Ocieplenie piwnicy uzytkowej od wewnatrz.

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Avecbud
Posts: 76
Joined: Sun 03 Jun, 2007

Ocieplenie piwnicy uzytkowej od wewnatrz.

Post by Avecbud » Mon 30 Jul, 2007

Jak ocieplic i odizolowac sciany betonowe piwnicy uzytkowej od wewnatrz? Izolacja termiczna.


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 04 Sep, 2007

Sposób jest bardzo prosty.
Ściany piwnic należy potraktować jako okładzinę elewacyjną, a zatem poszczególne warstwy docieplenia będą identyczne jak w ścianach zewnętrznych - ściana piwnic - szczelina, by folia i konstrukcja nie stykały się z czasami z zawilgoconymi ścianami piwnic - folia wiatroizolacyjna - konstrukcja drewniana wypełniona izolacją cieplną - folia paroizolacyjna - okładzina wewnętrzna, np. płyty gipsowo-kartonowe lub boazeria drewniana.

Grubość izolacji winna być uzależniona od zewnętrznych warunków atmosferycznych.

annika
Posts: 36
Joined: Fri 16 Nov, 2007

Post by annika » Mon 26 Nov, 2007

Trochę niefachowo, ale czy to pytanie dotyczy piwnic takich, jak np. w domach szkieletowych w Kanadzie? Wiem, że tam robią normalne mieszkania w piwnicy? Jest cieplutko, ale o ile dobrze pamietam, nie było zadnego ogrzewania? czy taki sposób, jaki Pan Wojtek opisał to właśnie to? I jeszcze jedno pytanie, czy koszt wykonania takiej izolacji na np. 10-15 metrach bardzo podniesie koszt budowy?

Zembrowski
Posts: 104
Joined: Sun 21 Oct, 2007
Contact:

Post by Zembrowski » Mon 26 Nov, 2007

Niestety, takie rozwiązanie ocieplenia nie ma sensu. Nie ma analogii ze ścianą z okładziną elewacyjną wentylowaną, bowiem tam jest ona wentylowana powietrzem zewnętrznym, które asymiluje wilgoć ze ściany domu, zaś w tym przypadku szczelina wentylacyjna przed istniejącą ścianą fundamentową niczego nie załatwia.

Ten przypadek można rozwiązać jeśli ściana fundamentowa posiada poprawną hydroizolację od strony gruntu - w przeciwnym razie pozostanie odkopanie i prace od zewnątrz.

Ponadto, nie wszystko złoto, co się świeci. W USA buduje się jedne z najgorszych domy. Wiem coś o tym, gdyż niedawno wykonywałem kilka ekspertyz domów jednorodzinnych i prostych i rezydencji. To co tam ujrzałem, przechodzi ludzkie pojęcie! Proszę zatem nie podpierać się rozwiązaniami z USA.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 26 Nov, 2007

Zembrowski wrote:Niestety, takie rozwiązanie ocieplenia nie ma sensu. Nie ma analogii ze ścianą z okładziną elewacyjną wentylowaną, bowiem tam jest ona wentylowana powietrzem zewnętrznym, które asymiluje wilgoć ze ściany domu, zaś w tym przypadku szczelina wentylacyjna przed istniejącą ścianą fundamentową niczego nie załatwia.
Szanowny Panie,
proszę czytać dokładnie posty, a potem się do nich (w temacie) próbować ustosunkowywać. Jak zwykle opisuje Pan tematy bez próbowania przedstawienia jakichkolwiek rozwiązań. A może po to trzeba wejść na Pańską stronę i zapłacić?
Szanowny Panie,
tu jest Forum i Forumowicze oczekują rozwiązań, a nie pisania ogólników, które są zupełnie bez sensu w stosunku do tematów, do jakich próbuje Pan nawiązywać. Czy ja w swojej wypowiedzi powyżej wspomniałem cokolwiek o szczelonie "wentylacyjnej"? Znajdzie Pan tam takie słowo? Ja nie znalazłem, ale za to Pan w temat szczelinny wentylacyjnej (jakoby wcześniej była o niej mowa) rozwinął cały kolaborat.

Panie Zenbrowski,
jeżeli już, tak chojnie uczestniczy Pan na tym Forum, choć myślę że mógłby Pan stworzyć swoje (bezpłatne), to proszę o konkrety, a nie bezsensowne rzucanie ogólnikami.
W USA buduje się jedne z najgorszych domy. Wiem coś o tym, gdyż niedawno wykonywałem kilka ekspertyz domów jednorodzinnych i prostych i rezydencji.
Gratuluję. Jak Pan zdobył uprawnienia do wykonywania ekspertyz na terenie USA? Może też mógłym się załapać?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 27 Nov, 2007

annika wrote:Trochę niefachowo, ale czy to pytanie dotyczy piwnic takich, jak np. w domach szkieletowych w Kanadzie?
Niedaleko Chicago (US) pare lat wstecz znajoma mojej zony adoptujac piwnice na tzw. domowe przedszkole zastosowala podobny uklad, ale bez ocieplenia.
Zembrowski wrote:Wiem coś o tym, gdyż niedawno wykonywałem kilka ekspertyz domów jednorodzinnych i prostych i rezydencji.
Tak konkretnie to gdzie i kiedy?

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Wed 28 Nov, 2007

greyg wrote:Zembrowski napisał/a:
Wiem coś o tym, gdyż niedawno wykonywałem kilka ekspertyz domów jednorodzinnych i prostych i rezydencji.

Tak konkretnie to gdzie i kiedy?
greyg - to zapewne tajemnica handlowa :lol:

a może to tutaj ? - http://mapa.targeo.pl/Ameryka;si[2153379]

Zembrowski
Posts: 104
Joined: Sun 21 Oct, 2007
Contact:

Post by Zembrowski » Wed 28 Nov, 2007

Panie Nitka.
Czytania selektywnego nie uskuteczniam. Pozwoli Pan, że zacytuję:
Wojciech Nitka wrote:Ściany piwnic należy potraktować jako okładzinę elewacyjną, a zatem poszczególne warstwy docieplenia będą identyczne jak w ścianach zewnętrznych - ściana piwnic - szczelina, by folia i konstrukcja nie stykały się z czasami z zawilgoconymi ścianami piwnic
Słowo "szczelina" jest? Zatem, po ścianie piwnic ma być szczelina i dalej folia, ocieplenie i reszta. Tyle tytułem wykazania, że czytam ze wszech miar dokładnie.

Co do tego rozwiązania, nie ganię Pana, bowiem pomysły ze szczeliną od wewnątrz wprowadzili pierwsi Norwegowie, a potem w Polsce znalazło się wielu naśladowców. Jednakże Norwegowie nie wprowadzali docieplenia, a jedynie membranę kubełkową dającą dystans od ściany zakończoną płytą. Zastosowali dwie szczeliny: wlotową przy podłodze i wylotową pod sufitem, co zapewniało odbieranie wilgoci ze ściany fundamentowej i likwidowało stęchliznę. Pod warunkiem sprawnej wentylacji w piwnicy.

Jeśli wprowadzi się jednak ocieplenie od środka osunięte od ściany, wówczas mamy efekt Norwegów - ale bez efektu ocieplenia. Dlatego to rozwiązanie oceniłem jako bezsensowne, gdyż Pani chodziło o ocieplenie ścian piwnic. Kto zaprzeczy?

W Pani przypadku podałem wystarczająco dużo informacji, iż można jeśli ...
Jeśli nie ma hydroizolacji na ławach i ścianach piwnicy, problem jest bardziej złożony - chociaż do rozwiązania. Nie koniecznie przeze mnie.

Co do mojej pracy zawodowej, w Serwisie BDB widnieje wykaz obiektów - także zagranicznych (USA, Anglia, Austria, Białoruś, Rosja, Ukraina, Niemcy). Czy Pan też tam może? Oczywiście. I szczerze Panu życzę. To nie ja tam się reklamowałem, lecz mnie zlecano tematy - tu w Polsce. Więcej dalszych informacji o moim doradztwie technicznym w budownictwie czy z kim współpracuję, nie podam, bo niektórzy wpadną w kompleksy, a nie jest to moim celem, ani nie przysparza mi satysfakcji.

Bardzo chętnie podyskutuję, ale merytorycznie i bez epitetów. Wiem, że wielu razi może mój styl, chociaż absolutnie nie mam zamiaru się wywyższać. Jeśli ktoś tak odbiera, kajam się, ale nie jest to prawdą. Prawdą jest to, że chętnie podyskutuję z każdym i bez wykazywania czyjejś niewiedzy. Nie spadłem z nieba jako ten wszystkowiedzący. Jest w Polsce dużo więcej specjalistów od fizyki budowli. Spotykamy się na konferencjach, publikujemy w prasie itd. Osąd mamy taki sam: w naszym kraju budownictwo jest dziedziną, gdzie niemal każdy może udawać fachowca - jeśli tylko chwyci kielnię, pędzel czy motek. A już w budownictwie szkieletowym szczególnie. Cóż trudnego? Ciąć kantówkę i zbijać na gwoździe? Trochę takerem i dom stoi. Do instalacji, to już zamawia się fachowca, bo z prądem nie ma żartów. Z ogrzewaniem, też mało chętnych by się zmagać. A prawda jest taka, że mamy w kraju ponad 90% domów z błędami! Skoro za błędy trzeba płacić, więc pomagam ich nie popełniać. Za darmo? Nie jestem Judymem, bo za darmo w żadnym sklepie nie rozdają. Jak zaczną, zacznę i ja.

Jeszcze jedno: na forum zaglądam sporadycznie, gdyż nie mam za wiele wolnego czasu. Ot, z kaprysu czasem zajrzę. Na innych forach, to nawet admini ciągle mnie zapraszają ślać e-maile do biura, bo jak jestem to natychmiast im oglądalność rośnie. Proszę sprawdzić: są tematy, gdzie były dłuższe sprzeczki merytoryczne, to ponad 8000 wejść! Admini zacierają ręce, bo nic innego im nie potrzebne - jak mnogość wejść, bo wtedy reklamodawcy walą drzwiami i oknami. Jeśli Panu Nitce przeszkadzam, mogę zaprzestać tu bywać, albo wyślę któregoś ze współpracowników - jeśli zechcą tracić czas, bo zawaleni pracą (płatną).

Pozdrawiam,



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”