Łazienka z podlogą drewnianą na stropie drewnianym

Jak wyremontować stary dom drewniany
Post Reply
omletem
Posts: 2
Joined: Sat 17 Sep, 2011

Łazienka z podlogą drewnianą na stropie drewnianym

Post by omletem » Sat 17 Sep, 2011

Witam,
mam pytanie - chce zrobić nową łazienkę na poddaszu w domu. Poddasze mam na stropie drewnianym. Chce zdjąć starą podłogę, zobaczyć w jakim stanie są belki stropowe, zabezpieczyć je i na tym ułożyć drewniana podłogę. Jakie materiały zastosować (warstwy), żeby zabezpieczyć strop przed ewentualnym zalaniem i jakiego drewna użyć?? Z tego samego drewna chce również zrobić obudowę wanny. Proszę o radę. Z góry dziękuję.


Papa
Posts: 31
Joined: Fri 19 Jun, 2009

Post by Papa » Wed 28 Sep, 2011

Witaj,
Jeżeli to możliwe to proponuję tak: zastosuj osb zamiast drewna/ na podłogę a na ściane proponuje płytę gipsowo włóknową fermacell 12,5mm - na tym spokojnie i bez obaw położysz płytki. Jeżeli oczywiście konstrukcja " nie pracuje", zammiast folii lepsza izolacja w płynie
Pozdrawiam.

omletem
Posts: 2
Joined: Sat 17 Sep, 2011

Post by omletem » Wed 28 Sep, 2011

dzieki za odpowiedz,
problem w tym, ze ja nie chce płytek, tylko podłogę drewniana. wszystko z drewna, na stropie drewnianym deski jako ostatnia warstwa wykończeniowa. jak ułożyć płytki na stropie drewnianym to wiem, ale ich nie chce :)

Patriko
Posts: 14
Joined: Sun 01 Apr, 2012

Post by Patriko » Wed 04 Apr, 2012

Trochę ryzykowna sprawa z drewnianą podłogą...
Ale jak już ja bym to zrobił następująco :
Drzemy wszystko do belek stropowych , jak się pozapadały dobijamy żebra bocznie dla wypoziomowania .
Dajemy wzmocnienia poprzeczne co 45 -30 cm
Dajemy płytę 22 mm paździor na pióro wpust podłogową , jeżeli masz miejsce do progu możesz przekrzyżować gipsem podłogowym ale nie jest to 100 % koniecznie jak dobrze wzmocnisz strop .
Zbrojenie lekkie z siatki 2-3 mm wylewka , na to mata przeciwizolacyjna ( zobacz temta izolacja pomieszczeń mokrych ) , link w dziale wymagania techniczno budowlane
Podłoga drewniana jeżeli pióro wpust jakiś typ silikonu pomiędzy łączenia i będzie dobrze ;)
Pozdr Patryk

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 04 Apr, 2012

Proponuje zastosowac deski tekowe, merbau lub jakis egzotyk-wtedy problem z nadmiarem wilgoci na podlodze nie bedzie juz tak istotny.
Napewno nie stosowal bym plyty ,,pażdzior" tylko OSB jako podklad i zabezpieczylbym ja jakas ,,chemia"-knauf ma b.dobry impregnat do plyt drewnopochodnych.
Wylewka 2-3mm na stropie drewnianym na 99% sie ,,odparzy"po czasie raczej zastosowalbym kleje wysoko elastyczne- tylko po co jak ma byc drewniana podloga.
Moim zdaniem najlepiej( na kolejnej warstwie mantowac ja na polmokrym) impregnacie do OSB,nie bedzie wtedy trzeszczala,o odpowiednich przerwach miedzy deskami i OSB nie musze juz chyba wspominac.
powodzenia

Patriko
Posts: 14
Joined: Sun 01 Apr, 2012

Post by Patriko » Thu 05 Apr, 2012

witam
chodziło mi o zbrojenie o wyiarach 2-3 mm wylewka to minium 13 mm zalecane około 2 cm ale to załeży od spadku na podłode i jej wielkości ( zamierzony spadek w kierunku odpłwu na wypadek zalania )
Co do paździora vs OSB , to jest jakiś fenomem że OSB jest zalecane i stosowane na podłog w Polsce . Czy te płyty mają pióro wpust ? Mieszkając i pracując w Szwecji , nigdy nie spotkałem OSB na podłodze , a jest to kraj gdzie budowa i remonty łazienek są bardzo zaawansowane technologiczne ( izolacje przeciwwilgotnościowe , primery , maty , gumy , wodne progi itd. ) ,wszystko jest jasno określone przez przepisy .
Zapraszam do tematu " izolacja przeciwwilgotnościowa pomieszczeń mokrych" w dziale zagadnenia techniczno budowlane domów szkieletowych .Kamienica z końca 19 wieku , remont był przeprowadzony przez nas w roku 2009-2011 , 10 mieszkan o powierzchni 1200 m łącznie .
Na podłodze zostały użyte następujące materiały i było to zalecenu konsultanta z firmy specjalizującej się w izolacjach wilgotnościowych , dzwiękowych , przeciwogniowych
belki stropowe były w rozstawie około 60- 80 cm wysokie na około 15-20 cm , pomiędzy nie został użyty zwykły gips ( nie przykręcany jedynie położony jedynie między belkami ) ma to chronić przed hałasem o niskich częstotliwościach , przestrzen między gipsem a belką stropową była opianowana , następnie wełna 5 cm twarda , reszta wełną miękką , żebra poziomujące na nie sylomer R , miękki materiał -gąbka tłumiąca drgania ( nie w łazienkach żeby się nie uginała podłoga z płytką ) paździor pióro wpust klejony , podwójny gips podłogowy deska typu barlinecka
w łazienkach podobnie oprócz wspomnianego sylomera , w niektórych dochodziła płyta aqua knaufa w celu niwelacji ewentualnego uginania się , wylewka od 13 mm do 3 cm zbrojona , na to mata itd .
pozdr

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Thu 05 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 06 Apr, 2012

Terimit ma racje nie pisz ,,pazdzior" bo ta plyta sie nie nadaje podaj nazwe tej drewnopochodnej plyty,OSB jest w polsce najpopularniejsza wszedzei ja kupisz i dlatego ja zaproponowalem nie twierdze ze jest najlepsza
Nadal uwazam ze ta wylewka jest tu calkowicie niepotrzebna Patrico i moze byc wracz szkodliwa poniewaz 2 cm to niewiele i musiala by byc niezle ,,nafaszerowana" jakimis wloknami i byc elastyczna zeby to nie popekalo z czasem.Wiec uwazam ze w tym przypadku najlepiej jest jej nie robic .
Mam tu pewien pomysl mozna by bylo zrobic na poszyciu z plyty szczelna membrane za splywem do kanalizacji na to wkleic legarki i polozyc deske z mala fuga-bylo by ladnie a i nadmiar ewentualnej wody mozna by odprowadzic,bez spadkow itd :idea:

Patriko
Posts: 14
Joined: Sun 01 Apr, 2012

Post by Patriko » Fri 06 Apr, 2012

Dobra sugestia , posty beda bardziej merytoryczne
Pozdr

Patriko
Posts: 14
Joined: Sun 01 Apr, 2012

Post by Patriko » Fri 06 Apr, 2012

Spånskiva 22 mm klass P5 dsv - pazdziorowa plyta 22 mm klasa P5 doskonala do lazienek powinna byc dostepna rowniez w Polsce bo wiekszosc plyt w Szwecji jest pochodzenia polskiego
Pozdr Patryk

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 06 Apr, 2012

Patriko wrote:wiekszosc plyt w Szwecji jest pochodzenia polskiego
i czesc okien drewnianych pewnie tez... akurat nazw plyt w Szwecji nie znam ale skoro piszesz ze jest przeznaczona do wilgotnych pomieszczen ...
A tak z ciekawosci ile kosztuje m3 drewna na szkielet w szwecji teraz??



Post Reply

Return to “Remonty starych domów drewnianych”