Izolacja cieplna połaci dachu a wentylacja

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Klient
Posts: 3
Joined: Sat 16 Oct, 2004

Izolacja cieplna połaci dachu a wentylacja

Post by Klient » Mon 24 Jan, 2005

Czy absolutnie konieczne jest zastosowanie kanałów wentylacyjnych takich jak na rysunku 21 (7 etap budowy domku http://www.szkielet.pl/etapy/7.php) lub zostawienie szczeliny wentylacyjnej między poszyciem dachu a wełną mineralną staosowaną jako ocieplenie?
Mój developer twiedzi, że wełnę mineralną należy ułożyć tak, aby szczelnie wypełniała przestrzeń, a wentylacja jest realizowana pod dachówkami (na poszyciu jest ułożona paroizolacja, na niej łaty i kontrłaty, na nich dachówka ceramiczna), dodatkowo są stosowane dachówki wentylacyjne (z otworami) oraz szczelina w kalenicy.
Jakie mogą być konsekwencje niezastosowania kanałów wentylacyjnych?
Bardzo proszę o pilną poradę bo właśnie przystępują do ocieplania dachu.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 24 Jan, 2005

Jeżeli na połaci dachu nie ma poszycia z desek czy płyty, a jedynie folia wysokoparoprzepuszczalna (!!!!!), nie ma konieczności zachowywania szczeliny wentylacyjnej. Podkreślam jednak - winna być użyta folia wysokoparoprzepuszczalna - w granicach 2400-3000 g/m2/24g - im większa paroprzepuszczalność tym lepiej.
Przy folii o paroprzepuszczalności w granicach 1200-1300 zachowałbym szczelinę.

Klient
Posts: 3
Joined: Sat 16 Oct, 2004

Izolacja cieplna połaci dachu a wentylacja

Post by Klient » Tue 25 Jan, 2005

Dziękuję za odpowiedź panie Wojtku, ale być może nie wyraziłem się ściśle, więc i pana odpowiedź nie jest z tego powodu zbyt dokładna.
Tak więc jeszcze raz:
przestrzeń między krokwiami jest wypełniana szczelnie (ocieplenie sprężyste) od wewnątrz domu zamknięte folią paroizolacyjną, od góry deskami 25mm na których jest położona folia wysokoparoprzepuszczalna, na niej kontrłaty i dalej łaty na nich dachówka karpiówka układana w koronkę. Przestrzeń między krokwiami w dolnej części dachu jest szczelnie zamknieta, natomiast w kalenicy nie ma odeskowania ani folii na szerokości 20cm. Dodatkowo jest stosowana taśma kalenicowa. Jak już wcześniej wspomniałem stosowane są też dachówki wentylacyjne (z otworami).
Mój developer nadal twierdzi iż jest to rozwiązanie poprawne, zalecane i stosowane przez znanego europejskiego producenta domów szkieletowych.
Myślę że teraz napisałem to już dokładnie i proszę jeszcze raz o opinię.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 29 Jan, 2005

Między deskami, a izolacją cieplną WINNA być zachowana szczelina wentylacyjna http://szkielet.com.pl/wymagania/17.php

Co prawda, można zakładać, że wilgoć będzie uchodzić poprzez szpary w deskach i folię wysokoparoprzepuszczalną, ale może to być ryzykowne rozwiązanie; para wodna może skraplać się na dolnych powierzchniach desek, co może grozić zawilgoceniem desek i izolacji cieplnej.
Według mnie - ryzykowne rozwiązanie. Tym bardziej w okresie jesienno-zimowym, gdy występuje duża wilgotność powietrza, deski "pęcznieją" i zmniejszają szczeliny.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”