Przejścia instalacji przez paroizolację w stropie

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
User avatar
Sneer
Posts: 13
Joined: Sat 08 May, 2021

Przejścia instalacji przez paroizolację w stropie

Post by Sneer » Tue 05 Jul, 2022

Dzień dobry

Nurtuje mnie jedna rzecz. W domu szkieletowym będę miał instalację rekuperacji oraz klimatyzacji kanałowej na osobnych od rekuperacji kanałach. Centrala wentylacyjna oraz klimatyzator kanałowy będą umieszczone w ciepłym pomieszczeniu pod sufitem (pralnia).

Przez strop zatem będzie przepuszczana masa przepustów (bo rury od klimatyzacji kanałowej oraz rekuperacji będą biegły po poddaszu nieużytkowym) i teraz pytanie jest takie: Czy każde przejście muszę zrobić przed zamknięciem ścian ? Czy robić już po zamknięciu ? Jeśli zrobię po zamknięciu to uszkodzeniu ulegnie folia paroizolacyjna, dlatego pomyślałem, że zrobię to na etapie szkieletu- przed zamknięciem ścian (wtedy pod regipsem okleję rury taśmą i połączę to z folią paroizolacyjna, aby była pełna szczelność). Chciałbym wstawić w stropie sztywne rury z tworzywa sztucznego docięte na wymiar i przykręcić je do belek stropowych. Do takich rur od spodu wejdą anemostaty a od góry skrzynki rozprężne z rekuperacji a w przypadku klimatyzacji - kanały elastyczne, ocieplone.

Z drugiej strony spotkałem się z niejedną opinią, żeby robić przepusty po zamknięciu ścian i stropu, bo jak jest rekuperacja to wilgoci i tak nie będzie w budynku i nie ma co się przejmować uszkodzoną przy takich przepustach paroizolacją, ale jakoś mnie to nie przekonuje. Stąd moje pytanie do Was.

Z góry dzięki za pomoc
He-Man vs Szkieletor


User avatar
Sneer
Posts: 13
Joined: Sat 08 May, 2021

Re: Przejścia instalacji przez paroizolację w stropie

Post by Sneer » Thu 28 Jul, 2022

Prawie 300 wyświetleń i nikt, nic ?
He-Man vs Szkieletor

User avatar
Sneer
Posts: 13
Joined: Sat 08 May, 2021

Re: Przejścia instalacji przez paroizolację w stropie

Post by Sneer » Fri 12 Aug, 2022

Naprawdę nikt z Was nie miał podobnego dylematu ?
He-Man vs Szkieletor


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”