dostosowanie konstrukcji do europejskich standardów

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Lookas
Posts: 8
Joined: Thu 13 Jan, 2005
Location: Poznań

dostosowanie konstrukcji do europejskich standardów

Post by Lookas » Tue 18 Jan, 2005

Witam ponownie:))

Byc może niepotrzebnie zawracam sobie i wam głowe, ale.......
Z lektury dostepnych materiało wynika ( jak ja to zrozumiałem) że "naturalnym" standardem dla domów szkieletowych jest wymiarowanie amerykańskie czy z grubsza rzecz ujmujac 40 i 60 cm rozstawu pomiedzy słupkami w konstrukcji scian. Wiekszość dostepnych w naszych warunkach materiałow izolacyjnych ma gabaryty 50x100cm ( chocby Rockwool) Szybko liczac, pozostaje sporo odpadów.

Z kolei podązajac za podanym przez pana Wojtka linkiem:
http://www.toolbase.org/Docs/MainNav/Wo ... entID=3949 -
dowiedzi9ałem się, ze Amerykanie promuja zwiekszanie rozstawu słupków do wielkości bardziej do przyjecia ( zamiast 40 50 cm pomiedzy srodkami)

Moje pytanie: jak to wyglada w praktyce?? czy projektanci biora pod uwage spacyfikę naszych warunków i rozmiarów dostepnych produktów, czy jednak ( niestety) konieczne jest dość uciazliwe ( szczególnie dla kieszeni) dostosaowywanie do technologii amerykańskiej??? Jak to wyglada od strony praktycznej???

Pozdrawiam
Lookas

PS. :)) zdaje sie, ze wychodzi ze mnie poznańskość:)) Złosliwi twierdzą, ze Poznaniacy to szokci wykopani ze Szkocji za skompstwo:P


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 18 Jan, 2005

Lookas,
w Stanach czy w Kanadzie budownictwo szkieletowe to cały system, w którym wszystkiem materiały budowlane są sobie wzajemnie podporządkowane.
Dla osiowego rozstawu słupków w ścianach czy belek stropowych - 16 lub 24 cali (ok. 40 lub 60 cm) podporządkowana jest produkcja izolacji cieplnych (szer. 15 lub 23 cale), produkcja płyt gipsowych (szer. 48 cali) czy sklejki lub plyty OSB (szer. 48 cali). Tak jest też z innymi materiałami.
Niestety, nasi producenci jeszcze nie zauważają potrzeby przystosowania swojej produkcji pod system budownictwa szkieletowego. Jedni robią takiej a nie innej szerokości wełnę, inni produkują różnych szerokości płyty gipsowe czy płyty drewnopochodne.
Cóż, musimy sobie z tym jakoś radzić.

Lookas
Posts: 8
Joined: Thu 13 Jan, 2005
Location: Poznań

Post by Lookas » Wed 19 Jan, 2005

Producenci to chyba nie przestawią sie na taki system:( W koncu produkują swoje elementy pod kazdy system budowlany. Interesuje mnie na ile projektanci moga modyfikowac standardy amerykańskie pod dostepne na naszym rynku systemy....
Jestem własnie na etapie uzgodnień z projektantem ( zaprzyjaźniony architekt, wiec koszty praktycznie nie istnieją) i chciałbym jakos sensownie rozwiazac ten problem:))

Pozdrawiam
Lookas

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 19 Jan, 2005

Masz rację, naszym producentom trudno narazie podjąć produkcję pod szkieletowców. W końcu to nie duży rynek (według nas ok. 4% budownictwa jednorodzinnego).
Oczywiście, wielu projektantów modyfikuje system pod polskie materiały. Ale i tu trudno w tym zakresie cokolwiek zdziałać - wełna szerokości 50 cm, płyty gipsowe 120 lub 125 cm, płyty drewnopochone 122 lub 125 cm. I jak tu z tego zrobić system?
Byle ten Twój projektant nie modyfikował standardów w zakresie technologii. Nigdy nic dobrego z tego nie wyszło.

Lookas
Posts: 8
Joined: Thu 13 Jan, 2005
Location: Poznań

Post by Lookas » Wed 19 Jan, 2005

no własnie z tym mamy spoory orzech do zgryzienia:))
Jak zrobic coś z niepasujących klocków za rozsadne pieniadze:(

jak to sie robi w praktyce?? Da sie mimo wszystko ograniczyc ilośc odpadów???

Lookas

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 30 Mar, 2005

Z tego co mi wiadomo to z wymiarami wełny nie ma kłopotow z płytami gipsowymi tez gozej natomiast jest z OSB 125x255 co to za wymiar !!!
Lookas ma racje budowac w Polsce systemem 16 lub 24 cale jest trudno.
Ale niema co sie martwic Lookas POLAK POTRAFI . powodzenia



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”