Strop w domu drewnianym o konstrukcji szkieletowej

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
bruno
Posts: 5
Joined: Wed 13 Aug, 2008

Strop w domu drewnianym o konstrukcji szkieletowej

Post by bruno » Wed 13 Aug, 2008

Mam pytanie do ekspertów z branży oraz osób, których dotknęła podobna sytuacja.
Czy kupując dom (w trakcie budowy) deweloper może nie wykonać stropu? Mam na myśli pozostawienie jedynie desek przybitych od strony poddasza, które są jednocześnie podłogą dla piętra. Czy taki budynek może zostać odebrany i dostanie pozwolenia na użytkowanie?
Dodam, że Poddasze jest użytkowe, znajdują się tam dwa pokoje i łazienka.
Do umowy dołączony jest załącznik "Standard wykończenia domu jednorodzinnego w stanie deweloperskim podstawowym", gdzie jest napisane m.in., że: "Stan wykończenia zgodnie z projektem budowlanym zawiera: (...)" i dalej kilka ogólnych punktów odnoszących się do robót budowlanych. Projekt otrzymałem i jest w nim mowa o (od góry): podłoga drewniana 2 cm, belki stropowe 10 x 20 cm, wełna 14 cm, paroizolacja, wełna 5 cm, płyty g-k ognioodporne.
Pytanie czy są jakieś normy albo przepisy, które spowodują, że deweloper będzie musiał wykonać taki strop np. normy dotyczące akustyki (oczywiście własnym kosztem, a nie za moją dodatkową opłatą)?
Proszę o pomoc,
bruno


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 13 Aug, 2008

Jeżeli w umowie zapis "Stan wykończenia zgodnie z projektem budowlanym zawiera: (...)" a w projekcie masz "podłoga drewniana 2 cm, belki stropowe 10 x 20 cm, wełna 14 cm, paroizolacja, wełna 5 cm, płyty g-k ognioodporne." to wykonawca powinien wykonać to co jest w projekcie. W tym zakresie powinieneś tego bezwzględnie żądać. Może warto zatrudnić kogoś kto zweryfikuje umowę z projektem a wykonanym zakresem robót.
A która to firma w taki sposób próbuje naciągnąć Inwestora?

A tak przy okazji - co to za układ warstw - "podłoga drewniana 2 cm, belki stropowe 10 x 20 cm, wełna 14 cm, paroizolacja, wełna 5 cm, płyty g-k ognioodporne." Co to za "paroizolacja", co to za "wełna 5 cm"? Pytam, gdyż w stropach międzykondygnacyjnych nie stosuje się folii paroizolacyjnej.

bruno
Posts: 5
Joined: Wed 13 Aug, 2008

Post by bruno » Thu 14 Aug, 2008

Zacznijmy od firmy, której szczerze nie polecam: Arch Development Group Sp. z o.o. z Krakowa. Jedna z ich inwestycji/porażek to właśnie domy o konstrukcji szkieletowej. Niestety z moich informacji wynika, że również Nabywcy innych inwestycji tej firmy mają duże problemy.
Projekty domów tej firmy są źle wykonane, bo np. brak wentylacji w kuchni, brak odpowietrzenia kanalizacji, do łazienki wchodzi się z wiatrołapu, itp. itd. (jeśli kogoś to zainteresuje: Małopolska Okręgowa Izba Architektów, nr upr. 286/2000). W tej sytuacji deweloper nanosi poprawki w trakcie prac budowlanych, a w celu zmniejszenia strat wykonuje wszystko z najtańszych firm i materiałów.
Dla przykładu podaję wierny fragment treść projektu:
STROP PARTERU:
- podł. drew./pł. pos. 2 cm
- belki stropowe 10 x 20 cm
- wełna mineralna 14 cm mocowana pomiędzy belkami
- paroizolacja z folii bud.
- wełna mineralna 5cm mocowana pomiędzy drewnianym rusztem wsporczym dla płyt g.-k.
- pł. gips.-kar. ognio. 1,25 cm

Co do eksperta to zatrudnię go na pewno do sprawdzenia wszystkiego przy odbiorze i obawiam się, że protokół będzie obszerny.

W tej sytuacji mam jeszcze dwa pytania: czy w takim domu można zastosować zwykłe płyty g-k (np. w pokojach) oraz co zrobić jeśli na żebrach i podciągach pojawiła się pleśń? Dodam tylko, że jest to już stan faktyczny...
Uprzejmie dziękuję za pomoc,
bruno

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 14 Aug, 2008

bruno wrote:Co do eksperta to zatrudnię go na pewno do sprawdzenia wszystkiego przy odbiorze i obawiam się, że protokół będzie obszerny.
Czy nie uważasz, że kiedy będą już położone płyty gipsowo-kartonowe to nawet ekspert niczego nie stwierdzi? Dlatego radzę Ci już terez nawiązać kontakt z osobą znajacą wymogi drewninaego budownictwa szkieletowego.
czy w takim domu można zastosować zwykłe płyty g-k (np. w pokojach)
Jak najbardziej w pokojach można zastosować zwykłe płyty g-k. Zielone, uodpornione na wilgoć, stosuje się w pomieszczeniech o zwiększonej wilgotności, np. kuchni, łazienkach.
co zrobić jeśli na żebrach i podciągach pojawiła się pleśń?
No cóź, pleśń trzeba usunąć. Spróbuj zastosować środek Pleśniotex lub Pufas, a poza tym pomieszczenia winne być dobrze wietrzone. Ta pleśń, to jeszcze jeden powód być już dziś zaangażował odpowiednią osobę co skontroluje Ci budowę.

bruno
Posts: 5
Joined: Wed 13 Aug, 2008

Post by bruno » Thu 14 Aug, 2008

Wojciech Nitka wrote:Jak najbardziej w pokojach można zastosować zwykłe płyty g-k. Zielone, uodpornione na wilgoć, stosuje się w pomieszczeniech o zwiększonej wilgotności, np. kuchni, łazienkach.
Przepraszam za drobiazgowość, ale czy zwykłe płyty (GKB) mogą być montowane poza łazienką i kuchnią? Co z normami p.poż. takich płyt?

Czy mógłby Pan polecić jakiegoś eksperta z Krakowa "znającego wymogi drewnianego budownictwa szkieletowego"?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 14 Aug, 2008

Wojciech Nitka wrote:Pytam, gdyż w stropach międzykondygnacyjnych nie stosuje się folii paroizolacyjnej.
Ano Panie Wojtku w wielu projektach jest. Wykonawca zazwyczaj nie wnika w tą kwestię.

Dlatego podobnie jak z tym...
Wojciech Nitka wrote:Ta pleśń, to jeszcze jeden powód być już dziś zaangażował odpowiednią osobę co skontroluje Ci budowę.
...kontrolować trzeba wstępny etap projektu i umowy.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 04 Nov, 2008

:mrgreen: Czasem wnika p.Grzegorzu ...ja wlasnie siedze nad projektem w ktorym znane biuro projektowe z krakowa w stropie miedzykondygnacyjnym w opisie proponuje zastosowanie jednej foli paroizolacyjej od spodu i jeszcze dodatkowo od gory :???: .......
Jesli moge odniesc sie do kwestii montazu plyt K-G na sufitach to proponuje zastosowac 2x K-G z przesunieciem -eliminujemy potencjalne pekniecia i zwiekszamy odpornosc ogniawa...ma to jescze taka zaleta ze dociazamy strop ktory mimo ze jest wytrzymaly to jednak lekki i bedzie mial tendencje do drgania... :cool:

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 04 Nov, 2008

Marcin L wrote:ja wlasnie siedze nad projektem w ktorym znane biuro projektowe z krakowa w stropie miedzykondygnacyjnym w opisie proponuje zastosowanie jednej foli paroizolacyjej od spodu i jeszcze dodatkowo od gory
Już niedługo niektóre z takich "kwiatków" będą musiały zniknąć. Zmieni to nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 04 Nov, 2008

:mrgreen: Tez jestem optymista.........



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”