Remont starego domu z bala - prośba o porady i sugestie

Jak wyremontować stary dom drewniany
Post Reply
dabal1
Posts: 7
Joined: Fri 15 Oct, 2010
Location: Łomża
Contact:

Remont starego domu z bala - prośba o porady i sugestie

Post by dabal1 » Fri 15 Oct, 2010

Witam,
To mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich użytkowników.
Mam stary dom z bala 14cm. Niestety nie jest w idealnym stanie. Dom nie ma solidnych fundamentów, podwalina leży na cegłach, jedna ściana domu została w dawnych czasach wykonana chyba z żużlu, bo pół domu się zawaliło i tak to zamknięto. Oczywiście podwalina jest w dużej mierze spróchniała, część bali też nie jest w najlepszym stanie. Wymyśliłem sobie, że zrobię coś takiego:
1. wytnę najgorsze części podwaliny i wbiję w to miejsce nowe elementy z bala (czy może macie jakiś inny pomysł co z tym fantem zrobić?)
2. w środku zerwę podłogę, skontroluję stan legarów, część wymienię, pod legary podbiję jakiś ruszt drewniany, na którym ułożę 20cm wełny mineralnej i na to nabiję deskę podłogową, lub płytę OSB + panele (czy powinienem dać jeszcze jakąś siatkę zabezpieczającą od spodu i warstwę jakiejś folii? czy pod deskę podłogową też powinienem dać płytę OSB lub inną, czy mogę mocować ją bezpośrednio do legarów?)
3. wymienię stare okna i drzwi
4. zewnątrz obiję dom folią wiatroizolacyjną, na to ruszt z listew drewnianych i deska szalówka (jakie listwy użyć na ruszt? czy może nabijać szalówkę bezpośrednio na folię i bale, bez żadnej przerwy powietrznej?)
5. wewnątrz skuję istniejący tynk, który trzyma się na takiej konstrukcji kratownicowej z listewek, skontroluję stan bali od środka, zrobię konstrukcję szkieletową z drewna (czy może wystarczy bezpośrednio do bali przymocować konstrukcję z profili metalowych?) i ocieplę od środka to wełną mineralną 5cm (czy to za słaba izolacja i lepiej dać 10cm?), na to dam folię paroizolacyjną i płytę G-K lub boazerię
6. myślałem, że skoro dom nie ma solidnych fundamentów i podwaliny są słabe, żeby w środku po rogach pod podłogą postawić bloczki betonowe, lub wylać słupki betonowe i postawić pionowe słupy z bala powiedzmy 15cm x 15cm lub grubsze, które skręciłbym śrubami z balami ścian, co wg mnie wzmocniłoby konstrukcję domu i odciążyłoby podwaliny. oczywiście po zabudowaniu ścian słupy w rogach byłyby widoczne, co byłoby chyba ciekawe wizualnie
7. zastanawiam się też nad wymianą starego komina na nowy + wstawienie kominka z płaszczem wodnym, czy lepiej zostawić stary piec kaflowy i w nim palić + wstawić piec gazowy dwufunkcyjny?
8. chciałbym wydzielić też pomieszczenie na łazienkę z prawdziwego zdarzenia i zrobić całą na nowo (w tej chwili nie ma żadnej łazienki, ani wc w domu)
9. w dalszym czasie chciałbym wymienić dach na nowy (w tym momencie jest eternit) i stworzyć poddasze użytkowe ocieplone wełną 20cm
10. w międzyczasie musiałbym też postawić przydomową oczyszczalnię ścieków, bo nie ma podłączenia do kanalizacji

Mogę na to wszystko przeznaczyć ok 40tyś. Większość prac mam zamiar wykonać sam z pomocą brata, oprócz łazienki, którą musiałbym zlecić. Proszę o wszelkie sugestie i porady w tej sprawie. Czy myślicie, że to dobry pomysł, żeby to remontować? Mógłbym oczywiście na działce postawić nowy dom, a ten zburzyć, ale nie chciałbym wiązać się kredytem na 30 lat, wolałbym załatwić wszystko bez pożyczania pieniędzy.


dabal1
Posts: 7
Joined: Fri 15 Oct, 2010
Location: Łomża
Contact:

Post by dabal1 » Sun 17 Oct, 2010

Tak sobie pomyślałem, że lepiej byłoby podlewarować cały dom i wymienić całe podwaliny na nowe. Zastanawiam się tylko, czy robić to od środka, czy od zewnątrz i jaki tonaż lewarów byłby do tego potrzebny. Myślę podnosić po jednej ścianie ustawiając 2 lewary po rogach + może 3 dodatkowy po środku ściany. Czy lewary o tonażu 3t będą do tego wystarczające, czy potrzebne będą silniejsze? Dom ma wymiar ok 8,5m x 7,5m z bala 14cm, z dachem dwuspadowym.

Post Reply

Return to “Remonty starych domów drewnianych”