elewacja

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
pikus117
Posts: 26
Joined: Sat 11 Jul, 2009

elewacja

Post by pikus117 » Sun 17 Jan, 2010

Witam, mam pytanie co do elewacji ze styropianu. Na roznych forach pisza ze pustka pomiedzy styropianem musi byc wentylowana. W projekcie mam 12 cm styropianu na listwach. Jak zaczne go wentylowac to po co mi 12 centów styropianu jak bedzie tam mróz ?????????.Juz nie mam pojecia jak bedzie dobrze.


pikus117
Posts: 26
Joined: Sat 11 Jul, 2009

elewacja

Post by pikus117 » Sun 17 Jan, 2010

A moze zamiast dawac 12 cm styropianu, to dac na plyte osb jeszcze 5 centymetrów welny, wiatroizolacje, pustke i styropian 7 cm. Tu juz styropian bylby tylko podkladem pod tynk cienkowarstwowy. I byłby wentylowany.

pikus117
Posts: 26
Joined: Sat 11 Jul, 2009

Post by pikus117 » Sun 17 Jan, 2010

Mogla by byc tylko welna ,ale to juz wogule nie wiem jak ja zamontowac

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Sun 17 Jan, 2010

w sumie to sam sobie odpowiedziales. taki jest wlasnie problem ze styropianem. jesli poczytalbys jeszcze wiecej, to znalazlbys cudowne wyjatki od zasady wentylacji pod styropianem. Albo wyznaje sie szkole iz styropian winien byc wentylowany w budownictwie drenianym albo nie. Wyjatkow nie ma.
Pragmatyczne podejscie sugerowaloby zeby z materialow lub rozwiazan "niepewnych" rezygnowac na rzecz tych sprawdzonych.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

jerz100
Posts: 123
Joined: Tue 02 Feb, 2010
Location: Gródek

Post by jerz100 » Sun 21 Feb, 2010

hahahahah
co "fachowiec" to inne rozwiązanie. a sprawa jest prosta jak barani ogon
Naliży wykonac obliczenia cieplno wilgotnościowe i tak dobrać warstwy przegrody żeby nie było w ścianie wykraplania i nie ma problemu z wentylowaniem. Czysta fizyka !
słusznie inwestor zauwałył ze "poco mu styropian ja ma wentyloeac ściane" gratuluje zdrowego rozsądku.
jerz100

stamadrew
Posts: 2
Joined: Wed 07 Apr, 2010

Post by stamadrew » Wed 07 Apr, 2010

Witam i pozdrawiam
Jak patrzę na elewacje ze styropianu która została zrobiona kilka lat temu i tynk odpada ze sciany to wydaje mi sie że najlepsze jest drewno na elewacje.Jest to materiał ktory zawsze pracuje a po za tym daj piękny efekt końcowy a tynk na styropianie jak przy naszych warunkach atmosferycznych ma wytrzymać długie lata.
Drewno jest najlepsze na elewacje bo stworzyła natura, a jak wiemy wszystko co najlepsze i najzdrowsze to to, co stworzyła natura.

worms
Posts: 23
Joined: Tue 03 May, 2011
Location: wytrzasnąć atomówkę

Post by worms » Thu 05 May, 2011

Greg Olchawski wrote: na rzecz tych sprawdzonych
a jakie są te sprawdzone ?
stamadrew, przyznaję racę - w takim wypadku good bye styropian i problem z głowy. Niestety Żonie się tak nie podoba i musi być tynk... :-(
"Wszystko jest trudne nim stanie się proste..." Fuller

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Re: elewacja

Post by JaKuBa » Sat 07 May, 2011

pikus117 wrote:W projekcie mam 12 cm styropianu na listwach. Jak zaczne go wentylowac to po co mi 12 centów styropianu jak bedzie tam mróz ?????????.Juz nie mam pojecia jak bedzie dobrze.
Poszukaj na forum na temat szczeliny wentylacyjnej pod warstwą styropianu. Było pisane, że przy odpowiedniej wielkości szczeliny styropian jednak wchodzi w izolację cieplną a przy zwiększonej już nie. Przejrzyj forum.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 09 May, 2011

Przy niewielkiej pow. otworow w startowce (do 500mm2 na mb ) przyjmuje sie ze nie ma wentylacji , a jednoczesnie te otwory wystarcza do zapewnienia odwodnienia. A jesli o tynk to styropian i welna to nie jedyne sposoby. Jest dostepny na polskim rynku system tzw. nosnika tynku (cem. wap.) , Stucanet, jest jescze metoda stosowana od lat z powodzeniem przez niektore firmy polegajaca na omurowaniu 12 cm gazobetonem i otynkowaniu.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”