uprawnieniami do tego typu prac!

Na 6 stronie poradnika BS_MAR_PORADNIK.pdf jest instrukcja jak montować Brutt Saver w szczelinach miedzy cegłami.
Na stronie http://lodz.gumtree.pl/c-Firmy-Uslugi-r ... Z258467276 znalazłem firmę która zajmuje się tą technologią.
Technologia bardzo mi się podoba, więc jutro spróbuję się z nimi skontaktować - może udzielą mi więcej informacji?

Posted: Wed 15 May, 2013
by fergy1
Też mam domek z podobnych czasów i rozważałem wyburzenie, ale po przeczytaniu tego wątku zdałem sobie sprawę, że może warto by było pomyśleć o renowacji. Koszty jakieś by były, ale podejrzewam, że taka stara chałupa mogła by odzyskać dawny blask a to było by już bezcenne :-) Muszę jeszcze skonsultować ten pomysł z rodziną.

Posted: Tue 11 Jun, 2013
by puma30
Witam też pierwszy raz na tym forum.Ja dla odmiany mam 100letni dom drewniany zdewastowany świdermajer tzn balkoniki i ganki zjadły korniki wiec zostały przebudowane w sposób brzydki dom jest całoroczny kostrukcja ścian wew jest murowana nie posiada żadnych pęknięć za to zewnętrzne ściany są sumikowo-łądkowe z bala 10cm no moze ciut grubsze,bala były smaczne bo również częsciowo zostały skonsumowane i od takie zróznicowane albo bal jest tak twardy ze sie nie da noża wbić albo się rozpada :cry: Obw to 70m2 pytanie jest jendo jak oszacować koszty takich napraw?

Posted: Tue 23 Jul, 2013
by red.dot
najlepiej wezwać fachowca, żeby zobaczył wszystko i na oko ocenił koszty :)

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Wed 17 Sep, 2014
by majeranek
witam, u mnie sytuacja przedstawia się podobnie. odziedziczyłam dom drewniany, który tak na dobrą sprawę się po prostu sypie i nie do końca wiem, co z nim zrobić... jeszcze nigdy nie miałam do czynienia z tak generalnym remontem, dlatego trochę mnie to nawet przeraża. na szczęście domek nie jest wpisany w rejestr zabytków, ale tak się zastanawiam czy koszt takiej renowacji nie będzie przekraczał wartości domu... mam milion pytań i póki co brak odpowiedzi

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Mon 22 Sep, 2014
by dorik
Ja mam zamiar kupić działkę pod Długosiodłem, z domem drewnianym, który jest wpisany do rejstru zabytków i zastanawiam się , czy w ogóle warto. Na pewno trzeba będzie zrobić przynajmniej mały remont a przed kupnem sprawdzić w jakim stanie jest ten dom. Działkę kupuję nie ze względu na dom, tylko na położenie, jest tak malowniczo, że chętnie bym się tam przeprowadził na stałe :)

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Wed 22 Oct, 2014
by Piotr87
Ja mam też możliwość zakupu starego domu, jest z bali i do przeniesienia. Nie wiem czy się za to brać. Już go oglądałem.

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Mon 08 Dec, 2014
by cindylauper
Na przyszłość polecam skorzystać z usług firmy http://audytnieruchomosci.com/ są tam specjaliści od nieruchomości i prawa, którzy pozwolą dokładnie ocenić i oszacować możliwości danego budynku pod kątem budowy, rozbudowy, czy generalnego remontu. Czasem taka ocena jest na wagę złota..

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Thu 15 Jan, 2015
by irenaa
Też mi się wydaje, że jakiś sprawdzony renowator zabytków faktycznie może coś pomóc w takich pracach. Ale to faktycznie może się bardziej opłacać niż budowa nowego?

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Mon 20 Apr, 2015
by Compas
irenaa wrote:Też mi się wydaje, że jakiś sprawdzony renowator zabytków faktycznie może coś pomóc w takich pracach. Ale to faktycznie może się bardziej opłacać niż budowa nowego?
Pewnie, że bardziej opłaci się to niż stawienia nowego. Zobacz jakie będą koszta chcąc postawić nowy, wchodzą tutaj także koszta pozbycia się już istniejącego a to też nie jest tanie

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Wed 27 May, 2015
by Karaś
Zawsze części drewniane do wymiany, zastąpić idzie kamieniem elewacyjnym magiakamienia.com.pl pokazuje jak duży jest wybór. Kamień i drewno super się komponują i zawsze podobało mi się, ich łączenie w drewnianych domach.

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Tue 09 Jun, 2015
by Ogrodolandia
Ja bym zostawiła dom jak stoi skoro ma tyle lat :)

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Sun 09 Aug, 2015
by Kachna
Dzien dobry,
Mam do wyremontowania stary drewniany dom po pradziadkach. Dom jest z roku 1929. Poszukuję specjalisty, który mógłby ocenić stan drewna i konstrukcji, i poradzic jak zabrac sie do naprawy / ewentualnej wymiany podwaliny ( 'naocznie' widac, ze podwalina jest w duzej mierze uszkodzona, miedzy innymi przez szkodniki drewna).
Będę wdzięczna za wszelkie namiary na specjalistow w woj. mazowieckim ( najlepiej w rejonie Otwocka).
Pozdrawiam,

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Fri 25 Sep, 2015
by agniecha_001
Stare domy są piękne, ale jak się zacznie remontować to czasem skończyć nie można.

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Sat 31 Oct, 2015
by kulesz
Witam!
Trochę czasu temu ten post był pisany, ja opiszę szerzej na co zwrócić uwagę, sam remontuję i sam sprawdzałem chatę z bratem stolarzem i świadomie kupiłem...a teraz remontuje....
Żeby dokładnie oszacować stan drewnianego, leciwego domu trzeba:
- obejrzeć fundamenty (to podstawa.....)(zwykle to kamienie, lub szalunek wykonany na nich) (powinny być spójne, bez uszkodzeń, bez wypadniętych dziur),
- obejrzeć ściany (jak wyglądają, czy mają zachowane piony, czy nie są "wypaczone" zbyt mocno,
- obejrzeć podwalinę, belki, (jak jest szalówka, lub inna obróbka to dobrze pod nią zajrzeć - jak się nie da (właściciel nie pozwala lub jakoś tak), trzeba wejść do piwnicy (zwykle jest 1, 2, 3 lub nawet 4 :)
Ocenę stanu drewna ławo sprawdzić (wkrętarka na najniższym sprzęgle + wiertło do drewna (fi 20) i próbujemy wiercić....jak próchno to wejdzie jak w masło jak zdrowe to wkrętarka się zatrzyma).
Oglądając węgły (rogi zewnętrzne domu), zwracamy uwagę czy nie są rozjechane, czy trzymają kąt...itd.
Zaglądamy pod okna, sprawdzamy czy za dużo nie ubyło drzewa, ściany w środku, jak są piece to szukamy pęknięć, potem przechodzimy do dachu czyli murłaty, belki, krokwie, jątki,

Wszelkie "odstępstwa" od pionu poziomu ma swoje podłoże, kwestia czy daleko to się posunęło.
Ogólnie wszystko da się wyremontować, wymienić kwestia jak bardzo chcemy to robić.
Podwalina zwykle północna najszybciej ją gryzie ząb czasu. Ta próba odwiertu odpowie Ci jaki jest stan drewna (zwróć uwagę na połączenie podwalin, czy aby są kompletne)
Wymiana nie jest kłopotliwa, o ile odpowiednio zrobi się wszystkie prace, zakupi się nową podwalinę i trochę desek, zabezpiecz okna, wzmocnij piony i ich łączenia z belkami poziomymi (przy wymianie podwaliny trzeba będzie je odciąć od niej), pewnie wydłubać masę listewek na których zwykle jest tynk. Musisz być gotowa na poprawienie fundamentu, wypoziomowanie go, może jakaś izolacja pozioma....itd.
Ogólnie da się to ogarnąć.
Koszt podwaliny nie impregnowanej na Podlasiu ze starodrzewia to koszt 700 zł za metr sześcienny. Bez problemu da się zamówić nawet 12 metrowe 240x240 mm.
Pozdrawiam

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Wed 29 Mar, 2017
by Michal_zas
Jeśli chodzi o dach i jego renowacje, to warto się zainteresować hydronylonem. Firma Proof Tech specjalizuje się w jego produkcji.

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Fri 31 Mar, 2017
by Wiktor2
Widziałem taki stary dom przerobiony na nowoczesny. Nie udało się zachować jego stylu, za to zrobiono z niego naprawdę wygodny, ładny dom. Z zewnątrz zrobiono elewację z piaskowca. Firma https://www.piaskowieciwapien.pl/ udzieliła pomocy w wyborze techniki mocowania wentylowanego. Dzięki temu piaskowiec pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale też funkcję izolacyjną

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Sun 23 Apr, 2017
by alicja123
Witam,
dom o którym myślę przeznaczyć do renowacji ma więcej niż 100 lat i nie jest w dobrym stanie choć zamieszkiwany był jeszcze rok temu i ma centralne ogrzewanie, wodę. Teraz już sporadycznie ogrzewany, raczej pomieszczenia gospodarcze tam są. Mam możliwość zająć się tym domem i malowniczym terenem wokół niego. Potrzebuje kontaktów w województwie kujawsko pomorskim (okolice Torunia), kto zobaczyłby dom, ocenił, wycenił remont, ewentualnie zrobi generalny remont i jak się uda postawi w podobnym stylu kolejny obok. Proszę o radę i kontakty. Od czegoś muszę zacząć :) Pracy zapowiada się tam sporo więc proszę o konkretne propozycje współpracy. Temat jest świeży dla mnie stąd moje zapytanie właśnie tutaj na forum.

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Fri 06 Apr, 2018
by arkaaa
Także jestem zdania, że tutaj najlepiej sprawdziłyby się piaskowiec dekoracyjny. Ma szerokie zastosowanie, i jest bardzo ceniony. Nie mówiąc już o jego walorach estetycznych, które mnie osobiście przekonują najbardziej.

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Fri 13 Apr, 2018
by kuzik99
Renowacja tak starego domu nie jest łatwa i trzeba znaleźć dobrą ekipę remontową.

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Wed 13 Feb, 2019
by Anna Po
Cześć,
chcę przeprowadzić remont domu z bala z 1934 roku i szukam doświadczonej ekipy, która zna się na drewnie i domach z bala. Dom stoi w południowej części Piaseczna. Znacie dobrą ekipę z okolicy? Będę wdzięczna za polecenia (tu lub na maila: anna_polotnicka@yahoo.com).

Dom ma nowy dach, podmurówkę, instalację elektryczną i wod-kan. Rozważam ocieplenie ścian od wewnątrz płytą drzewną, tynk gliniany, renowację podłogi drewnianej, wymianę części podłóg (w dwóch pomieszczeniach jest zrobiona nieocieplona wylewka i gres), wymianę okien, renowację kominka (komin jest nowy od stropu, był robiony razem z dachem).

Będę wdzięczna za polecenie ekip, które znają się na domach drewna i działają na południe od Warszawy :)

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Tue 27 Aug, 2019
by micu111
Ja także poszukuję bezskutecznie ekipy do remontu 70 letniego domu konstrukcji sumikowo-łątkowej w stanie dobrym na podkarpaciu. Na pewno do wymiany będą podwaliny, belki stropowe i to bardziej na przyszłość niż z konieczności, czy część sumików pod oknami... Fundamenty do wzmocnienia lub wymiany, docieplenia, instalacje. Największą zagwozdkę mam z podłogą parteru na belkach i z pustką pod nią - jak ją docieplić, odizolować od owadów... Korci mnie podłoga na gruncie + izo. plus wylewka, ale na pewno byłaby to profanacja takiej chaty... :) ech...

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Tue 17 Sep, 2019
by Kapustnik
Marzył mi się kiedyś taki stuletni domek, ale nigdzie nie mogłem znaleźć. Poddałem się i zacząłem stawiać od podstaw. Czasami łatwiej się sugerować stylem, niż coś odrestaurować.

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Mon 01 Jun, 2020
by Zosia_K
Zgadza się często to prawda, sama tego doświadczyłam planując remont domku na wsi po dziadkach. Miał być styl wiejski na letni wypoczynek i w sumie wyszło bardzo funkcjonalne wnętrze, w którym można mieszkać cały rok. Wstawiliśmy tam tylko podstawowe meble takie jak szafa, mały aneks kuchenny i sofa z funkcją spania. Reszta na razie musi jeszcze poczekać.

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Sun 05 Jul, 2020
by Kadiek
Dzień dobry.
Mam pytanie odnośnie domu z bali. Czu w takim domu można podnieść dach na strychu i zrobić górę?

Re: Renowacja 100.letniego domu

Posted: Mon 20 Dec, 2021
by wrak
Budowa domu to naprawdę duże przedsięwzięcie, które wymaga wielu przygotowań. Moim zdaniem najważniejsze jest, aby wybrać firmę budowlaną, która jest sprawdzona i wie, jak wykonać dla Ciebie projekt. Z tego co wiem, to bardzo polecaną przez moich znajomych firmą jest arkada. Koniecznie sobie do nich zajrzyjcie, jeżeli jeszcze o nich nie słyszeliście. Z tego co wiem, to mają również doświadczenie w projektowanie dworów czy renowacji zabytkowych budynków.