grubość ocieplenia

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
art2u
Posts: 11
Joined: Fri 01 Apr, 2005

grubość ocieplenia

Post by art2u » Mon 04 Apr, 2005

Jaka jest optymalna grubość ocieplenia za zewnątrz; mam na mysli grubość warstwy styropianu danej pod tynk mineralny; ściana ma "klasyczną" grubość, tzn.
- płyta g-k,
- paroizolacja,
- wełna min. 15 cm,
- płyta OSB 18 mm,
- wiatroizolacja.
Czytałem, że najczęściej wykonawcy stosują 5 cm styropianu ( oczywiście ryflowany ), ale czy nie będzie to za mało, czy dom będzie miał dobre właściwości cieplne i będzie wystarczająco oszczędny w ogrzewaniu. Jeśli zwiększyć grubość styropianu, to do jakiej warstwy?
Za pomoc z góry dziękuję.


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 04 Apr, 2005

Jak piszesz, większość wykonawców stosuje styropian ryflowany grubości 5 cm. O ile mi wiadomo tylko tej grubości ryflowany styropian jest produkowany. Ta grubość styropianu, wraz z izolacją cieplną ściany, zapewnia współczynnik U w granicach 0,24 W/m2K.
Możesz dołożyć dodatkowe 5 cm, uzyskując współczynnik U w granicach 0,20 W/m2K.
Zwiększając grubość izolacji cieplnej na ścianach, nie zapomnij o odpowiedniej grubości izolacji na stropach, gdyż to przez strop ucieka większa ilość ciepła.

art2u
Posts: 11
Joined: Fri 01 Apr, 2005

Post by art2u » Mon 04 Apr, 2005

Dzięki za poradę.
Czy przy zwiększeniu grubości styropianu do 10 cm wystarczające będzie 20 cm wełny min. w stropie i płyta OSB 3 ( poddasze nieużytkowe ) ?
Wojciech Nitka wrote:Jak piszesz, większość wykonawców stosuje styropian ryflowany grubości 5 cm. O ile mi wiadomo tylko tej grubości ryflowany styropian jest produkowany. Ta grubość styropianu, wraz z izolacją cieplną ściany, zapewnia współczynnik U w granicach 0,24 W/m2K.
Możesz dołożyć dodatkowe 5 cm, uzyskując współczynnik U w granicach 0,20 W/m2K.
Zwiększając grubość izolacji cieplnej na ścianach, nie zapomnij o odpowiedniej grubości izolacji na stropach, gdyż to przez strop ucieka większa ilość ciepła.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 04 Apr, 2005

Osobiście dałbym min. 25 cm.
Czy dobrze rozumiem, że nad izolację cieplną planujesz dać płytę OSB?
Jeżeli tak, i jeżeli jest to poddasze nieużytkowe, nieogrzewane, to proponuję nie kłaść pełnych płyt, a płyty pociąc w pasy (jak deski), a układając je, zachować szczeliny, które umożliwią ucieczkę wilgoci ze stropu w przestrzeń poddasza.

od_biry
Posts: 5
Joined: Sun 22 May, 2005
Location: Łódź

Post by od_biry » Sun 22 May, 2005

Witam.
Proszę mi wybaczyć trywialność pytania, ale czy warstwy styropiianu można ze sobą łączyć?
I czy takie połączenie jest wystarczająco trwałe i wytrzymałe?
Czy w ten sposób można połączyć np 5cm styropianiu ryflowanego i 10 cm zwykłego (płaskiego)?
Pozdrawiam

[quote="Wojciech Nitka"]Jak piszesz, większość wykonawców stosuje styropian ryflowany grubości 5 cm. O ile mi wiadomo tylko tej grubości ryflowany styropian jest produkowany. Ta grubość styropianu, wraz z izolacją cieplną ściany, zapewnia współczynnik U w granicach 0,24 W/m2K.
Możesz dołożyć dodatkowe 5 cm, uzyskując współczynnik U w granicach 0,20 W/m2K.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 23 May, 2005

Nie widzę przeciwskazań. Wiele firm takie rozwiązania stosuje, gdyż styropian ryflowany produkowany jest w grubościach tylko 5 cm. Przynajmniej ja innych grubości nie znam.
Ważnym jest by stosować odpowiedniej długości łączniki.

od_biry
Posts: 5
Joined: Sun 22 May, 2005
Location: Łódź

Post by od_biry » Mon 23 May, 2005

Wojciech Nitka wrote:Nie widzę przeciwskazań. Wiele firm takie rozwiązania stosuje, gdyż styropian ryflowany produkowany jest w grubościach tylko 5 cm. Przynajmniej ja innych grubości nie znam.
Ważnym jest by stosować odpowiedniej długości łączniki.
Czy mogę prosić o kilka słów opisu jak takie połączenie powinno wyglądać?
I co to są te łączniki?
Czy nie wystarczy po prostu nakleić jedną wastwę styropianu na drugą?

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 23 May, 2005

Jak zapewnie wiesz, stosując styropian na drewnopochodne poszycie budynku szkieletowego - nie należy styropianu kleić do poszycia, chyba że zastosuje się specjalne uszczelnienia wokół miejsc gdzie woda deszczowa może wpływać pod warstwę styropianu (np. wokół otworów okiennych czy drzwiowych.

Jak mocować styropian do poszycia? Poszycie ściany winno być pokryte ścienną folią wiatroizolacyjną. Do tak przygotowanego poszycia mocuje się warstwę styropianu ryflowanego. Styropian winien być układany mijankowo z przesunięciem o pół płyty i mocowany na specjalne kołki z dużymi plastikowymi podkładkami. Kołki winne mocować styropian, by wszystkie narożniki płyt były pokryte podkładkami plus po dwa kołki w polu płyty.
Drugą warstwę styropianu, tę 10-cio cm, można przykleić do wcześniej położonej z przeunięciem połączeń w stosunku do połączeń pierwszej warstwy.
Czy przyklejenie płyty wystarczy? Na ten temat winien wypowiedzieć się producent styropianu, okreslając jakość kleju. Nie mniej proponowałbym, całą 15-to cm warstwę styropianu dodatkowo wzmocnić stosując długie kołki.

art2u
Posts: 11
Joined: Fri 01 Apr, 2005

Post by art2u » Mon 23 May, 2005

styropian ryflowany 10 cm produkuje Styropol, nazywa sie to "Styroplus"; mam to na swoim domu.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”