deskowanie niepełne...

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
staspolo
Posts: 4
Joined: Thu 10 Nov, 2005
Location: opolskie

deskowanie niepełne...

Post by staspolo » Thu 10 Nov, 2005

Witam, stoję przed montażem dachu, "zwiedzam" bardzo dużo stron na ten temat i niegdzie nie mogę doczytać szczegułów w przypadku deskowania niepełnego...

mam taki obrazek:
Image

z kórego wynika że deskuje się tylko spód... krokwi, (30 cm) zostają pytania:
- czy w krowki trzeba wyciąć miejsce na deskowanie (na grubość deski), aby powierzchnia była równa.
- co ze szczytem dachu!!, logicznie biorąć powinno być równierz deskowanie ze wsględu na to że łatwiej było by izolację (folię) położyć...

i drugie pytanie (przyklejone)
jak kłaść folię jeśli szerokość rolki to 1,5 metra, a rozstaw krokwi 0.95 m. ?
czy folię się zakłada jedna na drugą (co w rzeczywistości da wynik dyżo większy niż powierzchnia dachu) czy w jakiś sposób łączy.?

Sory za banalne pytania i dzięki za konketne odpowiedzi...
Pozdrawiam.


panicz
Posts: 5
Joined: Thu 29 Sep, 2005

Post by panicz » Thu 10 Nov, 2005

Witam.
Sugeruję zrobić tak jak Pan pisał, czyli wykonać wcięcia w krokwiach na taką głębokość aby się deski zmieściły. (nie wiem tylko czy nie osłabi to zbytnio tych elementów)
Jeżeli chodzi o folię to istotnie układa się ją na zakład, którego wielkość powinna wynosić minimum 20 cm.
Panicz

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 11 Nov, 2005

Na tych rysunkach ja widzę deskowanie na krokwiech, a nie od spodu krokwii. Jaki sens ma deskowanie, i to nie pełne, od spodu krokwii?

Co do folii, to możesz ją układać poziomo i ... problem z głowy. Folię układa się z zakładkami 20 - 30 cm, sklejąjąc połączenia taśmą.

staspolo
Posts: 4
Joined: Thu 10 Nov, 2005
Location: opolskie

Post by staspolo » Sun 13 Nov, 2005

ale gafa
że deskuje się tylko spód... krokwi, (30 cm)
chodziło mi o spód, czyli dolna część krokwi (oczywiście na górze), źle się wyraziłem.

Mam kolejne pytanie, w moim projekcie na końcówkach krokwi (czyli te które wystaja poza mury) są kleszcze, (wysokość krokwi to 20 cm, a kleszczy 18 cm) czy można wykonać deskowanie do tychże kleszczy??.

z tą folią to też fakt, czemu ja ją chciałem pionowo kłaść... :oops: ale sam sie zorientowałem że tak być nie może!!

pytanie jeszcze o konstrukce wieźby, czy w przypadku konstrukcji płatwiowo-kleszczowej, trzeba wycinać miejsca w płatwi na kleszcze?? czy może można by je położyć niżej, pod płatwią... - w słupku oczywiście trzeba ponieważ krokwia jest cieńsza...

pytań było by dużo, ale chyba nie wypada...

pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 13 Nov, 2005

staspolo wrote:pytanie jeszcze o konstrukce wieźby, czy w przypadku konstrukcji płatwiowo-kleszczowej, trzeba wycinać miejsca w płatwi na kleszcze?? czy może można by je położyć niżej, pod płatwią... - w słupku oczywiście trzeba ponieważ krokwia jest cieńsza...
Połączenia, tak płatew-kleszcz, jak i kleszcz-płatew powinieneś wykonać jako połączenie na czop. Tym samym powinieneś "wycinać miejsca w płatwi na kleszcze".



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”