material dystansujacy-szczel. wenty

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
ITBMS
Posts: 4
Joined: Tue 08 Mar, 2005
Location: Tarnowskie Gory, Stockholm
Contact:

material dystansujacy-szczel. wenty

Post by ITBMS » Tue 08 Mar, 2005

Witam Wszystkich,
Mam pytanie dotyczace materialu dystansujacego izolacje termiczna i pokrycie dachu - deski+ papa. z czego mozne byc wykonany???
Z tego co sie orientuje powinien to byc material wysoko paroprzepuszczalny, do tej pory stosujemy membrany wysokoparoprzepuszczalne, ew. sznurkowanie, ktore zapobiega dociskaniu izolacji do pokrycia - ale to z kolei prowadzi do osiadania kurzu i wywiewaniu mat. izolacyjnego.
Spotkalem sie takze ze stosowaniem plyt pilsniowych miekkich, pokrytych materialem biutumicznym. Tutaj moje kolejne pytanie??? czy jest to poprawne rozwiazanie? czy plyty takie posiadaja odpowiednia paroprzepuszczalnosac??? czy w ogole ja posiadaja???
ITBMS
Your dreams our reality


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 08 Mar, 2005

Płyty pilśniowe, jak piszesz miękkie, a dziś nazywane porowatymi, są bardzo dobrym materiałem izolacyjnym, coraz powszechniej stosowanym w budownictwie szkieletowym w krajach zachodnich i skandynawskich. W naszym kraju są nie stosowane. A przecież Polska jest najwiekszym producentem tych płyt na świecie.

Z tego co wiem, płyty pilśniowe porowate, bitumizowane, stosuje się na ściany zewnętrzne, jak i na zewnętrzną warstwę izolacji dachu. Bitum ma zastąpić folię wiatroizolacyjną.

Prawidłowy układ warstw w połaci dachu winien wyglądać następująco (od góry):
- poszycie dachu (np. deskowanie, płyta V-100 lub OSB/3),
- szczelina wentylacyjna,
- płyta pilśnowa porowata bitumizowana,
- szczelina wentylacyjna,
- izolacja cieplna z płyty pilśniowej porowatej,
- folia paroizolacyjna,
- płyty g/k,

Pozdrawiam

ITBMS
Posts: 4
Joined: Tue 08 Mar, 2005
Location: Tarnowskie Gory, Stockholm
Contact:

Post by ITBMS » Tue 08 Mar, 2005

Dziekuje za odpowiedz Panie Wojtku,
A co Pan mysli o rozwiazaniu z jakim ja sie spotkalem.
Warstwy:
Papa
Deskowanie
Szczelina dylatacujna
Plyta pilsniowa mieka okolo 12 mm
Izolacja z welny 200 mm
Paroizolacja
Plyta gipsowo kartonowa
I wlasnie tutaj mam watpliwosci, czy para wodna, ktora przypadkiem dostala sie do izolacji termicznej zdola przeniknac przez ta plyte pilsniowa do szczeliny dylatacyjnej? Moze orientuje sie Pan jakie wlasciwosci - dane techniczne ma plyta pilsniowa porowata?
ITBMS
Your dreams our reality

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 08 Mar, 2005

W tym temacie trzeba by wiedzieć jakiego producenta płyty na Waszych budowach stosujecie. Plyta płyta nie równa.

Według mnie, jeżeli jako "Plyta pilsniowa mieka okolo 12 mm" stosujecie płytę bitumizowaną, o czym była mowa w poście wyżej, winniście pod nią, a "Izolacja z welny 200 mm" zastosować szczelinę wentylacyjną.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”