Dach w pełnym deskowaniu a ocieplenie połaci pianą PUR

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Malobert
Posts: 7
Joined: Mon 02 Jun, 2008

Dach w pełnym deskowaniu a ocieplenie połaci pianą PUR

Post by Malobert » Mon 14 Sep, 2009

Spotkałem się ostatnio z technologią ocieplenia za pomocą pianki PUR. Technologia zainteresowała mnie ze wzg. na problem czasochłonnego i żmudnego docieplenia sporego poddasza mieszkalnego w nowopowstałym budynku. Dach jest w pełnym deskowaniu na nim papa wierzchniego krycia, na tym łaty i kontrłaty, blachodachówka. Drewno przez rok doschło na konstrukcji. W typowym ocieplaniu wełną mineralną pozostawia się szparę wentylacyjną, między wełną a deskowaniem. W przypadku pianki nie ma takiej wentylacji.
Teraz pytanie.
Czy wykonanie takiego natrysku na deskowaniu spowoduje, że to deskowanie mi po prostu zgnije przez brak wentylacji ??? Czy zbytnio nie ryzykuję wprowadzając do domu takie nowinki ? Wykonawca tej usługi jak najbardziej potwierdza, że mogę coś takiego zrobić, nie chciałbym się jednak wpakować w jakieś problemy, dlatego proszę o pomoc znawców branży drzewnej.
pozdrawiam


roman1
Posts: 44
Joined: Sat 26 Dec, 2009
Location: kuj-pom

Post by roman1 » Mon 28 Dec, 2009

Ten temat z ociepleniem ciągle aktualny? :?:

Malobert
Posts: 7
Joined: Mon 02 Jun, 2008

Post by Malobert » Mon 28 Dec, 2009

roman1 wrote:Ten temat z ociepleniem ciągle aktualny? :?:
oczywiście! :)

roman1
Posts: 44
Joined: Sat 26 Dec, 2009
Location: kuj-pom

Post by roman1 » Sun 03 Jan, 2010

I jak decydujesz się na tą pianke? :?:

Malobert
Posts: 7
Joined: Mon 02 Jun, 2008

Post by Malobert » Sun 03 Jan, 2010

Widziałem podobne rozwiązanie gdzie wykorzystany był granulat z tym, że płyta pilśniowa w środku miała grubszą listwe a na bokach cieńsze listwy co powodowało, że płyta po przybiciu wyginała się a to zapewniało jeszcze lepszą sztywność i niezawodność tej szpary. Mam 500 m2 więźby do ocieplenia...

Interesowała mnie odpowiedź na pytanie: Czy bez szczeliny wentylacyjnej mogę sobie bezkarnie zakleić wszystko pianą PUR? - handlowiec firmy która się tym "profesjonalnie" zajmuje zapewniał, że TAK. Z Twojej odpowiedzi wnioskuje, że TAK nie wolno i chyba masz rację.

Jak liczyłem sobie to kilka miesiecy temu, sama pianka wychodziła koszmarnie drogo w porównianiu do wełny. Zaletą jest szybkość wykonania i szczelność termiczna, z drugiej strony wełnę moge położyć sobie sam to jeszcze lepiej wyjdzie ekonomicznie od piany PUR, poza tym nikt mi wełny nie położy tak szczelnie jak ja sobie to zrobie sam jako właściciel.
Stelaż z płyty pilśniowej rozwiązuje problem wentylacji, niestety podraża jednak wykonaie ocieplenia metodą pianki PUR, trzeba kupić sporo płyty pilśniowej i ją podocinać do rozstawów krokwi. Być może technologia PUR potanieje bo to nowośc w Polsce, a może i nawet sam mógłbym sobie taką pianę nanieść, to kwestia zakupu odpowiedniego pistoletu i chemikaliów, ale to pewnie już wyższa szkoła jazdy i nie wiem jak to się kalkuluje ani nie znam dostawców takich materiałów...
Z czego Ty wykonałeś ocieplenie ?

roman1
Posts: 44
Joined: Sat 26 Dec, 2009
Location: kuj-pom

Post by roman1 » Sun 03 Jan, 2010

Z czego Ty wykonałeś ocieplenie ?
Na razie jeszcze nie buduję, lecz pracuję w Szwecji i ja osobiście spotkałem się tylko z ociepleniem wełną, przeważnie w balotach lub płytach, ale też jest wełna wdmuchiwana (do maszyny wrzucamy wełne, a ona "pompuje" wężem rozdrobnioną masę w ściany lub strop). Nie wiem czy są takie firmy w Polsce, zaletą jest szybkość i ciągłość izolacji. Stelaż z płyty pilśniowej jest w Skandynawi standardem, tak jak dach w pełnym deskowaniu. Gdybym budował dla siebie wybrał bym wełnę, wentylacje z płyty pilsniowej i dach w pełnym deskowaniu. :smile:

roman1
Posts: 44
Joined: Sat 26 Dec, 2009
Location: kuj-pom

Post by roman1 » Mon 04 Jan, 2010

Co do tej wełny wdmuchiwanej to poszukałem stronkę , jest tam film który pokazuje co i jak.Tam akurat jest użyta wełna ceulozowa: :!: :smile: http://www.isolergruppen.se/site.aspx?id=13


W Polsce pewnie jest to nieosiągalne :idea: :?: Pozdrawiam.

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 04 Jan, 2010

roman1 wrote:W Polsce pewnie jest to nieosiągalne :idea: :?:
Może warto czasami poszperać po Necie - http://www.thermofloc.com/english/polen Są też i inne np. Ekofiber - www.ekofiber.pl
Pozdrawiam

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 04 Jan, 2010

Malobert wrote:Jak liczyłem sobie to kilka miesiecy temu, sama pianka wychodziła koszmarnie drogo w porównianiu do wełny
wszystko zalezy kto jak liczy. jesli liczysz za m2 izolacji sciany to pur jest najdrozsze. jesli natomiast policzysz efektywnosc (nie myl tego z liczeniem R wg norm) to pianka okaze sie najlepsza. jak zawsze, za lepsza jakosc (tutaj termoizolacje choc nie tylko) trzeba zaplacic ekstra.
Malobert wrote:Zaletą jest szybkość wykonania i szczelność termiczna
w tym przypadku, dla ciebie jako inwestora indywidualnego, szybkosc wykonania termoizolacji jest bez znaczenia. Szczelnosc termiczna to juz realne zalety i temu nie dorowna zaden inny material. przeklada sie to wlasnie na efektywnosc o ktorej wspomnialem wyzej.
Malobert wrote:Być może technologia PUR potanieje bo to nowośc w Polsce
Nie licz na to by technologia potaniala. cena komponentow do piany (chemia) ani urzadzen nie spadnie.
Malobert wrote: a może i nawet sam mógłbym sobie taką pianę nanieść, to kwestia zakupu odpowiedniego pistoletu i chemikaliów
hmm, jesli stac Cie na wydatek rzedu PLN 150.000 netto na zakup kompletu urzadzen potrzebnych by na wlasciwym poziomie wykonac taka izolacje to czemu nie. do tego dolicz sam material-chemie. Pomijam juz brak doswiadczenia/treningu przy obsludze i nanoszeniu czy policzenia jaki jest koszt twojej wlasnej pracy.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 04 Jan, 2010

roman1 wrote:Co do tej wełny wdmuchiwanej
co do wdmuchiwanych termoizolacji to sa one podatne na "osiadanie" w miare uplywu czasu w stopniu o wiele wiekszym niz welna mineralna.
co gorsza, taka wdmuchiwana izolacja oparta na wloknach celulozy jest tez doskonala pozywka dla grzyba. wystarczy troche wilgoci ktora zawsze sie predzej czy pozniej w pewnych ilosciach dostanie do wnetrza przegrody...
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Malobert
Posts: 7
Joined: Mon 02 Jun, 2008

Post by Malobert » Wed 06 Jan, 2010

a wracając to tematu........

z rezerwą podchodzę do różnych nowości i rzadkości nie sprawdzonych jeszcze na 100%, interesuje mnie, czy takie drewno bez owiewu powietrza z jednej strony po prostu nie zacznie tam gnić, handlowiec uspokaja mnie:
Powłoka PUR łączona jest w sposób trwały z podłożem (odeskowaniem). Dlatego nie ma możliwości jej gnicia. Wełna mineralna jest "utykana". Pomiędzy odeskowaniem a nią może powstawać punkt rosy. Dlatego wymagana jest szczelina.
i tu właśnie liczyłem na wypowiedź kogoś kto siedzi w drewnie, w zagadnieniach typu punkt rosy itd. i obiektywnie się wypowie, bo jak to z handlowcami w dzisiajeszych czasach bywa, aby sprzedać produkt wmówią klientowi wszystko

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Fri 08 Jan, 2010

Twoja trzezwosc umyslu jest godna pochwaly. Masz tez zupelna racje co do handlowcow. Swoja droga, bardzo podobnie jest z wiekszoscia producentow materialow budowlanych. Ich zadaniem jest sprzedac material, to nie oni beda za niego odpowiadac. Winni sa jednak przede wszystkim sami klienci/inwestorzy, ktorzy zamiast wybrac doswiadczonego wykonawce i budowac z nim dlugotrwala relacje, wola byc madrzejsi, sami wybrac material i zlecic jego instalacje.

Mam wrazenie ze Twoj handlowiec niestety nie wie o czym mowi. Co prawda pianka jest rzeczywiscie trale polaczona z podlozem (w odroznieniu do innych typow izolacji), jednak nie ma to zupelnie zadnego zwiazku z punktem rosy czy mozliwoscia lub nie gnicia drewna.

Pianki PUR jest jedna z najlepszych o ile nie najlepsza (wg mnie jest ona nr1) forma izolacji ale oczywiscie sa rozne rodzaje pianki i rozne sposoby jej stosowania. Pianke mozna jak najbardziej zastosowac w Twoim konkretnym przypadku ale wymaga to szczegolnego rozwiazania. Szczegolow zdradzic nie moge. Proponuje znalesc doswiadczonego wykonawce ktory jednoczesnie ma bardzo dobra znajomosc zagadnien konstrukcji drewnianych. To on ostatecznie bedzie gwarantowal usluge.
pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Malobert
Posts: 7
Joined: Mon 02 Jun, 2008

Post by Malobert » Fri 08 Jan, 2010

"Szczegolow zdradzic nie moge"
i taki wróciłem do punktu wyjścia, w Polsce nie można przebierać w tego typu firmach, chyba, że przyjedzie ktoś z drugiego końca kraju, a i wtedy nie bedzie gwarancji, że człowiek zna się na drewnie, bo przecież ocieplał stropy, blachodachówkę od spodu lub położył pianę na dachu. Firmy te ocieplają głównie obiekty komercyjne, przemysłowe a nie drewniane poddasza, to jest na zasadzie: "jest chętny, to czemu mu nie zrobić, wszystko da się zrobić, jest kryzys, zarabiać jakoś trzeba"

W USA gdzie więcej budynków jest zrobione z drewna można by pewnie znaleźć rozwiązanie, ale jak widać, tam to też chyba jakaś wiedza tajemna

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sat 09 Jan, 2010

Malobert wrote:W USA gdzie więcej budynków jest zrobione z drewna można by pewnie znaleźć rozwiązanie, ale jak widać, tam to też chyba jakaś wiedza tajemna
nie jest to wiedza tajemna tylko wiedza dla specjalisty ktory jest w temacie i swoja wlasna glowa/reputacja gwarantuje ze wszystko bedzie OK. i za to wlasnie sie placi.
nie do konca jest w punkcie wyjscia. o ile moja opinia cos dla Ciebie znaczy to przynajmniej wiesz teraz ze pianka jest super materialem na izolacje i ze jest sposob by wykonac to co chcesz.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Sat 09 Jan, 2010

Malobert przewertuj wszystkie oferty dostępne w kraju i najbardziej wiarygodne technologie wykonania skonsultuj na forum z naszym amerykańskim specem na czele
Może spytaj się dostawcy sprzętu do piankowania z Koła kto utrzymuje się najdłużej na rynku itd.

Malobert
Posts: 7
Joined: Mon 02 Jun, 2008

Post by Malobert » Sat 09 Jan, 2010

Greg Olchawski wrote:
Malobert wrote:W USA gdzie więcej budynków jest zrobione z drewna można by pewnie znaleźć rozwiązanie, ale jak widać, tam to też chyba jakaś wiedza tajemna
nie jest to wiedza tajemna tylko wiedza dla specjalisty ktory jest w temacie i swoja wlasna glowa/reputacja gwarantuje ze wszystko bedzie OK. i za to wlasnie sie placi.
nie do konca jest w punkcie wyjscia. o ile moja opinia cos dla Ciebie znaczy to przynajmniej wiesz teraz ze pianka jest super materialem na izolacje i ze jest sposob by wykonac to co chcesz.
Co do "punktu wyjścia" gdybym nie wiedział, że pianka jest dobra, to nie próbowałbym jej u siebie wdrożyć.
Po drugie, jestem entuzjastą szukam nowych rozwiązań i technologii, a to forum niechcący pomyliłem z jakimś innym forum dla entuzjastów. To ile i komu tutaj mam zapłacić za tę wiedzę ?
Kubek - możesz podać namiary na tego producenta z Koła ?

Kubek
Posts: 124
Joined: Mon 12 Oct, 2009

Post by Kubek » Sat 09 Jan, 2010

Namiary wysłałem na priv

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Mon 11 Jan, 2010

Malobert wrote:To ile i komu tutaj mam zapłacić za tę wiedzę ?
swojemu doswiadczonemu wykonawcy ktory wie jak to zrobic i gwarantuje swoja prace.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

mijas
Posts: 2
Joined: Wed 14 Apr, 2010

Post by mijas » Fri 23 Apr, 2010

Jeśli piana jest taka wspaniała to proszę napiszcie która nadaje się najlepiej na ocieplenie poddasza czy otwarto komorkowa czy zamknieto komorkowa. Dystrybutor piany SEALECTION 500 pisał mi że tylko otwarto komórkowa nadaje się do tego celu. Twarda technologia (zamkniete komorki) stosowana powinna być tylko w budynkach niemieszkalnych lub z bardzo dobra wentylacja mechaniczna. Co o tym sądzicie? Prosze o pomoc



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”