jaki zastosować styropian?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
semp
Posts: 2
Joined: Mon 16 Oct, 2006
Location: gliwice

jaki zastosować styropian?

Post by semp » Mon 16 Oct, 2006

Proszę o podpowiedź cz lepiej kupić styropian ryflowany fabrycznie czy kupić zwykły a ryflowany przez wykonawcę na budowie?

Mam podpisaną umowę z wykonawcą na ryflowany fabrycznie a wykonawca chce mnie przekonac że będzie lepiej gdy położy zwykły styropian na zrobionych przez siebie dystansach dylatacyjnych. Ponoć te rozwiązanie spełnia takie same funkcje jak orginalny styropian ryflowany.

-Prosze mi jeszcze powiedziec czy jest różnika miedzy styropianem( dalmatyńczykiem) a zwykłym innego producenta.

-Wykonawca proponuje mi 20 cm wełny pod dachówkę ceramiczną - czy tyle wystarczy???

Prosze o poradę w tej sprawie.

Pozdrawiam...


Michał G.
Posts: 54
Joined: Sat 07 Jan, 2006
Location: Toruń

Post by Michał G. » Mon 16 Oct, 2006

Ciekawi mnie w jaki sposób twój wykonawca zamierza wykonać ryflowanie na budowie. Przyznaję, technicznie jest to możliwe ale to syzyfowa praca i kto po niej posprząta.
Różnica w cenie styropianu ryflowanego, a zwykłego to ok. 35-40 zł. za m sześc.
Warto się zastanowić uwzględniając wątpliwą jakość takiej samodzielnej dłubaniny.

Pozdrawiam, Michał

Michał G.
Posts: 54
Joined: Sat 07 Jan, 2006
Location: Toruń

Post by Michał G. » Mon 16 Oct, 2006

Semp, dziękuję że powiadomiłeś mnie o zmianie treści twojego postu. Teraz treść mojej odpowiedzi jest trochę bez sensu. Ale to nic.

Może w kwestii wełny na dachu. Moim skromnym zdaniem ważniejsze jest aby izolacja była złożona z dwóch warstw: pierwsza miedzy krokwiami np. 15cm, a druga między łatami 5cm ułożonymi poprzecznie od wewnątrz. Takie rozwiązanie może w praktyce dać lepszy efekt niż jedna warstwa wełny 25cm i powinno w zupełności wystarczeć.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 18 Oct, 2006

Ukladanie 2 warstwowe jest nawet zalecane przez producentow welny.

N.p. w warstwach od zewnatrz...
- dachowka,
- deskowanie (jesli konieczne),
- laty (dla pozostawienia pustki powietrznej),
- 15cm welny miedzy krokwie,
- folia paroizolacyjna,
- laty n.p. 7cm,
- 5cm welny miedzy latami
- plyta G/K

Dzieki temu zminimalizujesz mostki termiczne. Calosc jednak powinien dokladnie okreslic architekt, dostosowujac to do calego ukladu warstw w dachu.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”