dom / chata kurpiowska - ocena stanu i remont

Jak wyremontować stary dom drewniany
Post Reply
barns
Posts: 1
Joined: Wed 13 Apr, 2016

dom / chata kurpiowska - ocena stanu i remont

Post by barns » Thu 14 Apr, 2016

Szanowni forumowicze!

Od przeszło roku jestem szczęśliwym posiadaczem działki rekreacyjnej, na której znajduje się dom z bali stylizowany na chatę kurpiowską. Dom jest z 1945r., do lat 70-tych stał w okolicach Łomży i wtedy też został przeniesiony przez poprzedniego właściciela nabytej przeze mnie działki pod Warszawę (niedaleko Radzymina). Dom został częściowo wykończony, zainstalowano kominek, dobudowane zostało pomieszczenie na łazienkę i składzik. Całość ma ok. 60m2 powierzchni użytkowej (parter i poddasze). Podczas powodzi w 2010r. działka znalazła się pod wodą i woda dostała się także do domu. Od tego też czasu obiekt praktycznie nie był wykorzystywany przez poprzedniego właściciela (także z racji jego zaawansowanego wieku).

Aktualnie przymierzam się do remontu domu i stoję przed dylematem jaki zakres ten remont powinien obejmować. Docelowo dom ma służyć jako obiekt rekreacyjny wykorzystywany weekendowo gdy warunki pogodowe na to pozwolą (wiosna - jesień) i ewentualnie na dłuższe pobyty w okresie wakacji. Generalnie stan domu oceniam (jako laik) jako dobry ale remont będzie raczej nieuchronny. Biorę pod uwagę dwie opcje: generalny remont obiektu (być może także z uwzględnieniem podniesienia domu aby uniknąć negatywnych skutków ewentualnej powodzi) z przebudową wnętrz i podniesieniem poddasza aby dostosować do potrzeb mojej rodziny (2+2) lub wariant minimalistyczny obejmujący usunięcie skutków powodzi (w mojej ocenie nie są one zbyt duże - podłoga w dużym pokoju miejscami nieznacznie wstała ale nie musi to być następstwo powodzi; w mniejszym pokoju są niestety widoczne ślady zagrzybienia) - liczę się z wymiana podłogi, pełna adaptacja poddasza (w chwili obecnej to raczej prowizorka), wymiana dachu (aktualnie jest eternit), poprawa elektryki. Ostateczna decyzja odnośnie wyboru wariantu oczywiście będzie zależeć od przewidzianych kosztów i możliwości finansowych.

I po tym przydługim wstępie nadszedł czas na pytania do Szanownych Kolegów i Koleżanek:
1. czy znacie sprawdzone i godne polecenia firmy z okolic Radzymina/ Warszawy, które podejmą się oceny stanu mojego domu? Być może moja oględna ocena jego stanu jako dobry jest mylna i z uwagi na wiek obiektu oraz powódź sprzed kilku lat nadaje się on tylko i wyłącznie do generalnego remontu (lub zdemontowania i zastąpienia nowym domem).
2. czy znacie sprawdzone i godne polecenia firmy z okolic Radzymina/ Warszawy, które podejmą się wyceny kosztu remontu i taki remont przeprowadzą?

Będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi i wskazówki.

Pozdrawiam
BB


Post Reply

Return to “Remonty starych domów drewnianych”