docieplenie starego budynku oraz taras na stropie drewnianym

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
radool
Posts: 1
Joined: Mon 23 Apr, 2007

docieplenie starego budynku oraz taras na stropie drewnianym

Post by radool » Mon 23 Apr, 2007

Witam serdecznie.
Niedługo mam zamiar przystąpić do renowacji, wykończenia i rozbudowy domu drewnianego. Mam w związku z tym kilka pytań na które mam nadzieję otrzymam fachową odpowiedź. Mianowicie chcę docieplić już istniejące ściany budynku. Jaka powinna być kolejność warstw. To co istnieje, podając od wewnątrz:
- płyta wiórowa 2cm
- konstrukcja ścian ok 14 cm z watą szklaną pomiędzy słupkami
- warstwa zewnętrzna to raczej tylko szalówka bez folii - ale tego nie jestem pewny.

Moja propozycja to:
- od wewnątrz położyć folię paroizolacyjną a na nią pytę gipsowo kartonową. Płyta gips.kart. albo bezpośrednio na płytę wiórową albo na ruszt drewniany.
- zdjąć starą szalówkę
- nabić dodatkowy ruszt np 10 cm (czy można nabić na istniejący czyli równolegle wzdłuż istniejącej konstrukcji, czy tylko i wyłącznie protopadle?)
- przestrzenie pomiędzy nowym rusztem wypenić wełną mineralną 8 cm
- na wełnę położyć folię wiatroizolacyjną
- na ruszt nowa szalówka z przestrzenią wentylacyjną pomiędzy szalówk a wełną ok. 2 cm

Posiłbym o odpowiedź czy takie rozwizanie jest prawidłowe - jeżeli nie to co w takim przypadku mam postąpić?
Pytanie drugie również bardzo dla mnie istotne. Chcę dobudować do istniejącej części powierzchnię o przybliżonych wymiarach 4/8m. Jednak dobudówka byłaby tylko na dole. Ściany i strop oczywiście o konstrukcji drewnianej. Nad dobudówką chciabym zrobić taras na który wchodziłoby się z piętra części istniejącej. Taras nie byłby zadaszony. I tu pojawia się problem. Mianowicie jakie warstwy należy zastosować w stropodachu drewnianym o jak najmniejszym spadku (powiedzmy 2%-3%) aby zewnętrzną warstw byy np pytki pcv. Taras nie byby zadaszony dlatego trzeba go dobrze zaizolować od wilgoci. Nie wiem poprostu jak to zrobić. Bardzo proszę o fachowe porady i z góry dziękuję serdecznie za wszelkie podpowiedzi mam nadziej wyjaśniające wszelkie wątpliwości.
Pozdrawiam.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 24 Apr, 2007

Planujesz prawidłowy układ warstw ściany. Pamiętaj tylko, by pod szalówką zewnętrzną zachować przewietrzanie.

Co do tarasu, proponuję - http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=977 Gdybyś miał dodatkowe pytania - pytaj.

mpl
Posts: 3
Joined: Mon 24 Nov, 2008

Post by mpl » Sat 14 Mar, 2009

Witam,
Stoję przed podobnym problemem co kolega radool w pierwszym poście więc postanowiłem się dopisać – choć to stary post : ale po co mnożyć tematy.
U mnie niestety nie wchodzi w grę przebudowa (rozbieranie) ścian i całe docieplenie chciałbym wykonać od wewnątrz na istniejącą konstrukcję, a ona wygląda następująco (od zewnątrz) deska szalówka ok.2 cm :arrow: folia (jakaś zielona) :arrow: wełna mineralna ok. 15 cm (w wewnątrz konstrukcji) :arrow: znowu folia (chyba) :arrow: deska 2,5cm. Nie jestem pewien konstrukcji – budynek ma już 30 lat i nabyłem go wraz z działką. Jeśli to konieczne zrobię „odwiert” i sprawdzę dokładnie, ale na 100% nie będę wiedział jaka to folia – no chyba, że Wy po opisie się domyślicie ;).
Chciałbym aby docieplenie było jak najcieńsze (domek jest w miarę ciepły, ale wyczuwa się delikatne „przewiewy” co zimą znacznie obniża temperature wewnątrz. Myślałem o wełnie od 2 do 4 cm, folia paraizolacyjna i deska (aby utrzymać klimat drewnianego domku).
Czy jest to prawidłowe rozwiązanie i jaka powinna być kolejność warstw :?: Czy to prawda, że docieplanie od wewnątrz zwiększa utrzymywanie się wilgoci w budynku i powinno się docieplać tylko od zewnątrz :?:
Proszę o poradę :roll:
Pozdrawiam MPL

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 15 Mar, 2009

mpl wrote:Chciałbym aby docieplenie było jak najcieńsze (domek jest w miarę ciepły, ale wyczuwa się delikatne „przewiewy” co zimą znacznie obniża temperature wewnątrz. Myślałem o wełnie od 2 do 4 cm, folia paraizolacyjna i deska (aby utrzymać klimat drewnianego domku).
Na Twoim miejscu wykonałbym to w następujący sposób:
- usunąć wewnetrzną boazerię i znajdującą się pod nią folię,
- położyć poziomy ruszt drewniany,
- ułożyć izolację cieplną między elementami rusztu - ale chyba najciensza ma 50 mm,
- założyć nową folię paroizolacyjną - np. zółtą folię prod. Isovera,
- położyć płyty g/k na sucho - dla ewentualnego obraniczenia rozprzestrzeniania się ognia,
- położyć boazerię.
Zwróć jednak uwagę, iż w tym przypadku boazerię będziesz mógł montować pionowo. Gdybyś chciał boazerię poziomą będziesz musiał dawać dodatkowy ruszt - pionowy, ale który także będziesz mógł wypełnić izolacją cieplną.
Niestety to rozwiąznie zwiększy Ci bardziej grubość ściany niż planowałeś.

mpl
Posts: 3
Joined: Mon 24 Nov, 2008

Post by mpl » Sun 15 Mar, 2009

Niestety nie mogę zdjąć wewnętrznej boazerii :cry: , gdyż wiązałoby sie to z :shock: demontażem schodów , elementów konstrukcji ścianek działowych oraz elementów związanych z kominkiem i ogrzewaniem kominkowym , mogłoby także naruszyć elementy mocowań okien i drzwi balkonowych. Nie wykluczone, że problem stanowiłby także sufit - a konkretnie jego konstrukcja nośna wraz ze wzmocnieniami. "Wykonanie" nakładki docieplającej wewnątrz byłoby rozwiązaniem najszybszym i najmniej skomplikowanym.
Oczywiście wiem, że nowa boazeria będzie musiałaby mocowana w pionie i do wykonania konieczny jest także ruszt poziomy. Co do wełny mineralnej to znalazłem coś co można już kupić od 20mm : http://www.rockwool.pl/sw60682.asp .
:arrow: Nie wiem czy to jest dobry pomysł :idea: i czy za takim rozwiązaniem nie idą jakieś niepożądane efekty uboczne lub wręcz powodujące "sytuacje" nie do przyjęcia. Innymi słowy czy mogę cos takiego zrobić potem nie żałując , czy jedynym rozwiązaniem jest przeczekać kryzys i odłożyć pieniążki na rozebranie ścian od zewnątrz (+ tarasu z zadaszeniem ) i ocieplić jak BÓG PRZYKAZAŁ - co zawsze zdążę zrobić i co nie bardzo mi się uśmiecha, bo wiąże się ze znacznym skróceniem mojego sezonu działkowego… a tyle tam jeszcze pracy . :grin:

Pozdro
MPL

User avatar
CocoChanels
Posts: 17
Joined: Sat 27 Jun, 2009
Location: France

docieplenie starego budynku oraz taras na stropie drewnianym

Post by CocoChanels » Tue 21 Jul, 2009

Szanowni Pañstwo,
Jeszce jedno pytanie. Poniewa¿ równolegle do pod³ogi drewnianej w ³azience rozwa¿am mo¿liwo¶æ po³o¿enia zwyk³ych p³ytek ceramicznych chcia³bym siê dowiedzieæ jakiego rodzaju izolacjê przeciwwilgociow± nale¿y zastosowaæ przy ich zastosowaniu?
pozdrowienia

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Re: docieplenie starego budynku oraz taras na stropie drewni

Post by dwronka » Tue 21 Jul, 2009

Folia w płynie lub zestawy uszczelniające np mapei.

Parafris
Posts: 1
Joined: Wed 24 Aug, 2016

Re: docieplenie starego budynku oraz taras na stropie drewnianym

Post by Parafris » Wed 24 Aug, 2016

Powiem ci tak, jak chcesz dobrze ocieplić stary budynek to najlepiej nadadzą się panele winylowe. Warto sobie właśnie zrobić taki zakup sam się z tym borykałem ale już dzięki takiemu rozwiązaniu udało się załatwić problem.
Pozdrawiam.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”