izolacja poddasza nieużytkowego a wiązary

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
boka
Posts: 12
Joined: Fri 08 Dec, 2006

izolacja poddasza nieużytkowego a wiązary

Post by boka » Wed 11 Jul, 2007

Witam
Zastanawiam sie nad rozstawem wiązarów w moim projekcie - wynosi on 90cm.
Nie udało mi sie znaleźć izolacji (maty izolacyjnej) która ma szerokość 90cm. Są 120cm albo płyty 60cm.
Jak wygląda to w praktyce - czy trzeba ciąć taką mate i sztukować?


Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Post by Avecbud » Fri 27 Jul, 2007

Witam!
Widze, ze jest tutaj pomieszanie norm polskich a zachodnich na temat rozstawu krokwi niezaleznie, czy sa to wiezary, czy tez wiezba tradycyjna. Polskie normy rozstawu krokwi przecza wszelkim regula obciazen, ale mniejsza z tym. Normy rozstawu krokwi w budownictwie poza Polska wynosza 60cm ze wzgladu na obciazenie materialow ciezarem wlasnym jak i obciazeniem sniegiem, wiatrem i czasem ktory wypacza material. Welna mineralna zachpowuje swobone zamontowanie bez uzycia sznurkow przy takim rozstawie krowi i osiadaniu jej z uplywem czaasu. Tak to wyglada wg norm zachodnich a w Polsce jak kto chce.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sat 28 Jul, 2007

Avecbud wrote:Polskie normy rozstawu krokwi przecza wszelkim regula obciazen
Nie ma żadnych norm (a tym bardziej Polskich Norm) na rozstaw krokwii. Rozstaw krokwi narzuca projektant po uwzględnieniu wszelkich obciążeń i ... przyjętego wymiaru krokwii.
Niestety większość projektatów w swoich projektach nie uwzględnia wymiarów materiałów (np. szerokości izolacji cieplych), projektując duże rozmiary przekroju krokwi, np. 80 x 160 mm, a tym samym duży ich rozstaw. Mało jest na rynku projektantów, którzy w swoich projektach uwzględniają istniejące szerokości izolacji i ... projektują kostrukcje dachowe w osiowym rozstawie 600 mm z ... mniejszymi przekrojami krokwi.

Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Post by Avecbud » Sat 28 Jul, 2007

Jak wiec mozna wytlumaczyc obliczenie obciazenia naszych projektantow,gdzie rozstaw krokwi 80 X 180 mm wynosi co 900 mm a punkty podparcia lat 5x4 lub 6x4 cm wynosza co 860mm . Caly ciezar polaci dachu spoczywa wlasnie na latach i te wlasnie obliczenia powinny byc brane pod uwage.

piko
Posts: 90
Joined: Wed 15 Aug, 2007
Location: Łódź

Post by piko » Wed 15 Aug, 2007

Wojciech Nitka wrote: Nie ma żadnych norm (a tym bardziej Polskich Norm) na rozstaw krokwii. Rozstaw krokwi narzuca projektant po uwzględnieniu wszelkich obciążeń i ... przyjętego wymiaru krokwii.
Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Co prawda w Polsce nie ma takich norm i faktycznie oblicza to mniej lub bardziej "kumaty" projektant, który powinien wziąć pod uwage rozpiętość, gatunek tarcicy, rozstaw między belkami i obciążenia. To na zachodzie takie wytyczne obowiązują w zależności od terenu, na którym dom jest budowany.
A co do problemu z rozstawem.
Ja zalecałbym wizytę u tego projektanta i zapytałbym go jak to zrobić skoro to on wymyślił taką głupotę jak rozstaw co 90 cm, gdyż należy to do jego obowiązków.
Szczerze mówiąc to chciałbym wiedzieć jak to się będzie sprawować przy takim rozstawie i przy obciążeniu śniegiem.

Onedrzej
Posts: 1
Joined: Fri 06 Mar, 2015

Re: izolacja poddasza nieużytkowego a wiązary

Post by Onedrzej » Fri 06 Mar, 2015

Polecam na pewno markę Ekopur – www.ekopur-system.pl . Mają długie doświadczenie w izolacjach poddaszy. Jeszcze mojemu wujkowi przed laty zakładali coś takiego, a ostatnio mi.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: izolacja poddasza nieużytkowego a wiązary

Post by Wojciech Nitka » Sat 07 Mar, 2015

Jeżeli już tak nachalnie reklamuje się firma, to może warto Forowiczom dodać informację, że pianka poliuretanowa, w odróżnieniu od wełny skalnej, która jest materiałem niepalnym, została zakwalifikowana do klasy E reakcji na ogień, a to oznacza, że jest to materiał łatwo palny, a w razie pożaru bierze w nim bardzo duży udział.
Warto to ludziom uświadomić.
To tak w rewanżu za używanie Forum do promocji. To jest Forum wymiany doświadczeń i nauki, a nie promocji firm i materiałów.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”