Dodatkowa wentylacja konstrukcji domu ???!!!!

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
rafal.focus
Posts: 24
Joined: Sun 25 Feb, 2007
Location: śląskie

Dodatkowa wentylacja konstrukcji domu ???!!!!

Post by rafal.focus » Thu 07 Jun, 2007

Witam. Problem z pleśnią w naszym nowowybudowanym (2 miesięcznym) domu spowodował ciągłe myślenie co i jak rozwiązać. Jak się rozprawimy z pleśnią? jeszcze nie wiemy :cry: Ale jak to załatwimy to zastanawiam się czy można zainstalować, zastosować jakąś mechaniczną wentylację wewnątrz konstrukcji, po to żeby zawsze ściany między płytą osb a płytą G/K miały dodatkowy przewiew, wentylację, oddychały...???!!!! co o tym myślicie???!!!! czy zna ktoś z Was podobne rozwiązanie??? Chciałbym sprawę pleśni i wietrzenia zamknąć na dłuuuuuugie lata i nie myśleć o tym. Jeśli macie coś godnego polecenia to piszcie proszę. Pozdrawiam


Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Post by Avecbud » Thu 07 Jun, 2007

Czy budowal Pan sam ten dom, czy firma zajmujace sie budowa domow z drewna?

rafal.focus
Posts: 24
Joined: Sun 25 Feb, 2007
Location: śląskie

Oczywiście firma...

Post by rafal.focus » Thu 07 Jun, 2007

...która ponoć cieszy się dobrą opinią. Tylko nie wiem dlaczego mamy taki błąd - pleśń na konstrukcji!!! Teraz właśnie chcę się zabezpieczyć na przyszłość i zamontować jakiś system wentylacyjny konstrukcję wewnątrz. Ściana patrząc od zewnątrz: tynk akrylowy, styropian, wiatroizolacja, płyta OSB, konstrukcja, a w niej wełna mineralna, paroizolacja, płyta G/K, ach i zapomniałem pleśń, pleśń, pleśń... W tym momencie nie wiem czy juz raz zapleśniała konstrukcja po wywietrzeniu i zaimpregnowaniu nie wróci jak przykryję to z powrotem wełną i paroizolacją, położymy płyty pomalujemy i będzie pięknie... a w środku co się będzie działo??!!! kto to wie?!! Stąd ten pomysł, czy uważacie ze mogłoby to zdać egzamin???!! Pozdrawiam i nie życzę nikomu takiej niespodzianki na konstrukcjach.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 07 Jun, 2007

Twój problem polega, tak mi się wydaje, na założeniu folii paroizolacyjnej na konstrukcję, która w tym momencie posiadała zbyt dużą wilgotność; folię paroizolacyjną winno się zakładać, kiedy drewno osiągnie wilgotność w granicach 14 - 16%. Przy większej wilgotności nie ma prawa wyschnąć, a raczej zapleśnieć.

Tak więc, według mnie, pierwsze co powinieneś zrobić to otworzyć konstrukcję, wietrzyć, wietrzyć i suszyć elementy konstrukcji, a przed ponownym założeniem wełny i folii paroizolacyjnej sprawdzić wilgotność drewna. Polecam - http://www.tanel.com.pl - wilgotnościomierz typu WRD 100.

A tak apropos - czy pleśń występuje także ma konstrukcji ścianek wewnętrznych?

rafal.focus
Posts: 24
Joined: Sun 25 Feb, 2007
Location: śląskie

Dziękuje za odpowiedź

Post by rafal.focus » Thu 07 Jun, 2007

ŚCIANKI wewnętrzne (działowe) są nie ruszone w ogóle. Prawda jest taka, konstrukcja mokra (11 marca odkryty dach a 22 ubrana wełna i paroizolacja). Były opady deszczu i leżały jakieś resztki śniegu na dworze, tak wygląda ze zdjęć. Czy rzeczywiście mogę podejrzewać że to wina, zaniedbanie, bądź też pośpiech firmy wykonującej??

rafal.focus
Posts: 24
Joined: Sun 25 Feb, 2007
Location: śląskie

jeszcze jedno...

Post by rafal.focus » Thu 07 Jun, 2007

... bo ścianki nie były przecież w ogóle zamykane niczym, były zamontowywane pod koniec budowy

Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Post by Avecbud » Thu 07 Jun, 2007

Dobre pytanie wlasnie do tej firmy i gdzie jest ich gwarancja?????? Trudna sprawa PLESN to juz choroba drzewa, tak to wyglada gdy jest mokre drewno, zla izolacja scian, a w szczegolnosci lazienki i wentylacja pomieszczen. Moje opinie na temat firm budujacych w Polsce bulwersuja co niektore osoby uwazajace sie za doradcow w tej dziedzinie. Smiem twierdzic, ze nie ma u nas firmy znajacej techniczne aspekty tak wazne w budownictwie drewnianym. Jest to budownictwo na blysk i cena smieszna za 1m2 wybudowania domu.
Co mozna zaproponowac? Demontaz wewnetrznych wastw izolacji az do konstrukcji i stopniowe suszenie drewna co trwa dosyc dlugo. Nastepnie wykonanie prawidlowej izolacji konstrukcji nie zapominajac o wentylacji. Calkiem inaczej wyglada izolacja i pokrycie scian oraz podloza w lazience. Pozostaje jeszce sprawa fundamentu pod tym budynkiem jak zostala wykonana, ale to juz inny temat.
Osuszanie konstrukcji wiaze sie niestety ze stratami jak wichrowanie konstrukcji.
Zycze powodzenia.

rafal.focus
Posts: 24
Joined: Sun 25 Feb, 2007
Location: śląskie

Gwarancja??? jaka gwarancja???...

Post by rafal.focus » Thu 07 Jun, 2007

... jak to przecież ja zalałem wodą gdy instalatorzy montowali inst. wewnętrzne (tylko tak po za tym to ja nie mam w ogóle doprowadzonej wody do domu, jest ale ok 200m dalej, to koszt ok 20 tyś zł!!!! więc troszkę to potrwa) albo moze wylewka (tylko że była robiona sucha jak pieprz i to ok 3 tyg temu, przy pełnym wietrzeniu). Przyznanie sie do błędu - to jest sztuka, nie zwalanie na klienta. Jestem zdania że każdemu może się zdarzyć ale szanująca się firma wie że klient jest najważnieszy, przecież ludzie przyjeżdżają i pytają.... a ja im mówię "zapraszam, proszę sobie obejrzeć i ocenić" nikogo nie namawiam ani nikomu nie odradzam - poprostu chętnie oprowadzam.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Dziękuje za odpowiedź

Post by Wojciech Nitka » Thu 07 Jun, 2007

rafal.focus wrote:Czy rzeczywiście mogę podejrzewać że to wina, zaniedbanie, bądź też pośpiech firmy wykonującej??
W 100% to wina firmy wykonawczej. Nie powinno się montować folii paroizolacyjnej kiedy jest mokra konstrukcja, gdyż bez grzania wewnątrz budynku, wilgoc nie ma możliwości ujścia ze ściany.
Powtarzam - przed zamknięciem ściany folią paroizolacyjną konstrukcja winna mieć nie więcej niż 14 - 16% wilgotności. A ile ma teraz?

rafal.focus
Posts: 24
Joined: Sun 25 Feb, 2007
Location: śląskie

17%-50% WILGOTNOŚCI!!!!

Post by rafal.focus » Fri 08 Jun, 2007

Tak, tak właśnie 50% ma jedna z belek konstrukcyjnych (tylko po obejrzeniu stony zwątpiłem bo właściciel tej firmy przyjechał z wilgotnościomierzem "MICRO" za 125 zł, który wskazuje tylko do 50% wilgotności - znalazłem go na stronie którą Pan mi podał) więc możliwe, że ma więcej, została zalana, tylko pytanie jak hmmm.... "pewnie napadało przez okno"- mówi wykonawca, a ja na to " jak przez okno jak futryny, deski przy oknie z żadnej strony nie są mokre", a to jest świeże mokre, musi się lać z kąś z zewnątrz tylko żeby to sprawdzić muszę rozebrać część konstrukcji z zewnątrz. Belki które są zapleśniałe mają różną wilgotność; jedna 26%, druga 30% inne też w tych granicach. W sumie jest ich troche, ale nie jest cała konstrukcja w tym stanie. Tylko co z tego jak na ten moment wykonawca jest święcie przekonany że to nie on zawinił.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 08 Jun, 2007

Na Twoim miejscu zatrudniłbym niezależnego rzeczozawcę, który określiłby przyczynę zawilgocenia belek. Wówczas, będziesz mógł wyciągąć odpowiednie wnioski i odpowiednio ustosukować się do zagadienia. A możesz wkleić jakieś zdjęcia?

Teraz nie pozostaje Ci nic innego jak czekać do wyschnięcia konstrukcji do wilgotności podanej wyżej. Wcześniej powinieneś zakupić wilgotnościomierz WRD 100 (mierzy w zakresie od 0 do 100%) i śledzić wysychanie konstrukcji. Napisz tu też co to za firma, by ostrzec przed nią innych inwestorów.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”