Strop drewniany

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Soldier_Marine
Posts: 2
Joined: Tue 14 Oct, 2008

Strop drewniany

Post by Soldier_Marine » Tue 14 Oct, 2008

Witam Wszytkich forumowiczów.
Interesuje mnie j/w rozstaw belek stropowych między piętrem użytkowym a nieogrzewanym poddaszem w pomieszczeniach :
I. Belki 180 x 80 mm, długość pomieszczenia (od ściany do ściany) 4130 mm, (czyli dł belki wyniesie 4310 mm), szer. pomieszczenia 3700 mm.
II. Belki 180 x 80 mm, długość pomieszczenia (od ściany do ściany) 2930 mm, (czyli dł belki wyniesie 3110 mm), szer. pomieszczenia 5760 mm.
Zamierzam zastosować podwieszany sufit z płyt g-k , a między kratownicą profili UD a górną płaszczyzną belek, oraz między belkami wełnę mineralną skalną 200 mm (TOPRCOK200), odzieloną od strony pomieszczenia uzytkowego folią parizlolacyjna w kształcie U, czyli stelaż będę musiał opuścić o 20 mm w stosunku do dolnej pł. belek. Od strony poddasza zastosować chcę płytę 22 mm V-100 (z wpustami 2050 x 615 mm), a między płytę a belkę prawdopodobnie jakiś filc.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu rozstawu belek, zaznaczam że poddasze nie będzie w przyszłości salą potańcową i nie będą sie przewalały wielkie ciężary. Planuje rozstaw między osiami belek 840 mm.


kozi_rocks
Posts: 116
Joined: Wed 28 Jun, 2006
Location: Wrocław

Post by kozi_rocks » Wed 15 Oct, 2008

Jakkolwiek by nie bylo, rowniez nie 'wielkie ciezary' maja swoje kg. Na podstawie tego, rozpietosci i ciezaru wlasnego, inzynier budownictwa (najlepiej z uprawnieniami) w przeciagu 5 minut zaproponuje Ci rozstaw.

Zauwaz, ze wszelkie katalogi ze stropami drewnianymi (JJI, FJI etc.) dajace Ci gotowy rozstaw dla danego przekroju belki & rozpietosci stropu, maja podpis, ze dane te sa orientacyjne i ze dla kazdego przypadku musza byc one przeliczone.

rzyraf
Posts: 152
Joined: Wed 23 Feb, 2005
Contact:

Post by rzyraf » Wed 15 Oct, 2008

Przede wszystkim zbyt duża jest rozpiętośc belek w pierwszym pomieszczeniu. Przy ich małym wymiarze pionowym będą się opuszczały, a jeśli dojdzie na nie jakies obciążenie to na bank będą wygięte - przerobiony problem nie raz:) także poprawki po innych firmach nie znających reguł.
Proponowałbym zastanowienie sie nad podciagiem.
Rozstaw belek - dobrze by było między 70 a 80 cm, nie więcej.
Pozdrawiam

Soldier_Marine
Posts: 2
Joined: Tue 14 Oct, 2008

Post by Soldier_Marine » Wed 15 Oct, 2008

Witam, dziękuje za odpowiedzi.
A jak sprawa by wyglądała przy dołożeniu tkzw. łat ok. 20x40(50) i rozstaw ok.600. Zauważyłem że przy kupnie płyt V-100 2050x615 miałbym problem z ich montażem na stykach. Łaty oczywiście zastosowałbym w poprzek Belek rozstawionych o 800 (międzyi ch płaszczyznami bocznymi), czy owe łaty nie polepszyły by sytuacji montażu, oraz prawdopodobnego ugjęcia belek podstawowych 180x80 .
Odnośnie przekrou mojej belki to przeliczałem sobie z obciążeniem statyczne + dynamiczne(wsp. dynamiczny przemnożony przez statyczne )150KN/m i wyszło mi ugjęcie w najbardziej obciążonym pkt. 1,16 mm - dotyczy to pomieszczenia nr I (większego)


Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”