Przekroje ścian i stropu - Weryfikacja

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
User avatar
Sneer
Posts: 13
Joined: Sat 08 May, 2021

Przekroje ścian i stropu - Weryfikacja

Post by Sneer » Sun 09 May, 2021

Dzień dobry

To mój pierwszy post na tym forum, więc chciałbym wszystkich serdecznie powitać. Moje pytanie będzie dotyczyło przekroju ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz stropu w domku parterowym o powierzchni 113 m2, który będzie zbudowany w technologii lekkiego szkieletu drewnianego. Domek będzie miał nieocieplone i nieogrzewane poddasze. Bardzo prosiłbym o weryfikację mojego wnioskowania. Jestem świeżo po lekturze książki "Szkieletowy Dom Drewniany" Pana Wojciecha Nitki oraz po przeczytaniu artykułów na serwisie budujzdrewna.pl. Taka wiedza to bardzo solidna podstawa, ale wolałbym się upewnić czy dobrze myślę, bo na co dzień nie jestem związany w żaden sposób z budownictwem.

1. ŚCIANY ZEWNĘTRZNE. Wykonawca w standardzie robi to tak, zaczynając od środka budynku:

- płyta GK 1,25 cm– 0,25 W/mK
- stelaż mocujący
- płyta OSB gr. 1,0 cm– 0,13 W/mK
- izolacja paroszczelna
- wełna mineralna gr. 15 cm
- słupy drewniane 4 x 15 cm w rozstawie w osi co 60 cm –klasy C24
- płyta OSB gr. 1,8 cm– 0,13 W/mK
- izolacja przeciw wiatrowa paroprzepuszczalna
- styropian ryflowany gr. 10 cm – 0,038 W/mK
- tynk cienkowarstwowy akrylowy


Na czerwono oznaczyłem elementy, które ulegną zmianie bądź wymianie, więc końcowo będzie tak:

- płyta gipsowo włóknowa Fermacell 1,25 cm
- stelaż mocujący
- izolacja paroszczelna
- wełna mineralna gr. 15 cm
- słupy drewniane 4 x 15 cm w rozstawie w osi co 60 cm –klasy C24
- płyta OSB gr. 1,8 cm– 0,13 W/mK
- izolacja przeciw wiatrowa paroprzepuszczalna
- wełna elewacyjna 15 cm
- tynk silikonowy

Ta płyta OSB 1,0 cm jest niepotrzebna, więc ją wywalam z przekroju i zamiast niej i standardowej płyty GK daję Fermacell 1,25 cm
I zamiast styropianu ryflowanego na elewację dam wełnę elewacyjną 15 cm i tynk silikonowy.

2. ŚCIANY WEWNĘTRZNE. Wykonawca w standardzie robi to tak:

- płyta GK 1,25 cm
- płyta OSB gr. 1,0 cm
- izolacja paroszczelna

- słupy drewniane 4 x 15 cm, 4 x 9,5 cm –klasy C24
- wełna mineralna
- izolacja paroszczelna
- płyta OSB gr. 1,0 cm
- płyta GK 1,25 cm


Moja propozycja jest taka. Usunąć folię opóźniacza pary oraz płytę osb z dwóch stron i zamiast tego dać płytę Fermacell 1,25 cm, czyli przekrój by był taki:

- płyta Fermacell 1,25 cm
- stelaż mocujący

- słupy drewniane 4 x 15 cm, 4 x 9,5 cm –klasy C24
- wełna mineralna
- stelaż mocujący
- płyta Fermacell 1,25 cm


Zastanawiam się jak by było z izolacją akustyczną. Fermacell ma z jednej strony zdecydowanie lepsze parametry jeśli chodzi o decybele niż GK, ale z drugiej strony pierwotnie są 2 płyty (OSB + GK). Czy to będzie porównywalne czy może lepsze niż pierwotna konstrukcja ?

3. STROP. Wykonawca w standardzie robi to tak, zaczynając od środka budynku:

- płyta GK 1,25 cm
- profile mocujące
- izolacja paroszczelna
- belki stropowe 4,5 x 24,5 cm
- wełna mineralna 25 cm– 0,038 W/mK
- izolacja paroprzepuszczalna
- płyta OSB 22 mm– 0,13 W/mK

W sumie to nic w nim nie zmienię poza zrobieniem dziur w podłodze z OSB. Jedna dziura o średnicy 20mm co 30 cm, tak aby skropliny wydostawały się ze stropu bez problemów, bo przypominam poddasze będzie nieogrzewane i nieocieplane czyli miejsce na graty używane bardzo rzadko a zazwyczaj nigdy ;)

Dziękuję za wasze porady i opinie. Każda z nich będzie dla mnie pomocna i cenna. Cieszę się, że jeszcze przed budową domu trafiłem w to miejsce, bo nabrałem odrobiny pewności, że dom, który powstanie posłuży mi dłużej niż taki zrobiony bez świadomości tego, co i jak jest robione.
Pozdrawiam
Sneer
He-Man vs Szkieletor


User avatar
Sneer
Posts: 13
Joined: Sat 08 May, 2021

Re: Przekroje ścian i stropu - Weryfikacja

Post by Sneer » Thu 13 May, 2021

Naprawdę nikt ? Nic ?
He-Man vs Szkieletor

Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”