Wytłumienie i wygłuszenie dźwieku w domku szkieletowym...

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
VrescoXXX

Wytłumienie i wygłuszenie dźwieku w domku szkieletowym...

Post by VrescoXXX » Mon 03 Jan, 2005

Ciekawi mnie jak wygląda kwestia wyciszenia domku drewnianego... mieszkalem w takim domku w stanach i nie moge powiedziec żeby było w nim cicho.
Zawsze kiedy ktos na pietrze poruszal sie, bylo to wyraźnie slychac na parterze, nie wiem może tamte domki były już przestarzałej konstrukcji, a w dzisiaj budowanych juz zostalo to rozwiazane (w jaki sposób?).

Czy bedzie trzeba placic halasem za to ze domek zostal wybudowany szybciej niz murowany.

pozrdro


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 03 Jan, 2005

Moim zdaniem nie musisz "płacić hałasem za to że domek został wybudowany szybciej niż muroway".
Jak w każdej technologii, tak i w szkielecie, są wymagania w zakresie akustyki, które jeżeli zostaną spełnone, winne zapewnić "ciszę".
Niektóre rozwiązania w tym zakresie znajdziesz na stronach - http://szkielet.com.pl/wymagania/19.php jak również na stronach - http://www.naima.org/pages/resources/li ... /BI405.PDF
Proponuję byś sprawdził w projekcie jak zagadnienie izolacyjności stropów i ścian zostało rozwiązane. Rzadko bowiem się zdarza, że projektanci zwracają na to uwagę, co później odbija się na realizacjach.

V1
Posts: 46
Joined: Thu 09 Mar, 2006
Location: Gliwice

Post by V1 » Thu 06 Jul, 2006

NO WŁAŚNIE SZANOWNY PANIE WOJCIECHU!

Mój strop nad parterem (dom z poddaszem użytkowym) zaczyna wyglądać następująco (od góry):
posadzka do uzgodnienia
membrana SOPRO (dot. tylko łazienki)
płyta OSB 2x14mm 2,8 cm
paski z materiału głuszącego na belkach 0,5 cm
belki stropowe 6x24 24 cm
wełna mineralna 5 cm
płyta pilśniowa twarda 0,5 cm
ruszt stalowy 2,5 cm
folia PE 0,2 mm
płyta suchego tynku 1,25 cm

Jako paski głuszące widzę piankę stosowaną pod panele podłogowe. Czy to wystarczy?
W linku podanym powyżej widzę wełnę między belkami o grubości 10 cm. Czy moja o połowę cieńsza wełna to odczuwalny dla ucha dyskomfort?
Płyta OSB układana jest na krzyż tj. prostopadle do siebie. Może warto ułożyć między płyty gąbkę? A może pogorszy to sztywność stropu?
Czy w podanym przekroju warto jeszcze zwrócić na coś uwagę?

Z góry dziękuję za wszystkie uwagi.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Thu 06 Jul, 2006

witam

na mój gust i wiedzę :lol: to folia PE nie jest potrzebna (powiedziałbym nawet ,że niewskazana ) jeśli poddasze ma być użytkowe

nie ulega również wątpliwości ,że wełna 5 cm da mniejszą izolację akustyczną aniżeli 10cm

pozdrawiam


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”