Jak ułożyć posadzkę na wiszącej podłodze drewnianej?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Robus

Jak ułożyć posadzkę na wiszącej podłodze drewnianej?

Post by Robus » Mon 06 Sep, 2004

Latem wybudowali mi drewniany dom szkieletowy, ale pozostało mi wykończenie środka. Wolałbym terakotę położyć na całej powierzchni tj ok.40m2. Jakie są sposoby jej układania, żeby była trwała, mocna ...


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 06 Sep, 2004

Proponuję poczytać - http://szkielet.com.pl/wymagania/11.php
Gdybyś jednak dalej miał jakieś zapytania - pytaj.
Pozdrawiam

buniek

Post by buniek » Fri 01 Oct, 2004

Mam w projekcie podwieszaną na słupach lukarnę ze stropem drewnianym, w której znajduje się łazienka. Pierwsze moje pytanie to, czy ze względu na fakt, iż chcę mieć ogrzewanie podłogowe, nie zastosować zamiast OSB, płyt wiórowych V100. Drugie pytanie, czy faktycznie potrzebne są na stropie dwie warstwy płyt przedzielone izolacją i dlaczego. Mam wrażenie, że praktykuje się jedną warstwę OSB, a na to zagruntowanie, siatka na klej, folia w płynie i płytki na klej.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 11 Oct, 2004

Nie wiem czy znajdziesz na rynku płytę V-100. W kraju nie jest już produkowana. Chyba, że ktoś importuje.
Dwie warstwy płyty poszycia podłogi bardziej uszytywniają strop niż siatka na kleju. Tak zalecają np. przepisy kanadyjskie.

Guest

Post by Guest » Mon 11 Oct, 2004

Czyli jak z tym materiałem na poszycie stropu? Co Pan radzi? Zastosować dla bezpieczeństwa sklejkę? No i jeszcze raz pytanie o dwie warstwy. Jeśli sklejka i to dajmy na to 20 mm, czy wciąż jest sens kładzenia dwóch warsw?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 11 Oct, 2004

Z doświadczeń wiem, tylko podwójna płyta poszycia gwarantuje, że strop nie będzie się uginał i spoiny glazury nie będą pękać.
Dalej polecam - http://szkielet.com.pl/wymagania/11.php

Andrzej W
Posts: 43
Joined: Sat 08 Jan, 2005
Location: Gdynia

Post by Andrzej W » Sun 01 Jan, 2006

Szanowni Państwo,
Jeszce jedno pytanie. Ponieważ równolegle do podłogi drewnianej w łazience rozważam możliwość położenia zwykłych płytek ceramicznych chciałbym się dowiedzieć jakiego rodzaju izolację przeciwwilgociową należy zastosować przy ich zastosowaniu?
pozdrowienia

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Mon 02 Jan, 2006

Witam
wszystkiego najlepszego w Nowym Roku

a teraz do rzeczy :)

napiszę jak to wykonano u mnie : oczywiście zakładam ,że chodzi o położenie glazury na podłodze z płyty OSB

warstwa folii w płynie w którą wtopiona została siatka natynkowa , po wyschnięciu druga warstwa folii , po bokach (w narożnikach) taśma uszczelniająca ,a następnie płytki układane na ATLASIE PLUS

pozdrawiam
Cezary Orlik

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 02 Jan, 2006

witam w nowym roku
siatka na OSB i na tym Płytki na dobrym kleju - to sie sprawdza mam taki układ w łazience od 1999 r. i jest wszystko ok.
Mozna to zrobic jeszcze tak - nizszy przekroj belek stropowych( w mniejszych rozstawach lub dodatkowy podciag w zaleznosci od mozliwosci)co daje nam 4-5 cm nizszy poziom podłogi na tym membrana wodoszczelna i wylewka betonowa na siatce
Podłoga nie drga+mozna umiescic ogrzewanie a posadzka bedzie dodatkowym akumulatorem ciepła.
Tak robi sie w Skandynawii i to sie sprawdza .........

a tak na marginesie pozdrawiam p. Czarku

Uczciwy Wykonawca :D

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Mon 02 Jan, 2006

Jesli chodzi o połozenie terakoty na wiekszych powieszchniach to mysle ze 2xOSB-membrana-siatka- klej flexi bedzie ok.
Warto pamietac o przesunieciu drugiej warstwy osb (klawiszowanie) ale to chyba oczywiste .
:wink:

Andrzej W
Posts: 43
Joined: Sat 08 Jan, 2005
Location: Gdynia

Post by Andrzej W » Tue 03 Jan, 2006

Bardzo dziękuje ale ponieważ jestem całkowitym laikiem jeśli chodzi o te rozwiązania czy moglibyście mi jeszcze podać więcej detali takich jak:
- Czarku63 - folia w płynie - nie wiem co to jest - mógłbyś podać producenta?
- Marcinie L - membrana - jaka?, klej flexi - jaki? Siatka - jaka?. Napiszcie na co zwrócić uwagę. Z góry bardzo Wam dziękuję.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 03 Jan, 2006

W przypadku montażu płytek ceramicznych, na poszycie podłogi należy stosować podwójne płyty poszycia przełożone izolacją przeciwwilgociową. Przy osiowym rozstawie belek stropowych 40 cm, na dolną płytę należy stosować płytę grubości 22 mm, na górną - 18 mm.
Płyty poszycia należy układać mijankowo, tak by żadne połączenia płyt, z dolnej i górnej warstwy, nie pokrywały się. Dla lepszej przyczepności kleju, górną warstwę płyty należy ponacinać ostrym narzędziem. Do klejenia płytek należy stosować kleje trwale elastyczne, a spoiny między płytkami wypełnić równie trwale elastycznym materiałem.
Płytki ceramiczne kłaść zgodnie z wymogami producenta kleju ze szczególnym uwzględnieniem wymogów w zakresie stosowania kleju na materiały drewnopochodne.

To cytat ze strony - http://szkielet.com.pl/wymagania/11.php

Jako izolację przeciwwilgociową można stosować papę zgrzewaną na gorąco z wywinięciem na ściany (pod płytę gipsową) na wys. ok. 20 - 30 cm. Izolacja ta ma za zadanie ochronę konstrukcji stropu przed ewentualnym zalewanią woda (łazienka !!!), a położona między dwiema płytami ma zapobiec skrzypieniu podłogi, gdy podczas chodzenia płyt będą uginały się i ocierały się o siebie.

mięcho
Posts: 5
Joined: Sat 04 Feb, 2006

Post by mięcho » Tue 14 Feb, 2006

można też z powodzeniem zastosować mapei mapelastic jako grunt i izolację jednocześnie, stosuję to jako wykonawca od jakiegoś czasu i muszę powiedzieć ze nie trafilem na nic lepszego a na powierzchnie drewniane gdzie nie ma potrzeby izolacji dobry jest adesilex p22 z mapei nie trzeba nic nacinac ani gruntowac zdarzylo mi sie tym klejem montowac kafelki na stalowej podlodze w windzie i wszystko jest ok. podobne produkty ma tez sopro ale ciezko je w tej chwili dostac



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”