Jaka wentylacja?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

Jaka wentylacja?

Post by adiz1 » Thu 08 Mar, 2007

Jaka wentylacja sprawdzi się w klasycznym domu szkieletowym?
Czy wystarczy zamontować w oknach nowoczesne nawiewniki i kratki wywiewne higrosterowane, a sam wywiew pozostawić grawitacyjny czy trzeba koniecznie wspomóc go jakimś centralnym wentylatorem. Dom parterowy z nieużytkowym poddaszem o pow. użytkowej do 100m2. Wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła/rekuperatorem zostawmy na razie" na boku" (koszty).


eska
Posts: 25
Joined: Sun 04 Mar, 2007

Post by eska » Sat 10 Mar, 2007

U mnie wystarcza grawitacyjna. Ale ja celowo nie założyłam paroizolacji od środka. I oczywiście nie płyty OSB, tylko wiatroizolacja na szkielet(wełnę) od zewnątrz. I przewietrzanie, czyli obitka na łatach dystansowych. Rozwiązanie "podręcznikowe", czyli paroizolacja, wełna, OSB, wiatroizolacja - i w ogóle zamykanie domu na wszelkie przewiewy, powoduje, że robi się zawsze problem z wilgocią. Napiszę tu coś, co obecnie jest bardzo niemodne - dom nie powinien być zbyt szczelny, bo to jest po prostu szkodliwe dla zdrowia.
Teoretycznie chodzi o komfort cieplny, ale i tak musimy wietrzyć, więc gdzie te oszczędności?
A ja sobie robię dowolne dziury w ścianach z płyt g-k , ściana się sama przewietrza i luzik.
Problemem nie jest to że się trochę pary dostanie do wełny, tylko żeby ją stamtąd wywiało!!

eska
Posts: 25
Joined: Sun 04 Mar, 2007

Post by eska » Sat 10 Mar, 2007

U mnie wystarcza grawitacyjna. Ale ja celowo nie założyłam paroizolacji od środka. I oczywiście nie płyty OSB, tylko wiatroizolacja na szkielet(wełnę) od zewnątrz. I przewietrzanie, czyli obitka na łatach dystansowych. Rozwiązanie "podręcznikowe", czyli paroizolacja, wełna, OSB, wiatroizolacja - i w ogóle zamykanie domu na wszelkie przewiewy, powoduje, że robi się zawsze problem z wilgocią. Napiszę tu coś, co obecnie jest bardzo niemodne - dom nie powinien być zbyt szczelny, bo to jest po prostu szkodliwe dla zdrowia.
Teoretycznie chodzi o komfort cieplny, ale i tak musimy wietrzyć, więc gdzie te oszczędności?
A ja sobie robię dowolne dziury w ścianach z płyt g-k , ściana się sama przewietrza i luzik.
Problemem nie jest to że się trochę pary dostanie do wełny, tylko żeby ją stamtąd wywiało!!

eska
Posts: 25
Joined: Sun 04 Mar, 2007

Post by eska » Sat 10 Mar, 2007

sorki, coś mi sie poklikało

fruzin
Posts: 3
Joined: Sun 05 Nov, 2006

Post by fruzin » Sun 11 Mar, 2007

A czy próbowałeś porównać cenę instalacji z rekuperatorem (+GWC) i cenę instalacji grawitacyjnej, czyli dodatkowe koszty nawiewników w oknach (szczególnie połaciowych), kominów, obróbek na dachu itp itd.
Nie wiem jak to wygląda dla budynków szkieletowych, ale dla murowanych koszt 1. jest o 1000 zł większy niż wentylacji grawitacyjnej. Więc jeżeli weźmiemy pod uwagę, że masz stale świeże powietrze do tego wstępnie podgrzane (mniejsze koszty ogrzewania) to może jednak poddasz rewizji pogląd nt. wentylacji z odzyskiem.
Pozdrawiam

Michał G.
Posts: 54
Joined: Sat 07 Jan, 2006
Location: Toruń

Post by Michał G. » Sun 11 Mar, 2007

Eska napisała:
Rozwiązanie "podręcznikowe", czyli paroizolacja, wełna, OSB, wiatroizolacja - i w ogóle zamykanie domu na wszelkie przewiewy, powoduje, że robi się zawsze problem z wilgocią. Napiszę tu coś, co obecnie jest bardzo niemodne - dom nie powinien być zbyt szczelny, bo to jest po prostu szkodliwe dla zdrowia.
Technologia budowy domów drewnianych nie podlega trendom jakiejkolwiek mody. Jest wynikiem wielu lat doświadczeń i naukowej wiedzy. Problemy z wilgocią należy rozwiązywać poprzez właściwą wentylację.

Fruzin, uwzględnij też korzyści wynikające z oszczędności energii wynikające z zastosowania rekuperatora i GWC - moim zdaniem warto.
Pozdrawiam,
Michał

adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

Post by adiz1 » Mon 12 Mar, 2007

fruzin wrote:A czy próbowałeś porównać cenę instalacji z rekuperatorem (+GWC) i cenę instalacji grawitacyjnej, czyli dodatkowe koszty nawiewników w oknach (szczególnie połaciowych), kominów, obróbek na dachu itp itd.
Nie wiem jak to wygląda dla budynków szkieletowych, ale dla murowanych koszt 1. jest o 1000 zł większy niż wentylacji grawitacyjnej. Więc jeżeli weźmiemy pod uwagę, że masz stale świeże powietrze do tego wstępnie podgrzane (mniejsze koszty ogrzewania) to może jednak poddasz rewizji pogląd nt. wentylacji z odzyskiem.
Pozdrawiam
Wentylacja mechaniczna z reku. dla mojego domku to na gotowo koszt 9-10tys. pln.
Do grawitacyjnej wentylacji (orientacyjne koszty wg cennika ze strony f-my Areeco) - nawiewniki okienne higro 5x 150-170 pln + 2 kratki wywiewne higro (łazienka i kuchnia) po 150-170 pln to ~1200 pln.

eska
Posts: 25
Joined: Sun 04 Mar, 2007

Post by eska » Sat 24 Mar, 2007

.."Technologia budowy domów drewnianych nie podlega trendom jakiejkolwiek mody. Jest wynikiem wielu lat doświadczeń i naukowej wiedzy. Problemy z wilgocią należy rozwiązywać poprzez właściwą wentylację."

Ależ podlega, jest to moda, jak w całym budownictwie, na najnowsze nowinki techniczne i naukowe. Domy w tej "technologii" buduje się od setek lat, a nie było wtedy folii, płyt OSB, komorowego suszenia drewna itp. Oczywiście, wentylacja jest bardzo ważna, ale proszę zwrócić uwagę, że im bardziej szczelny dom, tym większe kłopoty z wilgocią. Kiedyś nas uczono że ściany muszą "oddychać", bo inaczej klimat wnętrza jest niewłaściwy dla zdrowia...?

User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Post by greg30 » Tue 09 Sep, 2008

Wiec odnosnie wentylacji.... ale pomieszczen, tj. lazienek... Czy rozwiazanie rury PCV jako szybu wentylacji grawitacyjnej moze zdac egzamin? Chcialbym w ten sposob wyprowadzic wilgoc z lazienek i wc rura do "kominka" na dachu....
Kuchnia to tylko wywietrzniki przez sciane boczna budynku.... ale czy te rury pcv zdadza egzamin? Rozumiem ze trzeba je chyba jeszcze jakos zaizolowac? czy pozostawic przy welnie mineralniej pod plyta GK?
Pomozcie... bo nie wiem co czynic ........
Czy wilgoc nie bedzie sie na nich skraplala i nie bedzie zalewala mi plyt osb? Szczegolnie w okresie jesienno-zimowym.
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 09 Sep, 2008

Wentylacja przez wywietrzniki w ścianach nie dają tego rezultatu co wentylacja grawitacyjna. Tak czy owak musisz założyć wentylatorki.

Przewody wentylacyjne obowiązkowo nalezy zaizolować w obrębie poddasza nieużytkowego. Inaczej para będzie się skraplać i spływać do kratki. To częsty błąd spotykany na budowach. Błędem jest także chowanie przewodów wentylacyjnych pod płytę gipsowo-kartonową, w grubość izolacji cieplnej. W miejscu tym osłabiona zostanie izolacja cieplna, a tym samym powstanie mostek cieplny.

jacekgor
Posts: 47
Joined: Wed 02 Nov, 2005

Post by jacekgor » Wed 10 Sep, 2008

Ja mam 2 kominy wentylacyjne - z prostokątnych elementów (betonowych) w środku pustych - nie wiem jak to się fachowo nazywa. W każdym razie - to jest zrobione w systemie. Wentylacja jest w kuchni oraz w łazience. W kuchni jest wyciąg - nad kuchenką, dodatkowo w kuchni jest kratka. Osobny komin wentylacyjny jest w łazience - i tam jest wentylatorek - polecam taki z zasłoną - tj. automatycznie otwierający zasłonę przy rozruchu.

Poza tym dbamy o to, żeby okna nie były calkiem szczelnie zamknięte, tylko były w pozycji lekkiego rozszczelnienia.

User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Post by greg30 » Thu 11 Sep, 2008

Na forum jestem ;-) Panie Wojtku wiec......jesli nie pod plytami GK i przy welnie mineralnej, to gdzie optymalniej?
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 11 Sep, 2008

greg30 wrote:jesli nie pod plytami GK i przy welnie mineralnej, to gdzie optymalniej?
Kominy wentylacyjne poza konstrukcją ściany. Jeśli kanał będzie o przekroju prostokąta (n.p. komin systemowy) warto włożyć w środek rurę. Poprawia to zdecydowanie drożność.

User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Post by greg30 » Thu 11 Sep, 2008

nie rozumiemy sie chyba..... nie mam kominow wentylacyjnych w lazienkach.... musze wykorzystac komin ktory sam zrobie z rur pcv......
dlatego pytam czy to dobre rozwiazanie czy tez lepiej rura spiro? :lol:
Jak widze.....odpowiedzi sa tutaj blyskawiczne. :twisted: :twisted:
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."

User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Post by greg30 » Wed 29 Oct, 2008

Zastosuje rure euroflex z ociepleniem.......zobaczymy ;-)
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."

User avatar
greg30
Posts: 70
Joined: Fri 01 Jun, 2007
Location: Gdansk

Post by greg30 » Tue 04 Nov, 2008

To forum jest z deczko martwe......same martwe Usery. :lol: :lol:
Admina to nie uswiadczysz. Chyba juz wyemigrowal. :cool:
"Tylko te drzwi pozostaną zamknięte, do których nie pukałeś."



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”