Paroizolacja na ściankach wewnętrznych ???

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Kubaty
Posts: 191
Joined: Sun 22 Aug, 2004
Location: Warszawa

Paroizolacja na ściankach wewnętrznych ???

Post by Kubaty » Wed 28 May, 2008

Panie Wojciech,
czy na ściankach wewnętrznych montuje się folię paroizolacyjną? Spotkałem się z takim rozwiązaniem na budowie moich znajomych. Według wykonawcy ma to chronić konstrukcję budynku przez wilgocią.


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 28 May, 2008

To błąd i to bardzo poważny.
Paroizolację stosuje się tylko i wyłącznie na przegrodach zewnętrznych, tj, ścianach zewnętrznych, stropoadachach i połaciach dachowych. Nie stosuje się folii paroizolacyjnej na przegrodach wewnętrznych, tj, ściankach wewnętrznych i stropach międzykondygnacyjnych.

Dla zrozumienia problemu proponuję kawałek drewna konstrukcyjnego włożyć do torby foliowej, zamknąć i ... odstawić na killka tygodni na bok. Kto zgadnie jak będzie wyglądało drewno po tych kilku tygodniach?

Przy okazji, czy jeszcze ktoś spotkał się ze stosowaniem folii paroizolacyjnej na przegrodach wewnętrznych ?

Rysio
Posts: 3
Joined: Tue 24 Jun, 2008
Location: śląsk

Post by Rysio » Mon 22 Sep, 2008

Witam
W projekcie mojego domu (dom murowany, poddasze nieużytkowe - strych) w stropie przewidziane jest zastosowanie foli paroizolacyjnej. Przekrój przez strop jest następujący:
płyta osb 22mm,
belki
wełna 20 cm
paroizolacja
płyty gipsowe na stelażu
Bardzo proszę o informację czy paroizolacja w stropie pod jest prawidłowa. Wiem że gdyby poddasze było użytkowe wtedy byłby to duży błąd, jednak my mamy strych - jak to będzie w takim przypadku?
Pozdrawiam

jacekgor
Posts: 47
Joined: Wed 02 Nov, 2005

Post by jacekgor » Mon 22 Sep, 2008

u mnie nie było w projekcie folii paroizolacycjnej ani w ściankach wewnętrznych ani w stropie (pomiędzy parteremi poddaszem). I u mnie w domu takiej folii w tych miejscach się nie znajdzie.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 22 Sep, 2008

Taki układ jest prawidłowy. Strop stanowi przegrodę zewnętrzną.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 22 Sep, 2008

Rysio wrote:W projekcie mojego domu (dom murowany, poddasze nieużytkowe - strych) w stropie przewidziane jest zastosowanie foli paroizolacyjnej. Przekrój przez strop jest następujący:
płyta osb 22mm,
Niestety, płyta OSB położona w całości na poddaszu nieogrzewanym to wielki błąd.
Para, która będzie przechodzić przez strop będzie trafiała na zimną płytę OSB, co powodować będzie, że para będzie się skraplać od spodu płyty. Powyższe występować będzie szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Efektem będzie zawilgocona wełna, tracąca swoje właściwości cieplne oraz konstrukcja stropu zarażona korozją biologiczną.
Rozwiązaniem jest położenie płyty OSB w pasasch, jak deski podłogowe, z zachowaniem szczelin dla wyprowadzenia wilgoci ze stropu na poddasze.

Rysio
Posts: 3
Joined: Tue 24 Jun, 2008
Location: śląsk

Post by Rysio » Tue 23 Sep, 2008

Witam,
Dziękuję bardzo za informację. Pozdrawiam

jacekgor
Posts: 47
Joined: Wed 02 Nov, 2005

Post by jacekgor » Thu 25 Sep, 2008

Grzegorz Szostak wrote:Taki układ jest prawidłowy. Strop stanowi przegrodę zewnętrzną.
Czyli...? Bo nie do końca rozumiem. Twoim zdaniem powinna być paroizolacja w stropie pomiędzy piętrami?

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 25 Sep, 2008

jacekgor wrote:
Grzegorz Szostak wrote:Taki układ jest prawidłowy. Strop stanowi przegrodę zewnętrzną.
Czyli...? Bo nie do końca rozumiem. Twoim zdaniem powinna być paroizolacja w stropie pomiędzy piętrami?
Czytaj uważnie - Rysio pytał o układ warstw w stropie nad parterem, bez poddasza użytkowego, a więc nie w stropie między piętrami. W takim układzie - stropie nad parterem, stanowiącym przegrodeę zewnętrzną - paroizolację należy stosować.
Nie stosuje się natomiast folii paroizolacyjnej w stropach międzykondygnacyjnych.

jacekgor
Posts: 47
Joined: Wed 02 Nov, 2005

Post by jacekgor » Thu 25 Sep, 2008

OK - jasne. Dzięki za wyjaśnienie.

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Fri 26 Sep, 2008

Wojciech Nitka wrote:
Rysio wrote:W projekcie mojego domu (dom murowany, poddasze nieużytkowe - strych) w stropie przewidziane jest zastosowanie foli paroizolacyjnej. Przekrój przez strop jest następujący:
płyta osb 22mm,
Niestety, płyta OSB położona w całości na poddaszu nieogrzewanym to wielki błąd.
Para, która będzie przechodzić przez strop będzie trafiała na zimną płytę OSB, co powodować będzie, że para będzie się skraplać od spodu płyty. Powyższe występować będzie szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Efektem będzie zawilgocona wełna, tracąca swoje właściwości cieplne oraz konstrukcja stropu zarażona korozją biologiczną.
Rozwiązaniem jest położenie płyty OSB w pasasch, jak deski podłogowe, z zachowaniem szczelin dla wyprowadzenia wilgoci ze stropu na poddasze.
Ten temat interesuje mnie specjalnie wlasnie teraz.
CZY OPISANE ZJAWISKO - WILGOTNIENIA WELNY PRZY POLOZENIU CALEJ PLYTY osb 22 WYSTAPI ROWNIEZ, GDY W KONSTRUKCJI STROPU BEDZIE FOLIA PAROIZOLACYJNA?
Prosze o odpowiedz, bo nie do konca zrozumialem, czy plyte OSB ukladamy tak jak deski podlogowe w wypadku zastosowania tej folii?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 04 Nov, 2008

Istotne jest pozostaienie pomiedzy plytami OSB 5-10mm szczeliny,paroizolacja od spodu stropu ktory jest przegrada zewnetrzna jest konieczna ale wieksze znaczenie beda mialy wlasnie te szczeliny pomiedzy plytami. :idea:



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”