Fundament bloczkowy

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
nirlem
Posts: 5
Joined: Wed 06 May, 2009

Fundament bloczkowy

Post by nirlem » Wed 06 May, 2009

Witam zamierzam postawić domek o wielkości 5m x 5m z poddaszem użytkowym na bloczkach betonowych które będą stały na gruncie (nie będą wkopane) i tu pojawia się problem proszę o wytłumaczenie jak mam zamontować do nich podwalinę ? gdzie mam zamontować kotwy ? tak wszystko wiem ale nie wiem jak zacząc a więc mam prośbę do was doświadczonych o wyjaśnienie krok po kroku od początku a więc od ustawienia bloczków do zamontowania montażu podłogi dalej już wszystko wiem z góry dziękuje


Andrzej G.
Posts: 15
Joined: Wed 03 Sep, 2008
Location: Olsztyn

Post by Andrzej G. » Wed 06 May, 2009

Mocowanie podwaliny do bloczkow postawionych na gruncie mija sie z celem. Generalnie stawianie na czyms takim domku 25 m2 i to z poddaszem to horror. Lepiej zrobic 16 slupkow i na nich stawiac, roboty niewiele wiecej a przynajmniej jest jakies solidne oparcie.

nirlem
Posts: 5
Joined: Wed 06 May, 2009

Post by nirlem » Wed 06 May, 2009

Na słupkach ? a możesz wytłumaczyć dokładniej z czego maja byc te słupki itp tak krok po kroku bo właśnie z samym podłożem jestem zielony i nie wiem jak do tego sie zabrać z góry dziękuje

nirlem
Posts: 5
Joined: Wed 06 May, 2009

Post by nirlem » Thu 07 May, 2009

A i dodam że ma to byc domek rekreacyjny całoroczny coś w takim stylu http://www.talbud.pl/michal_r.html tyle że o powierzchni 25 m2

Andrzej G.
Posts: 15
Joined: Wed 03 Sep, 2008
Location: Olsztyn

Post by Andrzej G. » Thu 07 May, 2009

Przy takim domku nie kombinuj, najtaniej wyjdzie zwykly fundament z bloczkow, ciut drozej plyta fundamentowa (ale prosciej i szybciej) pozniej slupki czyli wiercisz swidrem recznym dolki ponizej strefy przemarzania (0,8-1,2m zaleznie od rejonu) wstawiasz zbrojenie i lejesz beton.
Z tym ze przy slupkach trzeba pozniej zrobic konstrukcje podwaliny taka zeby sciany i podloga mialy na czym sie opierac wiec dodatkowy koszt.
Rozumiem ze te 25m2 to budynek na zgloszenie ma byc, ale i tak lepiej miec rozrysowany projekt.
Kosztuje to grosze, (gdzies widzialem cos takiego za 250 pln netto) a unikniesz klopotow i bledow wykonawczych.

nirlem
Posts: 5
Joined: Wed 06 May, 2009

Post by nirlem » Thu 07 May, 2009

A więc ostatnie pytanie i juz nie męczę jak ma wyglądać ta konstrukcja podwaliny ?

Andrzej G.
Posts: 15
Joined: Wed 03 Sep, 2008
Location: Olsztyn

Post by Andrzej G. » Thu 07 May, 2009

Na podwalinie musza byc oparte lub podwieszone legary podlogowe, najlepiej przeliczyc przekroje jak dla stropu, plus do tego odpowiednia izolacja i ocieplenie (niezaleznie czy ma byc ogrzewany czy nie), bez rysunkow trudno to opisac. Przy takiej konstrukcji dobrze uzywac materialu zaimpregnowanego cisnieniowo.
Belki samej podwaliny przy oparciu na slupkach tez wypadalo by przeliczyc przynajmniej na obciazenie stale.
I w kazdym wylewanym slupku wypuscic kotwe do jej mocowania.

nirlem
Posts: 5
Joined: Wed 06 May, 2009

Post by nirlem » Sat 09 May, 2009

Ok dziękuje bardzo za informacie pozdrawiam



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”