Drewniany strop/nieużytkowe poddasze/ocieplenie

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
zajc61
Posts: 3
Joined: Sat 20 Mar, 2010

Drewniany strop/nieużytkowe poddasze/ocieplenie

Post by zajc61 » Thu 12 Aug, 2010

Witam. Sprawa dotyczy ocieplenia stropu, który jest wykonany z boazerii, która to jest nabita na belki. Tak więc belki są widoczne w mieszkaniu. Boazeria jest łączona na pióro i przybita do belek. Czy mogę zastosować do ocieplenia styropian i czy trzeba położyć jakąś folię?


Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 12 Aug, 2010

Twój strop jest przegrodą zewnętrzną, a zatem niezbędna jest folia paroizolacyjna. Zapomnij o styropianie, jako izolacji cieplnej.
Twój strop pod poddaszem nieużytkowym powinien wyglądać następująco - od dołu:
- belki stropowe,
- boazeria drewniana,
- folia paroizolacyjna,
- izolacja cieplna, np. Super Mata, prod. Isover, grub. min. 20 cm.

Penetratore
Posts: 12
Joined: Fri 14 Nov, 2008

Post by Penetratore » Fri 06 May, 2011

Witam
Ja mam podobną sytuację. Narazie (2-3 lata) poddasze będzie nieużytkowe dlatego chciałbym ocieplić strop.
Aktualnie na legarach podbity jest sufit gr 3,5 cm ... kupiłem wełnę Uni-Mata 15 cm jako że docelowo planowałem wnękę miedzy sufitem a podłogą na poddaszu wypełnić własnie nią.
- pyt. 1 - Czy gr. wełny jest za mała?
- pyt. 2 - Mam 200 m2 foli budowlanej czarnej gr 0,3 mm? czy to mogę użyć jako warstwę pod wełną czy może nad wełą? Czy w moim przypadku nie będzie w ogóle zastosowania?
- pyt 3 - Jeżeli narazie nie będe robił żadnej podłogi na poddaszu to jak zabezpieczyć wełnę od góry?
Pytanie dość pilne.
Pozdrawiam

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 06 May, 2011

Moim zdaniem biorac pod uwage np norweskie standardy paroizolacji nie zaklada sie jesli poddasze ma byc ocieplone w ciagu max 5 lat. Wiec proponuje welna 20 cm gr minimum na to szczelnie ulozona wiatroizolacja - tak narazie wystarczy.
Jesli istneje prawdopodobienstwo ze jednak dluzej potrwa wykonczenie poddasza to tak jak wyzej napisal p.Wojciech paroizolacja jest obowiazkowa. Mozna jeszcze wywinac ze sciany na sufit paroizolacje ok 60 cm (o ile to jeszce mozliwe)
ps.ta folie budowlana nie nadaje sie na welne i na paroizolacje tez :cool:
pzdr

Penetratore
Posts: 12
Joined: Fri 14 Nov, 2008

Post by Penetratore » Fri 23 Sep, 2011

jeżeli na boazeria drewnianą dam folie paraizolacyjną to czy pomiedzy nimi nie będzie zbierała się wilgoć ? skraplała się?

pytam .. bo ojciec i kuzyn którzy są wyznawcami "starego" budownictwa twierdzą że folia paraizolacyjna powinna być na wełnę a folia para przepuszczalna (taka jak na dachu pod blachą) powinna być pod wełną ... którto mówiąc jestem pod ostrzałem krytycznych opini ze strop chwyci grzyba

darek111
Posts: 75
Joined: Sun 10 Oct, 2010

Post by darek111 » Wed 24 Oct, 2012

Witam. Mój strop zrobiony jest z belek 38x235 co 60 cm / poddasze nieużytkowe/ .Od strony pokoji na belki jest przybita płyta OSB . Moje pytanie? czy paroizaolację przykleić do płyty i na nią dać płyty GK tylko wtedy folja się podzurawi od wkrętów płyt GK , czy zrobić to w jakiś inny sposób.
Drugie pytanie? czy wełne przykryć jakaś podłoga od strony strychu czy może membramą dachową wysoko paroprzepuszczalną?

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Thu 15 Nov, 2012

odnośnie paroizolacji to bym własnie zrobił jak napisałeś, czyli przymocował folię do płyty osb i przykręcił płyty k/g. Ja bym się nie martwił o dziury w miejscu mocowania, przecież zwykle płyty k/g przykręca się do konstrukcji przez folię. Zresztą jest to folia opóźniająca przenikanie pary a nie całkowicie ją blokująca. Od strony strychu praktyczniej połozyc coś sztywnego (np osb 18mm-22mm) na podłodze żeby wykorzystać jakoś ten strych,jeśli nie teraz to może w przyszłości.
rps

darek111
Posts: 75
Joined: Sun 10 Oct, 2010

Post by darek111 » Fri 16 Nov, 2012

Dziękuje za odpowiedz.Ale mam jeszcze takie pytanko? czy płyty KG mogą dotykać folii paroizolacyjnej czy muszę zrobić stelażei zachować dystans miedzy KG a folją chodzi mi o sciany w szkieletowcu.

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Sat 17 Nov, 2012

płyty k/g na ogół daje się na styk z folią, jedynie przy boazerii drewnianej to niektórzy dają dylatację, szczególnie w wilgotnych pomieszczeniach aby drewno sie wentylowało, ale k/g to na styk
rps

darek111
Posts: 75
Joined: Sun 10 Oct, 2010

Post by darek111 » Sun 18 Nov, 2012

Bardzo dziękuję. Czyli Płyty KG przykręcam bezpośrednio do profili 38 x 140 mm w szkieletowcu.

rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Sun 18 Nov, 2012

tak
rps

darek111
Posts: 75
Joined: Sun 10 Oct, 2010

Post by darek111 » Thu 07 Feb, 2013

Witam. Czy kładąc na scianę płyty KG zostawiać miedzy nimi jakąś dyletacje czy na styk . I czy na suficie tak samo?

Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Thu 07 Feb, 2013

Są dwa rodzaje krawędzi płyt PRO i VARIO w zależności od producenta.
Na krawędziach PRO zostawiamy lekką dylatację około 2- 3 mm. Na krawędziach VARIO dajemy na styk .

darek111
Posts: 75
Joined: Sun 10 Oct, 2010

Post by darek111 » Thu 07 Feb, 2013

Sufit mam wybity płytą OSB na którą będę przykręcał KG - czy wtedy też jest tka zasada jak w/w .

Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Fri 08 Feb, 2013

Czy na sufit będzie dawana inna płyta niż na ściany.
Jeżeli nie to tak samo.

darek111
Posts: 75
Joined: Sun 10 Oct, 2010

Post by darek111 » Fri 08 Feb, 2013

Sufit mam wybity płytą OSB , ale ściany nie .Na ściany tylko sama płyta KG . Ale przy okazji mam jeszcze takie pytanie- tak jak napisałem sufit mam wybity OSB 8mm belki 38x235 co 60 cm poddasze nieużytkowe.Czy folie paroizolacyjna muszę koniecznie dać na tą płytę osb i dopiero KG czy mogę od strony strychu rozwinąć folie w poprzek belek i upchać wełne/było by to łatwiej niż kleić fole do osb na suficie. Proszę o porade.

Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Fri 08 Feb, 2013

Folia paroizolacyjna musi być szczelnie położona chodzi o ciągłość folii ze ścian i przejście na sufit .
Wszystkie łączenia sklejone taśmą dwustronną tak aby była jedna całość .
Folie możesz przybić zszywkami.

Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Fri 08 Feb, 2013

Folia paroizolacyjna musi być szczelnie położona chodzi o ciągłość folii ze ścian i przejście na sufit .
Wszystkie łączenia sklejone taśmą dwustronną tak aby była jedna całość .
Folie możesz przybić zszywkami.

darek111
Posts: 75
Joined: Sun 10 Oct, 2010

Post by darek111 » Fri 08 Feb, 2013

Dziękuje bardzo . To czeka mnie niezła robota :wink:

Leksus
Posts: 58
Joined: Sun 21 Mar, 2010
Location: Śląsk

Post by Leksus » Fri 08 Feb, 2013


rps
Posts: 166
Joined: Tue 05 Jan, 2010
Location: Wołomin

Post by rps » Sat 09 Feb, 2013

Witam, jesli chodzi o folie to powinna byc bezpośrednio pod plyta kg, w tym przypadku miedzy osb a plyta kg. Ja bym jej nie kładł ood strony poddasza. Belki powinny byc po zimnej stronie folii...chodzi o to zeby nie dochodzilo do nich cieple powietrze bo w miejscu belki zawsze bedzie mostek terniczny i na chlodnej belce cieple powietrze moze powodowac powstanie wilgoci
rps

darek111
Posts: 75
Joined: Sun 10 Oct, 2010

Post by darek111 » Sat 09 Feb, 2013

Dziękuje bardzo za pomoc.

Budek
Posts: 15
Joined: Fri 08 Jul, 2011

Post by Budek » Tue 12 Feb, 2013

Można dużo pisać lub po prostu obejrzeć film jak montować folię paroizolacyjną.
http://www.youtube.com/watch?v=2ENNJ1KLbEg



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”