Łaczenie podwaliny

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
zmysel
Posts: 5
Joined: Thu 01 Sep, 2016

Łaczenie podwaliny

Post by zmysel » Sun 19 May, 2019

Witam

Szanowni koledzy (i koleżanki) stoje właśnie przed budową czegoś ala wiata, schwek na rowery , na narzedzia itp. Wiata ma mieć wymiary mniej więcej 4,5 na 3m z dachem jednospadowym.
Całą konstrukcję chciałem posadowić na słupkach betonowych fi 40 cm, i 60 cm głębokich. Następnie zabetonowane pręty fi 0,5 cala (akurat takie mam) i podwalina. Wszystko (ściany) chciałem własnie na tej podwalinie (ramie). Wiata nie będzie miec podłogi - względy ekonomiczne tylko żwirek w środku.

I teraz do meritum.

1) jaka powinna byc odległość między słupkami fundamentowymi? czy 1,5 m będzie OK?
2) Czy podwaline można zrobić w ten sposób że od dołu na słupek dajemy papę następnie belkę impregnowaną 50x100mm, i "właściwa" podwalina zrobiona z belek 140na100mm tyle że krótkich bo około 1,8m i znów takie mam (z palet). Te belki mają być łączone na nakładke prostą lub ukośną.
3) zaganienie powiązane z punktem nr 2 to czy łączenia tych belek (cały czas zakładam że się da) mają wypadać na słupkach fundamentwych czy może tak jak w przypadku kontrukcji dachowych (belek płatwiowych) 1/5 lub 1/6 od punktu podparcia - tak jak w artykule:
https://receptynadom.pl/krotszych-belek ... dachowe-3/

będę wdzięczny za każdą pomoc oraz uwagi.

z poważaniem

Irek

PS zdaje sobie sprawę, że najlepiej byłoby jechac do składu budowlanego i kupić wszystko jak trzeba. Ale chciałem wykorzystac to co mam, jeżlei się da.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”