ocieplenie ścian

Jak wyremontować stary dom drewniany
Post Reply
Konrad27
Posts: 2
Joined: Sun 16 Jul, 2017

ocieplenie ścian

Post by Konrad27 » Sun 16 Jul, 2017

Witam,
Jestem posiadaczem domu drewnianego z 1933 roku od zewnetrznej strony jest obity deskami następnie bal i tynk gliniano-wapienny. W ostatnim czasie z jednej ze ścian wewnętrznej została zbita warstwa tynku gliniano-wapienna, chciałbym część tej ściany ze względu na ładny wygląd bali oczyścić, wyszlifować i zakonserwować, szczeliny miedzy balami chce wypełnić sznurem jutowym lub wiórami, natomiast drugą część ściany chce zabudować regipsem. Chciałbym się dowiedzieć czy szczeliny miedzy balami które będą zakryte regipsem również muszę uszczelniać, jeżeli tak to czym najlepiej? Drugi problem dotyczy warstw jakie muszę zastosować pod tym regipsem, czy wystarczy zrobić to tak: regips(zielony), folia paroizolacyjna, ruszt drewniany lub metalowy, bal. Chciałbym dodać że za rok lub dwa dom zostanie dodatkowo ocieplony od zewnątrz następująco: deski, ruszt dystansowy, wiatroizolacja, ruszt pionowy, wata 5cm, ruszt poziomy, wata 10cm, paroizolacja plus ruszt dystansowy?(nie jestem pewny czy jest konieczność zastosowania tego rusztu oddzielającego bale od foli paroizolacyjnej). Za wszelką pomoc z góry dziękuje.


Listewka
Posts: 3
Joined: Sat 22 Jul, 2017

Re: ocieplenie ścian

Post by Listewka » Sat 22 Jul, 2017

Ta paroizolacja pod regipsem to aby na pewno dobry pomysł? Cały urok takiego domu w tym, że oddycha. Po co te wszystkie sztuczki z wełną od zewnątrz kiedy od środk chałupę wyłożysz plastikiem? Ciśnienie pary wodnej, nawet mimo mniejszej względnej wilgotności, jest wyższe w środku i para wychodzi na zewnątrz. U Ciebie woda spłynie po folii pod regipsem. Na mój rozum, następne pytanie jakie zadasz będzie dotyczyło skutecznej wentylacji :) Co do uszczelnienia, to na muratorze wymądrzał się jakiś przedstawiciel producenta. O, proszę: http://muratordom.pl/eksperci/pytania/u ... ala/14919/ .
A, bo właściwie to miałam nie o foliach tylko szlifowaniu bali napomknąć. Wydaje mi się, że załatwi ono cały urok drewna. Świeżo wyglancowane kołki już tak fajne nie są :)

Konrad27
Posts: 2
Joined: Sun 16 Jul, 2017

Re: ocieplenie ścian

Post by Konrad27 » Sun 23 Jul, 2017

Z tego co się orientuje to paraizolacja jest tylko opóźniaczem przenikania pary wodnej.... Druga sprawa to taka że nie pokrywam całego domu od wewnątrz regipsem plus folia a jedynie 4 metry, też nie rozumiem problemu ocieplenia domu od zewnątrz zważając na fakt, ze bale maja grubość ok 18cm przez co koszty opału są znacznie za duże. Czyli mam rozumieć że najlepiej byłoby zabudować ta część ściany tylko regipsem?

ProjektK66
Posts: 9
Joined: Thu 05 Jan, 2012

Re: ocieplenie ścian

Post by ProjektK66 » Fri 29 Sep, 2017

Ciśnienie pary wodnej, nawet mimo mniejszej względnej wilgotności, jest wyższe w środku i para wychodzi na zewnątrz.

otóż to, a przez to że wychodzi i napotyka wszystko co "zimne" i tam się kondensuje - właśnie paroizolacja ma opóźniać ten proces.
Jak najbardziej jest konieczna. Swoją drogą -obkładanie domu z bali, płytami GK - jest mało sensowne.
U Ciebie woda spłynie po folii pod regipsem.

Nie spłynie! ponieważ jest blisko strony ciepłej.
Domek drewniany do remontu, cel "pasywny" nie więcej jak 1Litrowy.

User avatar
Jorcia211
Posts: 3
Joined: Thu 05 Sep, 2019
Location: Kraków
Contact:

Re: ocieplenie ścian

Post by Jorcia211 » Thu 05 Sep, 2019

W dzisiejszych czasach sporo na rynku firm zajmujących się fachowym ocieplaniem budynków. Zobaczcie sobie koniecznie na ich oferty.

User avatar
Piterek56
Posts: 3
Joined: Tue 17 Sep, 2019
Contact:

Re: ocieplenie ścian

Post by Piterek56 » Tue 17 Sep, 2019

Ja bym się poradził firmy specjalizującej się w ociepleniach. Można robić samemu, ale trzeba najpierw zdobyć solidną wiedzę :)
Przez kilka lat dużo się zmieniło.

User avatar
marcco
Posts: 3
Joined: Fri 18 Oct, 2019
Contact:

Re: ocieplenie ścian

Post by marcco » Fri 18 Oct, 2019

Wiadomo, że każdy szuka oszczędności, ale nieraz niektóre prace lepiej powierzyć osobom, które się faktycznie na tym znają

witekwitek
Posts: 3
Joined: Sun 29 Aug, 2021

Re: ocieplenie ścian

Post by witekwitek » Sun 29 Aug, 2021

Witam
Czy to dobry pomysł ?
Mam dom z bala 8 cm.
Zrobiono od wewnątrz ocieplenie wełną 5cm + folia + płyta osb 0,8 i kg a na zewnątrz wełna 10 cm + folia i deska elewacyjna 2 cm .

WJ

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: ocieplenie ścian

Post by Wojciech Nitka » Mon 30 Aug, 2021

witekwitek wrote:
Sun 29 Aug, 2021
Mam dom z bala 8 cm.
Zrobiono od wewnątrz ocieplenie wełną 5cm + folia + płyta osb 0,8 i kg a na zewnątrz wełna 10 cm + folia i deska elewacyjna 2 cm .
Czy to ma być dom mieszkalny czy letniskowy?

witekwitek
Posts: 3
Joined: Sun 29 Aug, 2021

Re: ocieplenie ścian

Post by witekwitek » Mon 30 Aug, 2021

Remontuje to na dom do zamieszkania na cały rok .
Witold Jurewicz

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: ocieplenie ścian

Post by Wojciech Nitka » Mon 30 Aug, 2021

W takim układzie warstw przy wełnie skalnej o współczynniku 0,035 W/mK, bez uwzględniania rusztu do montażu wełny uzyskasz współczynnik U nieco poniżej 0,2 W/m2K. Uwzględniając ruszt uzyskasz współczynnik U mocno powyżej wymaganych.
Zapraszam - http://budujzdrewna.pl/aktualnosci/zroz ... ieletowych

witekwitek
Posts: 3
Joined: Sun 29 Aug, 2021

Re: ocieplenie ścian

Post by witekwitek » Mon 30 Aug, 2021

To co mam zlikwidować ? Rozumiem że bale są narażone na wilgotnienie .
Dziękuję za wyrozumiałość.

WJ



Post Reply

Return to “Remonty starych domów drewnianych”