Grubosc wełny

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
elwis2511
Posts: 4
Joined: Tue 05 May, 2009
Location: koscierzyna

Grubosc wełny

Post by elwis2511 » Thu 12 Nov, 2009

Jak w temacie. Czy wystarczy jak dam wełne 15+10 w sciany i 10 styropianu na zewnatrz? Czy nie bedzie to za mało? pozdrawiam
elwis2511


Bold
Posts: 146
Joined: Fri 14 Mar, 2008

Post by Bold » Thu 12 Nov, 2009

jak budujesz na Syberii to może być mało. :wink:

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 13 Nov, 2009

Styropian z zewnatrz nie ma znaczenia jako izloacja jesli zamontujemy go na listwach, a zeby nie ryzykowac zawilgocenia scian w szkieletowcu jest to konieczne. Jesli chcesz docieplic z zewnatrz to welna do systemu metoda lekka mokra. Najpierw wiatroizolacje. Welna dolegac bedzie do sciany i bedzie mial wlasciwosci ocieplajace. A jesli chodzi o welne to spotkalem sie z takim przedtawieniem sprawy ("biala" ksiazka o budowie szkieletowcow). Napisane jest tam zae 10cm welny daje wzrost energooszczednosci o 20% wzgledem pustego szkieletu, 15cm wzgledem 10cm daje 5% oszczednosci. Czyli wychodzi na logike ze dalsze zwiekszanie grubisci przyniosi coraz mniejszy przyrost energooszczednosci. Mimo ze wspolczynnik obliczeniowy U jest coraz korzystniejszy. A co myslicie o folii aluminiowej. producent podaje ze teoretycznie mozna nawet zrezygnowac z welny. Do tego na razie bym sie nie posunol ale argumenty sa mocne. Ze glownym nosnikiem ciepla jest promieniowanie podczerwone a umiejetne zastosowanie folii ( z dwustronna szczelina) odbuja 80% tegoz promieniowania.

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Fri 13 Nov, 2009

roobik66 wrote:(...) A co myslicie o folii aluminiowej. producent podaje ze teoretycznie mozna nawet zrezygnowac z welny. Do tego na razie bym sie nie posunol ale argumenty sa mocne. Ze glownym nosnikiem ciepla jest promieniowanie podczerwone a umiejetne zastosowanie folii ( z dwustronna szczelina) odbuja 80% tegoz promieniowania.
Nie do końca rozumiem tą ideę ... Sama folia bez ocieplenia za pomocą wełny?
Wg mnie takie rozwiązanie jest dość kosmiczne :shock: Zwłaszcza, że zabezpiecza to tylko (jak sam słusznie zauwżyłeś) przez ucieczka energii w formie promieniowania. A ta składowa jest chyba troszeczkę przez Ciebie przeszacowana. Dodatkowo, jeżeli nie będzie z tyłu konwencjonalnego ocieplenia (wełna), to powierzchnia będzie odbijać promieniowanie i ... jako zimna (chłodzenie od zewnatrz) służyć jako chłodnica - będzie następowało skraplanie pary wodnej.
Jak dla mnie to tylko potencjalne źródło problemów :roll:

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Fri 13 Nov, 2009

Wlasnie ja sie tez chcialem dowiedziec co sadza o tym inni . W ulotce producenta jest podana mozliwosc zastosowania samej folii. Dodam ze folia ma wiele roznych wariantow. W najproszej wersji to dwie warstwy alumiowe przelozne folia pecherzykowa. W najbardziej rozbudowanej wersji to chyba 5-6 roznych warstw. Wracajac do welny to wlasnie zastanawia mnie czy w swietle tego co przytoczylem (z "bialej" ksiazki) ma sens ekonomiczny przekraczanie 15-20cm grubosci ocieplenia.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”