skrzypiąca drewniana podłoga

Jak wyremontować stary dom drewniany
Post Reply
kowaaal80
Posts: 1
Joined: Tue 15 Jun, 2010

skrzypiąca drewniana podłoga

Post by kowaaal80 » Tue 15 Jun, 2010

Mam problem z podłogą w starym domu. Parkiet jest oczywiście drewniany, dlatego zapytam tutaj...
Jak sobie poradzić ze skrzypiącym parkietem?
Znalazłem różne odpowiedzi na innych forach (np. forum budowlane budujesz-kupujesz.pl), ale dla pewności zapytam specjalistów od drewna - czy ci ludzie tam dobrze radzą? ;)


Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Tue 01 Mar, 2011

Że skrzypi, to słychać. Ale dlaczego?
Zwykle jest to objaw innych problemów. Parkiet jest przybijany do podłogi i przy zachowaniu stabilności legarów, nie ma prawa skrzypieć ( po to jest papier pod parkietem ). Jak podłoga się ugina, następuje wyciągnięcie gwoździa i poluzowanie połączenia.
Skrzypienie i uginanie się podłogi jest częstym objawem towarzyszącym atakowi grzybów domowych. Wstrzyknięcie piany nie jest złym pomysłem i na jakiś czas powinno przynieść zakładany efekt , ale nie rozwiązuje prawdziwego problemu .

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Tue 01 Mar, 2011

Subfosylny,
A od kiedy parkiet jest przybijany???? czyzby jakies nowinki technologiczne???? Chetnie sie zapoznam z ta technologia

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 01 Mar, 2011

Jan Jablonski, w starym budownictwie parkiet to deski na legarach przybite gwoździami. :)

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Tue 01 Mar, 2011

Grzegorz Szostak,
Z calym szacunkiem podloga z desek to podloga z desek a parkiet to zupelnie inna sprawa tak samo jak panele parkietowe sa innym wyrobem a mozaika jeszcze innym i kto jak kto ale fachowiec powinien to wiedziec a jesli nawet ktos myli pojecia to zanim da mu sie rade trzeba zapytac o co konkretnie chodzi a nie wymyslac jakies dziwolagi

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 01 Mar, 2011

Jan Jablonski masz rację odnosząc to do obecnego budownictwa. Niemniej przy starym są już problemy z definicją co jest parkietem. Tak z życia - mam projekt do realizacji, gdzie architekt ujął (deska 32mm na legarach 10x10cm - parkiet).

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Tue 01 Mar, 2011

Nie sadze by byly z nazewnictwem no i gratulacje dla architekta ,ktory jak widac wie co mowi a nawiasem mowiac nawet w obiektach zabytkowych jest roznica w nazewnictwie typu podlog mie osobiscie drazni fakt braku poprawnego nazewnictwa poniewaz wprowadza to czesto ludzi w blad .I jesli daje radySubfosylny, ktory na swojej stronie twierdzi ze wykonuje renowacje starego drewna i nie wie co to jest parkiet a co podloga deskowa budzi we mnie po prostu nie smak

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Wed 02 Mar, 2011

W starych domach parkiet przybijany jest zwykle do ślepej podłogi. Jakby był na betonie to by nie skrzypiał tylko odlazł.
Panie Janie. Parkiety przybijane są do ślepej podłogi od stuleci. Przykro mi, że nie posiada Pan takich informacji.
"Mam problem z podłogą w starym domu. Parkiet jest oczywiście drewniany". Kolega nie napisał, co ma w domu. Sam raz pisze o podłodze a raz o parkiecie.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Wed 02 Mar, 2011

Parkiet jesli mowa tu o klepce parkietowej po piersze nie byla uzywana w starych domach bo wlasciciela nie bylo stac po drugie zawsze byl klejony i po odklejeniu skrzypi i jest to normalne dlatego ze drewno pocierajac o drewno skrzypi a jak wiadomo parkiet jest laczony na wpust-wypust . Smiem tez uwazac ze w starym domu na strychu raczej nikt parkietu nie kladl

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Wed 02 Mar, 2011

Dalsza polemika z Panem nie ma sensu. Nie mój poziom. pozdrawiam

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Wed 02 Mar, 2011

No jesli chce sie blysnac a potem brak argumentow to najlepiej wina obarczyc poziom pytanie tylko czyj ??? moja wiedze praktyczna i znajomosc rzemiosla plus lata praktyki czy panski ??? Czytalem wszystkie Pana posty wszedzie ma Pan wiele do powiedzenia na wszystkim sie Pan zna a pytanie ktore mie dreczy brzmi czlowiek o tak wielkiej wiedzy dlaczego wystepuje pod pseudonimem ?? widzi Pan sa ludzie tacy jak ja czy paru innych na tym forum ktorzy maja cos do powiedzenia inwestorom i nie kryja sie pod pseudonimem tylko podaja swoje imie i nazwisko i nie robia sobie kryptoreklamy a Pan ? co chce osiagnac???? na opowiadac ludzio bzdur ???? W tym wypadku rzeczywiscie polemika nie ma sensu

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Wed 02 Mar, 2011

W "Mistrzu i Małgorzacie" Woland zapytał Iwana Bezdomnego - A Szatan istnieje?
- Nie, Szatana nie ma. Odparł bez namysłu Bezdomny.
Tak samo czuje się parkiet rocznik 1938, na którym teraz jestem - przybity gwoździami do ślepej podłogi a wmawiają mu że go nie ma.

Zaraz poprawie nicka.
Dlaczego w Pańskich postach tyle nienawiści? Czego się Pan boi?

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Wed 02 Mar, 2011

Proszę także podać do wiadomości wszystkich przynajmniej jedna nazwę kleju do parkietu, stosowanego do lat 60-tych.

ps. poprawiałem nicka

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Wed 02 Mar, 2011

"A od kiedy parkiet jest przybijany???? czyzby jakies nowinki technologiczne???? Chetnie sie zapoznam z ta technologia"

W chwili wolnej podeślę Panu kilka fotek.

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Wed 02 Mar, 2011

Dziekuje bardzo za zdjecia a co do nienawisci to naprawde daleko mi nawet do takich mysli po prostu mysle ze nazewnictwo jest wazne i to nie dla fachowcow ale dla ludzi ktorzy szukaja tu porad jesli powiem Panu prosze o "smige " wie Pan co podac??? byc moze czy jednak wie potencjalny inwestor co to takiego??? dlaczego mowimy o rzeczach ktore nie istnieja ???? a jesli chodzi o szatana to ja tez odpowiem bez namyslu ze go niema.pozdrawiam

Jan Jablonski
Posts: 321
Joined: Thu 28 Jan, 2010
Contact:

Post by Jan Jablonski » Wed 02 Mar, 2011

A i jeszcze powtorze slowa pewnego polityka " I nikt nam nie wmowi ze biale jest biale"

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Wed 02 Mar, 2011

OK. Cytat pewnego polityka PIS jest doskonały i adekwatny do sytuacji. Każdy z nas ma prawo się pomylić. Ja kiedyś napisałem 7 zamiast 17. To co napisali inni internauci nie jest do zacytowania.
A co do śmigi lub szmigi - bo tak w moich stronach to się wymawia- wychowałem sie w zakładzie mojego ojca, gdzie niemieckie nazewnictwo do tej pory jest kultywowane. OD podstawowych "nahtkaslików" , przez rabanki, heble, krajzegi, glanc-heble, bormaszynki itd.
Nawiasem mówiąc jest to winkiel składany czyli kątownik nastawny.
Myślę , że jest to definitywne zakopanie toporków wojennych a nasza dalsza polemika będzie spokojniejsza i nacechowana rzeczowością.
Forum to doskonałe miejsce do przedstawiania swojego spojrzenia na dany temat i konfrontowania go z innymi. Na wskutek takich rozmów powstało wiele ciekawych tematów, które teraz realizuję.
A ten klej do parkietu to jak mawia mój ojciec " weź synu zimny klej na gorący gwóźdź" .
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
pozdrawiam i życzę miłego dnia !
ps. Nie wiem wszystkiego i próżno szukać moich postów np w dziale szkieletów.

witia2807
Posts: 48
Joined: Mon 28 Sep, 2009
Location: małopolska
Contact:

Post by witia2807 » Wed 02 Mar, 2011

Człowiek tylko zapytał o radę a tutaj ludzie sobie miejsce do kłótni i przegaduszek znaleźli... Panowie!!!!
Moim zdanie problem tkwi właśnie w tej ślepej podłodze.. płyta OSB lub inny submateriał został albo przybity do legarów zwykłymi gwoźdźmi albo przykręcony/na śrubą która następnie została zerwana i tak zostało...
No i skrzypi... rada???
Jedyny pomysł jaki przychodzi do głowy to zlokalizować miejsce skrzypienia, zerwać część podłogi i zamontować ponownie/poprawnie.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 02 Mar, 2011

witia2807, to nie nowy dom a...
kowaaal80 wrote:Mam problem z podłogą w starym domu.

witia2807
Posts: 48
Joined: Mon 28 Sep, 2009
Location: małopolska
Contact:

Post by witia2807 » Wed 02 Mar, 2011

Grzegorz Szostak wrote:...to nie nowy dom a...
a czy powód bedzie inny??? no może wykluczy śruby...pozostają więc gwoździe...

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Thu 03 Mar, 2011

Witia2807
Przeczytaj mój pierwszy post ( niestety wymoderowany z adresu bloga). Napisałem dokładnie to co Ty teraz piszesz, wiec nie rozumie o co chodzi. Wszyscy jacyś nerwowi na tym forum.
Prosze państwa ! Dajemy na luuz! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
W starym domu zwykle (jeżeli nie ma późniejszych ingerencji) na legarach lub belkach stropowych przybijana była ślepa podłoga a do niej (podkładając gazety lub cienką tekturę żeby się nie pyliło) przybijano parkiet. Masz 100% racji. Jak podłoże, w tym wypadku ślepa podłoga, się zacznie odkształcać (na wskutek np podmycia terenu, ataku grzybów, obecności dużej ilości owadów technicznych szkodników drewna lub zwykłego niedbalstwa wykonawcy, który źle zamocuje kliny i podkładki poziomujące) to wtedy parkiet jest odrywany od podłoża i zaczyna skrzypieć a całość zaczyna się huśtać. Często jest to zjawisko powstające w starych domach po zatkaniu ( czyli termomodernizacji ludowej ) otworów wentylacji podłogi lub stropu.
Stary dom to nie późny Gierek ani wczesny Wałęsa :wink: !
Piszę tu, w oparciu o pierwszy, archiwalny post, o przypadku starego domu - czyli max powojennego z odbudowy zniszczeń .
Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego i wesołego dnia !!!
Jeżeli coś nie jest jasne, to proszę pisać.

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Sun 06 Mar, 2011

Jan Jablonski wrote:A od kiedy parkiet jest przybijany???? czyzby jakies nowinki technologiczne???? Chetnie sie zapoznam z ta technologia
Obiecana fotka. Widać belki stropowe, deski ślepej podłogi, klepka przybijana gwoździem. pozdrawiam
Attachments
DSC00739.JPG
A tu mamy wersję z papą - są wersje z gazetami, tekturką lub bez
DSC00741.JPG
Wszystko widać

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Sun 06 Mar, 2011

po obejrzeniu zdjec proponuje zerwac parkiet i deske pod nim uporzadkowac legary i powyzucac te smieci cementowe w zzamian ulozyc welne mineralna,na legary zamontowac osb i na to wkleic parkiet ponownie wycykllinowac wyszpachlowac polakierowac lub zaolejowac . :roll:pamietajac o izolacji przeciwwilgociowej jezeli jest pod spodem posadzka betonowa wlasciwa.

to tak w skrocie na podstawie fotek :idea:

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Mon 07 Mar, 2011

Marcin L - Masz oczywiście racje, ale te fotki dotyczą innej sprawy - proszę uważnie czytać posty !!!!.
Jeżeli budynek nie jest wpisany na listę zabytków, to Twoja technika jest w 100% zasadna i w żadnym miejscu jej nie podważam. :mrgreen:
W tym akurat przypadku, są to fotki z budynku objętego opieką konserwatorską i technika naprawy takiej posadzki jest trochę inna. :wink:

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 07 Mar, 2011

Subfosylny wrote:W tym akurat przypadku, są to fotki z budynku objętego opieką konserwatorską i technika naprawy takiej posadzki jest trochę inna.
no to wspolczuje- konserwator zabytkow to juz wole 4x najgorszego inspektora powiatowego nadzoru budowlanego itd :roll:

teraz to musisz wziac strug stary stolarski zabytkowy postrugac troche a pozniej jakis starodawny odpowiednik papieru sciernego i recznie to wycyklinowac i pewno olejem jakim wysmarowac stosujac tylko lniane szmaty zapewne :wink: zartuje ale wspolczuje jednoczesnie. :neutral:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 07 Mar, 2011

Subfosylny wrote:Jeżeli budynek nie jest wpisany na listę zabytków, to Twoja technika jest w 100% zasadna i w żadnym miejscu jej nie podważam.
Ja bym podważył. :) Poprawianie tego co przetrwało tyle lat wymaga dużej rozwagi.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 07 Mar, 2011

Grzegorz Szostak wrote:Ja bym podważył.
to co bys zaproponowal zamiast legarow welny i osb pod parkiet :mrgreen:
ps.odnosnie starych podlog odemnie inwestor zarzadal wrecz zeby :shock: jego podloga z deski skrzypiala bo tak jest w starych domach i ten ,,klimat mu sie podoba"wiec wszystko robione jest w tym stylu tzn kuchna kaflowa z fajerkami itd :mrgreen:

Subfosylny
Posts: 107
Joined: Mon 28 Feb, 2011
Contact:

Post by Subfosylny » Sun 13 Mar, 2011

Jeżeli Inwestor jest koneserem, to proponuję to : :wink:
Attachments
DSC020081.jpg
Propozycja standardowa
DSC020051.jpg
Dla zaawansowanych....
DSC020091.jpg
Inne ujęcie tematu..... :)

kombajnistasq62
Posts: 4
Joined: Mon 20 Jan, 2014

Post by kombajnistasq62 » Mon 20 Jan, 2014

Mój parkiet również skrzypi. Uzyskałam informacje ze jest to wynikiem krzywego jego polozenia. I że już nic się z tym nie da zrobić. Czy zgadzacie się z tą opinią? A może jest jakaś szansa na naprawę?

Wandeczka
Posts: 7
Joined: Tue 10 Nov, 2015

Re: skrzypiąca drewniana podłoga

Post by Wandeczka » Wed 30 Dec, 2015

Mieszkałam w starej kamienicy, na drugim piętrze. Podczas remontu postanowiliśmy przełożyć deski, bo strasznie skrzypiało. Niestety okazało się, że to nic nie dało, bo w starych domach stropy mogą być krzywe. Przynajmniej tak nam powiedział majster.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: skrzypiąca drewniana podłoga

Post by Wojciech Nitka » Wed 30 Dec, 2015

Warto odpowiedzieć sobie na pytania - czym jest skrzypienie podłogi, jaka jest przyczyna występowania skrzypienia podłogi ???
Skrzypienie podłogi to nic innego jak ocieranie się o siebie poszczególnych elementów podłogi o siebie, np. deski o belki podłogowe. Wyeliminować można skrzypienie poprzez odizolowanie tych elementów od siebie, np. za pomocą taśmy akustycznej.
Należy pamiętać ... skrzypienie podłogi wada wykonawcza ...

krystyna
Posts: 1
Joined: Thu 31 Mar, 2016

Re: skrzypiąca drewniana podłoga

Post by krystyna » Thu 31 Mar, 2016

Poszukuję do swojego domu dobrej, pięknej, drewnianej podłogi. Spodobała mi się taka: http://xn--deski-podogowe-onc.pl/index.php/deski/merbau, ma przepiękny kolor, który podobno nie ma jednolitej barwy, ale zmienia się, w zależności od światła. Musi wyglądać bajecznie! Czy się nadaje do starego domu, do remontu?

zuziagola
Posts: 2
Joined: Tue 15 Jul, 2014

Re: skrzypiąca drewniana podłoga

Post by zuziagola » Thu 26 May, 2016

Zerknij na podłogi na http://deski-podłogowe.pl/ - także o egzotycznym merbau znajdziesz tam wiele informacji. Moim zdaniem takie deski to najlepsze rozwiązanie do każdego wnętrza, wytrzymałe i efektowne.

Marylaa
Posts: 7
Joined: Fri 25 Nov, 2016

Re: skrzypiąca drewniana podłoga

Post by Marylaa » Mon 23 Jan, 2017

Moim zdaniem dobrze wykonana podłoga drewniana nie powinna skrzypieć. Powiem Wam szczerze, że sama od dawna już marzę dosłownie o takiej podłodze, jak te w wykonaniu baront. Wyglądają niesamowicie, a co więcej jestem przekonana, że każde wnętrze w jakim się pojawią, nabierze niesamowitego charakteru. Nie należą one do najtańszych, ale na pewno w takie produkty warto zainwestować.

rafek34
Posts: 2
Joined: Thu 28 May, 2015

Re: skrzypiąca drewniana podłoga

Post by rafek34 » Mon 29 Jul, 2019

Mamy od niedawna drewniane deski z Prodexpolu, nie m mowy o najmniejszym skrzypnięciu- to kwestia samej deski ale i położenia. Gdzieś jest błąd..

fiorella
Posts: 3
Joined: Tue 06 Apr, 2021

Re: skrzypiąca drewniana podłoga

Post by fiorella » Sat 29 Jan, 2022

super

frania88
Posts: 18
Joined: Sun 13 May, 2018

Re: skrzypiąca drewniana podłoga

Post by frania88 » Sat 05 Mar, 2022

Jeżeli jesteś na etapie naprawy swoj strej podłogi i zastanawiasz się nad odpowiednim rozwiązaniem to może warto sprawdzić opcję montażu paneli podłogowych? Możesz sobie sprawdzić szczegóły oferty, od siebie moge dodać tylko, że panele są bardzo dobrej jakości, układaliśmy je w starym domu, a mimi to montaż był bardzo łatwy, bez problemów udało sie ułożyć całą podłogę, panele są wytrzymałe i "ciche". My konkretnie wybralismy Panele marki PREMIUM FLOOR, które wyglądają jak dębowa podłoga więc świetnie sie prezentują w naszym drewnianym domu.



Post Reply

Return to “Remonty starych domów drewnianych”