Płyta "Farmacell", a OSB?

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

Płyta "Farmacell", a OSB?

Post by adiz1 » Thu 31 May, 2007

Czy w przypadku zastosowania płyty typu Farmacell jako poszycia, zamiast powszechnie stosowanej płyty OSB można zrezygnować z folii wiatroizolacyjnej i mocować (kleić/kołkować) styropian, w dodatku nieryflowany bezpośrednio do płyty będącej poszyciem?. Niby jest to płyta wodoodporna...


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 31 May, 2007

Tak.
Płyta Fermacell, jako płyta całkowicie odporna na działanie wody i wilgoci może być stosowana na poszycia zewnętrzne ścian bez stosowania folii wiatroizolacyjnej. W powyższej sytuacji na płytę Fermacell można kleić styropian bez zachowywania szczeliny wentylacyjnej.

Powodzenia

adiz1
Posts: 53
Joined: Mon 14 Aug, 2006
Location: Częstochowa

Post by adiz1 » Thu 31 May, 2007

Panie Wojciechu, a jeszcze wracając do klasycznego modelu ściany zewnetrznej gdzie poszycie jest z płyty OSB - czy dopuszczalne jest mocowanie styropianu nieryflowanego na płytę OSB, w przypadku kiedy zastosujemy wiatroizolacje, a dodatkowo takie newralgiczne punkty jak okna o drzwi dodatkowo uszczelnimy (np siliconem) w celu zabezpieczenia przed przypadkowym dostawaniem się wody/wilgoci. Z lektury Forum wiem, że jest Pan orędownikiem systemu "Water-managed EIFS", ale jeśli dobrze zrozumiałem w "Barrier EIFS" nie stosowano folii wiatroizolacyjnej tylko klejono styropian bezpośrednio do płyt drewnopochodnych. Bardzo proszę o ustosunkowanie się do tego. Pozdrawiam Adrian.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 07 Jun, 2007

Kiedyś stosowano jak piszesz 'Barier EIFS" - system polegający na bezpośredni klejeniu styropianu do płyty poszycia zewnętrznego ścian. Od systemu tego odstąpiono kiedy stwierdzono, że woda, która wpłynie pod warstwę styropianu nie ma możliwości odparowania, doprowadzając do szybkiej destrukcji drewnopochodnej płyty poszycia.
Wprowadzono system "Water-managed EIFS" - ze styropianem ryflowanym, którego system kanalików ma za zadanie wyprowadzenie na zewnątrz wody i wilgoci, które z tych czy innych powodów pojawiłaby się pod warstwą styropianu. Na dzień dzisiejszy takie jest właściwie prawidłowe rozwiązanie, choć mogą być wprowadzane różnegorodzaju inowacje, ale pozwalające na wyprowadzanie warstwy styropianu.

A teraz
czy dopuszczalne jest mocowanie styropianu nieryflowanego na płytę OSB, w przypadku kiedy zastosujemy wiatroizolacje, a dodatkowo takie newralgiczne punkty jak okna o drzwi dodatkowo uszczelnimy (np siliconem) w celu zabezpieczenia przed przypadkowym dostawaniem się wody/wilgoci.
Wiele firm w dalszym ciągu klei styropian bezpoośrednio do płyty poszycia. Takie rozwiązanie też jest akceptowane, ale pod warunkiem stosowania specjalnych systemów uszczelniających, które zabezpieczą przestrzeń pomiędzy płytą poszycia a styropianem przez wpływaniem tam wody. Systemy są różne.
Odpowiadajac zatem na Twoje pytanie odpowiadam, że jest to dopuszczalne, ale przy zastosowaniu innych środków zabezpieczających niż silikon, np. sznurki akrylowe czy inne uszczelniacze trwale elestyczne.


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”