Instalacja elektryczna w domu szkieletowym

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
alex.57
Posts: 56
Joined: Tue 15 Nov, 2005
Location: Bory Tucholskie

Instalacja elektryczna w domu szkieletowym

Post by alex.57 » Wed 04 Jan, 2006

Witam , mam pytanie :jak wykonać prawidłowo montaż puszek instalacji elektrycznej w ścianie o układzie typowym dla szkieletu , i zachować ciągłość paraizolacji ?? :roll:
Pozdrawiam.


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 05 Jan, 2006

Jak sie domyslam masz typowy przekroj sciany w szkielecie i instalacje polozona w postaci wciec w konstrukcje. Jest to moim zdaniem najgorsze z mozliwych rozwiazan, szczegolnie jesli buduje sie nowy dom. Lepiej dolozyc troche $$ i dac ruszt od wewnatrz i na to plyte G/K. W ten sposob nie naruszajac konstrukcji mozna polozyc wszystkie instalacje. Zostaje wprawdze pustka, ale ona w niczym nie przeszkadza. Jesli sie dobrze pomysli przed wykonaniem rusztu, to nawet niezbyt ciezkie szafki mozna powiesic.

P.S. Sprawdzone w praktyce

alex.57
Posts: 56
Joined: Tue 15 Nov, 2005
Location: Bory Tucholskie

Post by alex.57 » Sun 08 Jan, 2006

Ok! zgadzam się, (kusi włożyć izolację w tę pustkę,kusi), jak to pwinno być zrobione w typowej ścianie, chodzi nie tyle o przewody instalacji, co o puszkii. te w wersji pogłębionej mogą mieć i 65 mm głębokości, co wtedy z paraizolacją?? ("wciśnie się??) :roll:

Andrzej W
Posts: 43
Joined: Sat 08 Jan, 2005
Location: Gdynia

Post by Andrzej W » Thu 12 Jan, 2006

Myślę, że może porozmawiać jak nie wpuścić gryzoni do domu.Może to trochę pomoże. W Norwegii widziałem jak po obwodzie domu mocowali taki pasek blachy z rodzajem "frędzelków". Podobno przeciwko gryzoniom. Nie wiem czy działa. Ale może inni forumowicze coś wiedzą.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 12 Jan, 2006

alex.57 wrote:Ok! zgadzam się, (kusi włożyć izolację w tę pustkę,kusi), jak to pwinno być zrobione w typowej ścianie, chodzi nie tyle o przewody instalacji
Wszystko zalezy od Ciebie. Normalnie robi sie wciecia w konstrukcji, a pozniej wzmocnienia. Jesli masz dobrego architekta przewidzi jak odpowiednio polozyc wszystkie instalacje w pustce. W efekcie uzyskasz mniejsze ruchy scian, a co za tym idzie pekniec na zlaczach plyt Mi w tej kwesti pomogli znajomu niedaleko Chciago, gdzie ze wzgledu na huragany pewne rozwiazania sa obowiazkowe.

alex.57
Posts: 56
Joined: Tue 15 Nov, 2005
Location: Bory Tucholskie

Post by alex.57 » Fri 13 Jan, 2006

Dziękiuję, sprawa istotna i do przemyślenia :lol:

alex.57
Posts: 56
Joined: Tue 15 Nov, 2005
Location: Bory Tucholskie

Post by alex.57 » Fri 13 Jan, 2006

Może pogadamy o myszach? Anrzej W pisze o zabezpieczeniach domu przed gryzoniami, ja w innym miejscu tego forum pisałem o myszach w rurkach instalacji ellektrycznej(przekroje stosowane w przemyśle, nie ma obaw w typową 16 czy 18 się nia zmieszczą!!) Jak ich nie wpuścić do domu? Wierzę w mojego kota , ale jednak...

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 13 Jan, 2006

Bariera dla gryzoni jest welna w konstrukcji sciany. Pozostaja jednak mostki termiczne (konstrukcja sciany). Warto wtedy dac na fasade rowniez welne n.p. Isover Faso-plyta. Pozosteje jeszcze zadbac o fachowe wykonanie obsadzenia okien i drzwi oraz podmorowki. Jesli masz pustke pod podloga parteru trzeba dac metalowe kratki w otwory wentylacyjne. W miejscach przejscia rur przez sciany fundamentu warto zastosowac taki srodek bitumiczny do izolacji szczeliny, by nawet w bardzo niskiej temperaturze nie robil sie twardy.

Z instalacja elektryczna najlepiej zastosowac rurki o malej srednicy, a jesli zabraknie w niej miejsca na przewody dac druga rownolegle. Najwazniejsza jest szczelnasc laczy takich rurek z punktami.

Zwroc jwednak uwage, ze nawet najlepsze zabezpieczenie nic nie da, jesli zostawi sie chociaz jeden punkt niezabezpieczony. Gryzonie migruja do pomieszczen przewaznie na jesien w poszukiwaniu ciepla. Zostawienie niewykonczonego od zewnatrz domu stanowi dla nich idealne zaproszenie.

alex.57
Posts: 56
Joined: Tue 15 Nov, 2005
Location: Bory Tucholskie

Post by alex.57 » Sun 15 Jan, 2006

Podłogę mam na gruncie, pozostałe sugestie wezmę pod uwagę, :lol:



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”