Konstrukcja (Szkielet + drewno lite)

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Patryk Baku
Posts: 1
Joined: Sun 30 Dec, 2018

Konstrukcja (Szkielet + drewno lite)

Post by Patryk Baku » Mon 31 Dec, 2018

Witajcie

Chcę podzielić się z wami moim pomysłem oaz prosić was o opinie i rady. Każda konstruktywna odpowiedź mile widziana.

Zacznę od tego, że:
1) Najpierw interesowałem sie domami szkieletowymi
2) Później zainteresowałem sie domami prefabrykowanymi z drewna litego. Niestety koszty takich domów wykonanych przez firmę są ogromne ;)
3) Analizując różne techniki budowy pomyślałem, że mozna by połączyć technologie szkieletowa i drewna litego w procesie budowy domu systemem gospodarczym co pozwoli osiągnąć dom o właściwościach domu z drewna litego w cenie pomiędzy tradycyjnym a prefabrykowanym.

Do rzeczy:

Faktu: Mam sporo czasu na budowę domu i daje sobie na nią nawet 4 lata. Posiadam miejsce na działce do składowania dużych ilości drewna oraz do ich obróbki i następnie do składowania przygotowywanych elementów przed procesem montażu.

Plan działania:

Planuje połączyć obie technologie. Wybudować konstrukcje szkieletową. Grubość miejsca na izolację była by 15 cm. Następnie z wcześniej przygotowanych prefabrykatów wykonanych z desek łączonych krzyżowo np przy grubości 30mm x 5 warstw grubość ściany z litego drewna wyniosłaby 15 cm i te elementy wykonane przeze mnie byłyby włożone w ten szkielet zamiast izolacji z wełny.
Do tego od strony zewnętrznej i wewnętrznej szkielet obity byłby deskami o grubości 3 cm. razem daje to nam: 3 cm + 15 cm +3 cm = 21 cm

Powstaje ściana z litego drewna z desek o grubości 21 cm. Następnie do tak wypełnionego szkieletu od strony zewnętrznej przyszłyby kantówki a pomiędzy nie weszłaby izolacja z wełny drzewnej lub inne ocielenie np grubości 10 cm. Na to wszystko oczywiście przyszłaby elewacja.

Jak myślicie czy taki plan ma szanse powodzenia?

Plan działania:

Rok 1:
- sprawy formalne
- zamówienie drewna i przetarcie go na placu bodowy oraz posztaplowanie i przygotowanie do sezonowania.
- tarcica z której następnie wykonałbym deski o gr 30 mm z których następnie przygotowane byłyby elementy do wypełnienia ściany sezonowane byłyby 2 lata.

Rok 2:
- wykonanie fundamentów

Rok 3.
- w momencie w którym mijają dwa lata zaczynam przygotowywać deski do elementów prefabrykowanych
- rozpoczęcie łączenia desek w odpowiednie elementy

Rok 4:
- Kończenie łączenia desek w odpowiednie elementy
- Budowa konstrukcji szkieletowej
- Uzupełnienie konstrukcji szkieletowej przygotowanymi wcześniej elementami z desek tworząc w ten sposób ściany z litego drewna

W tym momencie mamy stan surowy otwarty i następnie przechodzę do dalszych prac.

Jak myślicie czy to ma sens? Macie jakiś pomysł na to w jaki sposób wykonać szkielet do tego pomysł bo standardowe szkielety niekoniecznie musza tu byc dobrym rozwiązaniem :) jakie wymiary drewna konstrukcyjnego zastosować, jakie odstępy, jakich wymiarów robić elemnty prefabrykowane, jak je osadzać w tej konstrukcji? Zapraszam do dyskusji
-
Attachments
Holz100-30er-Wand-1-900x600.jpg
holz100-wand-30cm.jpg
Zamocowany element z litego drewna w konstrukcji szkieletowej.jpg
Gotowa ściana z dwóch elementów.jpg


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”