Docieplenie ścianki kolankowej, mostki termiczne

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
adaśku
Posts: 6
Joined: Sat 04 Jun, 2011
Location: ruda śląska

Docieplenie ścianki kolankowej, mostki termiczne

Post by adaśku » Thu 06 May, 2021

Witam.

Od ponad 6 lat mieszkam w szkieletowcu. Przez kilka lat nie było mi jednak dane zamieszkiwać w tym domu w okresie jesienno-zimowym.
Dom był jednak cały czas zamieszkiwany i użytkowany.

Podczas mojego powrotu dwie zimy temu, zacząłem odczuwać w sezonach jesienno-zimowych na poddaszu użytkowym przewiewy i problem z nagrzaniem pomieszczeń. Wcześniej albo tego nie odczuwałem, albo nie było to takie dokuczliwe. Dodatkowo niektóre ściany są zimne – tak jakbym dotykał zimnego szkła. Byłem przekonany, że to grasująca pod dachem kuna wygryzła mi izolację. Zamówiłem więc termowizję, która jednak nie wykazała śladów obecności gryzonia, ale wykazała mostki termiczne w ściance kolankowej. Największe występują w pomieszczeniach od strony zachodniej na połączeniach ściany kolankowej z dachem w okolicy murłaty, narożnikach oraz połączeniu ściany ze stropem. Na elewacji zachodniej badanie wykazało chłodne obszary pod kalenicą, „mogące wskazywać na podwyższona wilgotność muru”. W pozostałych pomieszczeniach pomiar także wykazał narożne mostki termiczne oraz w miejscach oparcia krokiew na murłacie jak i połączeniach ścian ze stropem.
Dodam jeszcze, że badanie wykazało mostki w okolicach progów drzwi balkonowych.

Należę do ludzi którzy nie lubią przebywać w przegrzanych pomieszczeniach, ale to uczucie że ze ściany wieje zaczyna mi dokuczać tym bardziej że mam małe dziecko.
Z tego powodu noszę się z zamiarem docieplenia ścian na piętrze.

Czytałem co nieco na temat stosowania w tym celu materiału Ekofiber, ale nie podoba mi się do końca to rozwiązanie ze względu na konieczność wiercenia dziur w płytach G-K, ich późniejszym zaklejaniu, szlifowaniu i malowaniu ścian. Poza tym nie wiem jaki zasięg ma rozprysk granulatu – tzn jaką powierzchnię obejmuje i ile dziur w płytach miałoby być ostatecznie. Nie wiem także czy podczas tej metody nie dojdzie do rozszczelnienia folii paroprzepuszczalnej za płytami karton gips.

U wujka Google znalazłem także informacje nt dociepleń styropianem grafitowym, ale nie wiem czy ta opcja może być zastosowana w moim szkieletowcu, który posiada już ocieplenie. To rozwiązanie jednak, jeżeli byłoby możliwe do zastosowania, pasowałoby mi chyba najbardziej, ponieważ pokryłoby nawet te minimalne mostki.

I tutaj moje pytanie do Was: czy ktoś z Was docieplał kiedykolwiek szkieletowca?
Jeżeli tak to jaką metodą?
Być może jest ktoś także w stanie odpowiedzieć mi czy dodatkowe położenie styropianu grafitowego 3cm lub 5 cm plus tynk akrylowy na istniejącą już izolację cieplną jest w moim przypadku możliwe? Być może ktoś to zastosował?

Dane techniczne moich ścian zewn:
słupki 15x5 cm w rozstawie 60 cm usztywnione poprzez płyte OSB-3 gr. 12mm. Izolacja cieplna wykonana jest jest z wełny mineralnej 15 cm umieszczonej miedzy słupkami konstrukcyjnymi. Zewnętrzna strona ściany wykończona jest styropianem gr.10 cm otynkowanym tynkiem akrylowym. Pomiędzy płytą OSB-3 a styropianem występuje folia paro przepuszczalna. Od strony wewnętrznej ściany wykonana jest izolacja z folii paroszczelnej. Wykończenie płytami gips-karton.
Wg obliczeń zawartych w projekcie domu, uśredniony współczynnik przenikania ściany wynosi 0,15.

Dom ogrzewany jest wyłącznie kominkiem z rozprowadzeniem ciepłego powietrza.

Z góry dziękuję za jakiekolwiek uwagi, wskazówki i porady.

Pozdrawiam
Adam


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”