Izolacja podłogi w łazience

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
User avatar
Artur
Posts: 51
Joined: Sun 28 Aug, 2005
Location: Rogoźnik k/Będzina

Izolacja podłogi w łazience

Post by Artur » Wed 18 Oct, 2006

Witam,

Interesuje mnie wykonanie (zabezpieczenie) podlogi w lazience. Podloga jest na legarach, wykonana z OSB. W lazience na calej powierzchni chce polozyc panele podlogowe (Kronopol, etc.). Pod panelami bedzie znajdowac sie elektryczna mata grzewcza. Jak podejsc do tematu? Czy dobrym pomyslem jest zaimpregnowanie calej podlogi w lazience zywica? A moze jakas folia w plynie. Czy polaczenie podloga-sciana nalezy wypelnic jakas masa trwale elastyczna (silikon)? Jak przygotowac podloze pod elektryczna mate grzewcza?


czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Wed 18 Oct, 2006

Witam

nie wiem czy akuratnie panele podłogowe są najszczęśliwszym rozwiązaniem ?

rzecz druga: u mnie wyglądało to następująco: warstwa folii w płynie ,po wyschnięciu druga warsta folii w której zatopiono siatkę podtynkową , narożniki zabezpieczona specjalną taśma wododporną,wodoszczalnę (nie pamiętam nazwy) ,ale ja mam płytki ceramiczne

pzodrawiam

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 18 Oct, 2006

Slusznie czarek63 zauwazyl - panele w lazience nie sa najlepszym rozwiazaniem, a szczegolnie w polaczeniu z ogrzewaniem podlogowym. Po okolo 5 latach panele zaczna sie wypaczac na laczach, a ogrzewanie podlogowe moze nawet ten proces przyspieszyc.

Oprocz owych foli nalezy szczegolnie zwrocic uwage na dokladnosc ich wykonania szczegolnie przy rurach kanalizacyjnych. Nastepnie trzeba dac warstwe izolacji n.p. 5cm styropianu. Sama mate trzeba zalac w betonie lub zaprawie do plytek ceramicznych. Chodzi o zachowanie pelnej izolacji pomiedzy mata, a materialami palnymi.

User avatar
Artur
Posts: 51
Joined: Sun 28 Aug, 2005
Location: Rogoźnik k/Będzina

Post by Artur » Thu 19 Oct, 2006

A jak wygladalby przekroj przez podloge zakladajac ze zamienie panele na plytki ceramiczne? Prosze o podanie poszczegolnych materialow pomiedzy plytkami, a plyta OSB z uwzglednieniem maty grzewczej.

Czy zaizolowanie podlogi zywica nie bedzie lepszym rozwiazaniem niz folia w plynie? Zywica wypelni wszystkie laczenia sciana - podloga oraz podloga - rura kanalizacyjna, do tego jest bardzo trwala i latwa w polozeniu.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 19 Oct, 2006

Skoro jestesmy przy lazienkach, to sie troche rozpisze... :D

Jedne z najczesciej pomijanych w lazience elementow to kratka oraz brak spadku w jej kierunku od strony drzwi. Moze sie okazac, ze podloga wyjdzie nam wyzej niz na danej kondygnacja i konieczne bedzie zrobienie progu z plytek. To jednak znikomy problem w momencie, gdy n.p. peknie nam rura spustowa od pralki, jesli takowa tam umiescimy.

Nie kazda folia nadaje sie do zastosowania w izolacji lazienki od konstrukcji - rowniez te w plynie. Nadajace sie trzeba tez odpowiednio ulozyc, aby spelnialy swoja funkcje przez wiele lat. Rozwiazanie z zywica jest dobrym rozwiazaniem jesli dobierze sie odpowiednia t.j. elastyczna z uwzglednieniem obciazen i ewentualnych mikroporow.

Stosujac ogrzewanie podlogowe wylewke nalezy zrobic zarowno pod, jak i nad rurami grzewczymi lub mata. Stosuje sie tu zaprawy do podlozy niestabilnych. Sluzy ona rowniez jako "akumulator" ciepla.

Izolowanie przy rurach odlywowych to najczesciej typowy silikon. Chcac byc jednak przezornym mozna zastosowac tu kleje do szyb samochodowych. Wprawdzie sa drozsze ponad 5 razy, ale za to wielokrotnie trwalsze i odporne na zmiany temperatur oraz wilgotnosci.

Pytales Artur o zywice. Zerknij na link http://www.szkielet.pl/img/domdrewniany/51.jpg

Ja bym w Twoim przypadku dal od gory tak...
- plytki ceramiczne,
- cienka warstwa kleju do plytek,
- zaprawa elastyczna
- mata grzejna (zalana na spodzie wartwy wyzszej)
- masa do podlozy niestabilnych
- wlokno szklane w zywicy
- folia izolacyjna w plynie (dodatkowe zabezpieczenie)

User avatar
Artur
Posts: 51
Joined: Sun 28 Aug, 2005
Location: Rogoźnik k/Będzina

Post by Artur » Tue 16 Jan, 2007

Lazienka bedzie 2 w kolejce. Na chwile obecna wykanczamy wiatrolap, a poniewaz uzyte materialy sa podobne do tych stosowanych w lazience podpinam to pod ten sam post.

Zastanawialem sie nad systemem Mapegum z Mapei jednak jest to bardzo drogie rozwiazanie, przerost formy na trescia dla takiego pomieszczenia jak wiatrolap. Zastosowalem system Cersit wedlug opisu ze strony producenta:

- OSB3 (przeszlifowna, odtluszczona)
- grunt gleboko penetrujacy CT17 (moze byc CN94 jednak nie moglem go nigdzie kupic)
- cienka warstwa zaprawy CM17 (wysokoelastyczna zaprawa do ogrzewanych podlog) + siatka z wlokna szklanego (zatopiona w zaprawie)
- wlasciwa warstwa zaprawy CM17 w ktorej zatapiam mate grzewcza
- na zakryta mate bezposrednio nakladam kolejna warstwe zaprawy CM17 oraz klade plytki
- plytki wykanczam fuga wysokoelastyczna CE40 (CE43)
- polaczenie sciana+podloga wykanczam silikonem wysokoelastycznym CS25

Wieslaw
Posts: 39
Joined: Sat 23 Sep, 2006
Location: Gdynia

Post by Wieslaw » Tue 16 Jan, 2007

Artur,

Piszesz,ze zdecydowales sie na ogrzewanie podlogowe na podlodze w konstrukcji drewnianej (legary+OSB).A jak z wydzielaniem sie formaldehydu z OSB??

Masz jakies wyrobione zdanie??
Ja mysle o podobnym rozwiazaniu,wiem ze zdania sa podzielone,ale generalnie mi to odradzano,nawet tutaj na Forum....

Pozdrawiam
Wiesiek

User avatar
Artur
Posts: 51
Joined: Sun 28 Aug, 2005
Location: Rogoźnik k/Będzina

Post by Artur » Wed 17 Jan, 2007

Powiem tak, 1m2 ogrzewania podlogowego to chyba nie problem. Jezeli ten 1m2 OSB3 bedzie sie ulatnial to jakos to przezyje. W wiatrolapie przebywam tylko przez pare sekund. Ogrzewanie mam zaprogramowane tylko na 4h w czasie doby, tak zeby miec cieple buty jak wychodze do pracy i sucha podloge jak z niej wracam. Poza tym na pewno kleje i fuga wodoodporna w pewnym stopniu zatrzyma te wydzieliny, a jezeli nie ... coz mieszkam na Slasku, toksyny mam na stale wpisane do krwiobiegu wiec nie bedzie az tak zle. Z drugiej strony na cos trzeba w koncu umrzec :wink:



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”