Czym docieplic dom z plyt trzcinowych

Jak wyremontować stary dom drewniany
Post Reply
chudy1
Posts: 6
Joined: Thu 04 Mar, 2010

Czym docieplic dom z plyt trzcinowych

Post by chudy1 » Mon 25 Jun, 2012

Witam. Na początku krotko przybliżę sytuację.
W zeszłym roku kupiliśmy z żoną domek 8,5 x 9,5 m, parterowy bez użytkowego poddasza. Nie wiem dokładnie jaki jest szkielet (jakiej grubośći i jaki roztaw ale jest to konstrukcja z grubych kloców a nie lekki szkielet drewniany) izolacja jest zrobiona z płyt trzcinowych w drewnianych ramach o grubości 20 cm. Wewnątrz sciany obszyte GK a z zewnątrz panele PCV. Dom ma ok. 16 lat i byl stawiany jako domek letniskowy. Ogrzewanie bylo kozą w chlodniejsze wiosenno-jesienne okresy + w kuchni i lazience ogrzewanie el. podlogowe. Poprzedni właściciel zapewniał ze mieszkał w tym domku przez jedna zime i nie mial problemu z ogrzniem go sama koza o mocy 5 kW.
My go kupiliśmy z zamiarem całorocznego zamieszkania. Zamiast kozy wybudowaliśmy duzy kominek kumulujacy cieplo z wkladem 16 kW i systemem DGP. Spodziewałiśmy sie że rozgrzana bryla kominka utrzyma przez kilka godzin cieplo w domu. Ale tak sie nie stalo. Bryła i owszem się rozgrzewała tak ze ciezko było utrzymac ręke, i potem długo pozostawała cieplą lecz ściany domu kompletnie nie utrzymuja ceplła. Kilka razy jak na dworzu bylo -18, rano przed wyjsciem do pracy palilismy w kominku, a po powrocie z pracy/po 9-10 godzinach nieobecności/ zastawaliśmy t. +2 st. Nagrzanie domu do +18 zajmowało ok. 4 godz. I potem trzeba bylo co kilka godzin wstawac w nocy by dorzucic do kominka.
Po pierwszej zimie można w 100 % stwierdzić że dom wymaga docieplenia ścian i sufitu, dobudowy wiatrolapu i zrobienia instalacji CO. Przez okres zimowy spalilismy ponad 15 m3 drewna kominkowego, dodatkowo dogrzewalismy dom 2 grzejnikami elektrycznymi, ponieważ mamy małe dziecko które ciagle chorowało.
Tyle się naczytałem o właściwościach izolacyjnej płyt trzcinowych, a w praktyce miałem sciany zimne jak lód.
Chce w tym roku zdjąc siding i docieplić dom. W przyszłym roku zrobić instalacje CO.

Zastanawiam się w jaki sposób ocieplic dom.
Do styropianu na płyty trzcinowe jakoś nie jestem przekonany, boje się wilgoci i wszystkiego co z nia zwiazanę, zwłasza iz w w ścianie nie ma paroizolacji ani zadnej innej folii .
Myślałem jeszcze o plytach z waty mineralnej i ta to tynk.
Ale nie wiem czy obijac dom płyta osb + wiatroizolacja, czy da się zamontować jakos wełne kołkami do tych płyt trzcinowych.
Jedna osoba doradzala by te plyty trzcinowe otynkować tynkiem glinianym :) i mieć ekodom.
Ale nie wiem czy poprawilo by to walory cieplne domu i druga spawa gdzie znalezc kogos kto takie cos wykona:)
Czy jest tu może ktoś kto miał doczynienia z ocieplaniem takiego domu? lub ma pomysły jak to najlepiej zrobić?


User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Mon 25 Jun, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

chudy1
Posts: 6
Joined: Thu 04 Mar, 2010

Post by chudy1 » Tue 26 Jun, 2012

Nie biorę na poważnie takiej opcji :)
Czy nikt tutaj nie wie jak sie dociepla takie plyty trzcinowe?

kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Wed 27 Jun, 2012

http://www.glinianachatka.pl/index.php?page=3.html

edit: zastrzegam jednak, że tylko słyszałem o utrzymaniu fajnego mikroklimatu przy użyciu gliny jako tynk wewnętrzny. Co do zewnątrz nie posiadam takiej wiedzy, ale przedzwoń do ludzi z linku, może doradzą.

chudy1
Posts: 6
Joined: Thu 04 Mar, 2010

Post by chudy1 » Thu 28 Jun, 2012

kozi_rocks dziekuje za link,ale to nie moje klimaty :)

stafida
Posts: 2
Joined: Sat 02 Feb, 2013
Contact:

Post by stafida » Sat 02 Feb, 2013

Znalazłeś sposób na docieplenie domu?
stafida

chudy1
Posts: 6
Joined: Thu 04 Mar, 2010

Post by chudy1 » Sun 03 Feb, 2013

Tak. Zdjalem panele wilylowe. Pusta przestrzen do maty trzcinowej od panela wynosila 10 cm. Zapelnilem te przestrzen welna 10 λ 0,035. Dalem wiatroizolacje, listwy i panele z odzysku /jest to rozwiazanie tymczasowe, pozniej bede chcial wymienic elewacje/. Na strych dalem dodatkowe 15 cm λ 0,039. Wymienilem tez okna.
Roznica w ogrzewaniu w porownaniu z zeszloroczna zima jest nieporownywalna. Teraz przy -10 na dworzu jak o 5 rano napalilem w kominku i wrucilem do domu o 17 mialem 16 st a nie 4 jak w zeszlym roku.

dabbudowniczy
Posts: 3
Joined: Sat 16 Feb, 2013

Post by dabbudowniczy » Sat 16 Feb, 2013

no to fantastoki. Dobrze zrobiony dom o podstawa, cieplo najwazniejsze, no i okna...

natalija
Posts: 1
Joined: Mon 13 Jul, 2015

Re: Czym docieplic dom z plyt trzcinowych

Post by natalija » Mon 13 Jul, 2015

bardzo dobre rozwiązanie. jestem pod wrażeniem. sam to wymyśliłeś czy ktoś podpowiedział?



Post Reply

Return to “Remonty starych domów drewnianych”