elewacja-wentylacja

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
sznapa
Posts: 13
Joined: Thu 08 Jan, 2009

elewacja-wentylacja

Post by sznapa » Sun 11 Jan, 2009

Witam. Mam pytanie dotyczące wentylacji płyt ryflowanych. Otóż w moim budynku cokół ze wzdglądu na grubszą warstwą ocieplenia fundamentu niz ściany zewnetrznej jest wysuniety na zewnątrz. Tak więc listwę startową styropianu na ściany położyłem właśnie na ociepleniu fundamentu. Niestety zapomniałem dać listwę startową z otworami od dołu i zrobić szczelinę i pytanie brzmi jak wyjść z tego problemu. Czy dawać otwory wentylacyjne lub parapet na całym obwodzie budynku, a jeżeli robić wykończenie blachą to pod nią nawiercić otwory żeby styropian ryflowany miał czym oddychać? W razie potrzeby mogę udostepnić zdjęcia. Pozdrawiam i proszę o odpowiedz..


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: elewacja-wentylacja

Post by Wojciech Nitka » Mon 12 Jan, 2009

sznapa wrote: Czy dawać otwory wentylacyjne lub parapet na całym obwodzie budynku, a jeżeli robić wykończenie blachą to pod nią nawiercić otwory żeby styropian ryflowany miał czym oddychać?
Na styropianie cokołu powinieneś dać obróbkę blacharską, która winna podchodzić pod warstwę styropianu (pod listwę startową) leżącą na ścianie. W listwie startowej jak najbardziej winne być otwory, które winne zapewniać przewietrzanie pod warstwą styropianu. Bez tych otworów stosowanie styropianu ryflowanego traci zupełny sens.

Proponuję poczytać moją wypowiedź na tutejszym wątku - http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=3505

sznapa
Posts: 13
Joined: Thu 08 Jan, 2009

Post by sznapa » Mon 12 Jan, 2009

ale czy w zaistniałej sytuacji warto rozpatrywać jakieś inne rozwiazania czy po prostu trzeba odciąć kawalek sytropianu wraz z listwa startową i zrobić obrobkę i ponownie zamontować listwę już z nawierconymi otworami???

mt
Posts: 64
Joined: Tue 20 Dec, 2005

Post by mt » Thu 15 Jan, 2009

wydaje mi się, że jak już jest jak jest (nie wiem czy zrozumiałem opis) to najlepiej byłoby pod listwą startową wyciąć pod skosem styropian z cokołu i wtedy próbować wiertarką robić dziury w listwie startowej pod ryflami. ale żeby sięgnąć tam wiertarką to dużo by trzeba było tego styropianu wyciąć, więc może lepiej nie pod skosem ale prostopadle do fundamentu 20cm styropianu wyciąć, zrobić otwory, a później styropian do cokołu z powrotem przykleić. albo dojść od góry - w sumie łatwiej będzie otwory wiercić ale potem i tak od dołu trzeba zrobić szczelinę

mt
Posts: 64
Joined: Tue 20 Dec, 2005

Post by mt » Thu 15 Jan, 2009

tak czy inaczej jak sam zauważyłeś wszystko trzeba rozpieprz** i zrobić poprawnie

sznapa
Posts: 13
Joined: Thu 08 Jan, 2009

Post by sznapa » Thu 15 Jan, 2009

Wychodzi na to że trzeba wyciąc kawałek styropianu prostopadle i raz że zamontować obróbkę blacharską bezpożsrednio do płyty osb a drugi raz że zrobić szczelinę pomiędzy cokołem i ociepleniem.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”