do p. Nitki - calówka na szkielet - jest sens? - zdjęcia

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
pit79
Posts: 14
Joined: Fri 15 Feb, 2008

do p. Nitki - calówka na szkielet - jest sens? - zdjęcia

Post by pit79 » Sun 06 Jul, 2008

Mam kolejny problem, a w zasadzie dylemat - do mojego domu z bala jest dostawiony garaż w technologi "szkieletowej" bo bale 14x14 cm rozstawione są co 1,0 m. Bedę teraz robił ruszt wewnętrzny na wełnę i teraz mam pytanie.
Zostało mi na działce sporo desek calówek i chciałem:
- nabić na te bale deski poziomo, na nie wiatroizolacja i ruszt dylatacyjny z łat i deska oblicówka.
Pierwotnie miałobyć ten szkielet obciągnięty wiatroizolacją i na to ruszt dylatatycny z łat i deska obiciowa.

Wydaje mi sie że gdy zastosuje deski będzie zawsze trochę cieplej. Na osb nie mam zbytnio pieniędzy stąd chciałem wykorzystać dostępny materiał.

Image

To samo dotyczy szczytów i ściany kolankowej, jak powinny być zrobione, czy konieczne jest stosowanie osb? czy mogę uzyć desek?

Image

Jaki gwoździe - proste czy kręcone?


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: do p. Nitki - calówka na szkielet - jest sens? - zdjęcia

Post by Wojciech Nitka » Mon 07 Jul, 2008

pit79 wrote:czy konieczne jest stosowanie osb? czy mogę uzyć desek?
Desek zwykłych nie powinno stosować się na poszycie ścian; takie deski mogą być porażone grzybami, czy też posiadać w sobie zarodniki grzybów czy larwy owadów. Zatem Twoje deski nie nadają się na poszycie ścian.
Można oczywiście stosować deski na poszycie, ale winne być one conajmniej suszone komorowo, co pozbawiłoby je wszelkich własnych zagrożeń.

Tak więc lepiej jednak poszukać trochę kasy na płytę OSB/3. W tym przypadku - rozstaw słupów ok. jednego metra - proponowałbym płytę grubości 15 mm.

rzyraf
Posts: 152
Joined: Wed 23 Feb, 2005
Contact:

Post by rzyraf » Fri 18 Jul, 2008

Solidnie zaimpregnuj i może ew. wiatroizolacja na słupy nie na deski. Ocieplenie z nich i tak marne:) Przy takim układzie bedzie dobrze.
Gdybys miał dawac plytę, to warto wrzucic dodatkowe słupy co 50cm - np. 14x4, płyta podpierana co metr ma tendencje do falowania.
Polecam również dodanie stężeń (zastrzałów) w narożach - na zdjeciach ich nie widać, być moze już są.Moga być 7x15cm.
Zaintrygowało mnie jeszcze jedno - czy konstrukcja domu jest sumikowo-łatkowa czy zrębowa? Bo oczep garażu oparty jest na narożu domu. Jezeli nie ma tam slupa, to dom będzie pracował inaczej niż garaz, oparty na słupach. Może dojść do uszkodzeń konstrukcji - wynika to z rożnicy między skurczami poprzecznym i wzdłużnym drewno - poprzeczny 3% wzdłużny 0,1%. Garaż nie będzie praktycznie ulegał odkształceniom, natomiast dom może pracować.
Pozdrawiam


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”